02 10 2024
Wyższy Urząd Górniczy
Departament
Warunków Pracy i Szkolenia Katowice, dnia 13 grudnia 2024 r.
INFORMACJA Nr 50/2024/EW
o pożarze przenośnika taśmowego typu LEGMET E1200 o numerze zakładowym C-2022, zabudowanego w chodniku C-2202, do którego doszło w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Lubin”, w dniu 2.10.2024 r. około godziny 2110.
Do pożaru przenośnika taśmowego typu LEGMET E1200 o numerze zakładowym C-2202 doszło w chodniku C-2202 w oddziale górniczym G-7, na poziomie 910 m, w odległości około 1750 m od szybu L-VI. Przenośnik taśmowy C-2202 ze stacją napędową 2 x 250 kW miał długość 1650 m i wyposażony był w taśmę trudnopalną. Przenośnik wraz z układem zasilania i systemem sterowania PROMOS wykonany był na podstawie dokumentacji technicznej zatwierdzonej przez KRZG O/ZG „Lubin” i po odbiorze technicznym uzyskał zezwolenie KRZG na oddanie do ruchu.
W dniu 2 października 2024 r. na zmianie III WSP prowadzony był zdalny ruch przenośnika. Operator oddziału transportu poziomego T-30, obsługujący zdalnie z dysponentki oddziału T-30 punkt wysypowy rudy w przecince 30a, około godziny 2110 zauważył na monitorze zadymienie chodnika C-2202 na wysokości punktu wysypowego zabudowanego w przecince 21. Operator powiadomił sztygara zmianowego oddziału T-30, który wraz z trzema pracownikami oddziału T-30 udał się do punktu wysypowego w przecince 30a i stamtąd poinformował telefonicznie o zadymieniu dyspozytora górniczego. Pracownicy razem ze sztygarem oddziału G-7 udali się trasą przenośnika w kierunku punktu wysypowego w przecince 21, zgodnie z prądem powietrza. Na wysokości przecinki 28a stwierdzili, że przyczyną zadymienia było zapalenie się ścierów taśmy, powstałych w wyniku zejścia taśmy na prawą stronę i ocierania o konstrukcję przenośnika. Sztygar razem z pracownikami ugasili pożar gaśnicami podręcznymi i wodą z rurociągu ppoż. Powiadomiony dyspozytor rozpoczął prowadzenie pożarowej akcji ratowniczej zgodnie z planem ratownictwa. Określił strefę zagrożenia i nadał sygnał alarmowy poprzez system alarmowo-rozgłoszeniowy Star-M. Zawiadomił KRZG, a dyspozytora O/ZG „Rudna” powiadomił o możliwości przepływu dymów w kierunku szybu wentylacyjnego R-VIII. Wezwał ratowników z Górniczego Pogotowia Ratowniczego JRGH w Sobinie, powiadomił osoby przewidziane w planie ratownictwa do udziału w akcji ratowniczej, wyznaczył posterunki obstawy, miejsce bazy ratowniczej, kierownika akcji dół i kierownika bazy. Dyspozytor O/ZG „Rudna” również rozpoczął prowadzenie pożarowej akcji ratowniczej, podejmując działania określone w planie ratownictwa kopalni. W strefie zagrożenia przebywało 34 pracowników O/ZG „Lubin” oraz dziewięciu O/ZG „Rudna”. Wszyscy wycofali się pieszo drogami ucieczkowymi poza strefę zagrożenia. Nie zostały użyte aparaty ucieczkowe. O godzinie 2133 przybyły trzy zastępy ratownicze z GPR, które natychmiast udały się w rejon pożaru. KRZG po przybyciu do zakładu ok. godz. 2135 przejął prowadzenie akcji ratowniczej, Ratownicy, po dotarciu na miejsce pożaru, przystąpili do dogaszania i schładzania miejsca pożaru, używając wody z rurociągu p.poż. oraz wykonywali kontrole składu atmosfery kopalnianej i warunków klimatycznych.
KRZG o godzinie 2256 po otrzymaniu meldunku o schłodzeniu przenośnika i wynikach pomiarów, wykazujących prawidłowy skład atmosfery kopalnianej, w porozumieniu z KRZG O/ZG „Rudna” zakończył akcję pożarową. Miejsce pożaru wygrodzono i zabezpieczono. Akcja ratownicza przebiegała sprawnie. Podczas przeprowadzonych oględzin miejsca pożaru stwierdzono, że w chodniku C-2022 na wysokości przecinki 28a doszło do deformacji spągu skutkującej przemieszczeniem konstrukcji przenośnika oraz nagromadzenia się ścierów z dolnej taśmy po prawej stronie przenośnika.
Przyczyna pożaru:
Tarcie taśmy przenośnikowej o podporę trasy przenośnika, skutkiem czego nastąpiło zażarzenie się ścierów taśmy przenośnikowej w wyniku miejscowego wzrostu temperatury.
Do pożaru przyczyniły się:
- lokalna deformacja ociosu oraz wypiętrzenie spągu chodnika, co spowodowało deformację trasy i zbieganie taśmy,
- potwierdzenie sprawności przenośnika w „Książce pracy przenośnika”, pomimo niewykonania przez wyznaczonego pracownika przeglądu całej trasy przenośnika,
- nierzetelne wykonywanie przeglądów dobowych przenośnika przez osoby odpowiedzialne za obsługę,
- nierzetelne wykonywanie wymaganych kontroli trasy przenośnika oraz chodnika przez osoby dozoru.
W zawiązku z zaistniałym pożarem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, wydał decyzje wstrzymującą ruch zakładu górniczego KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Lubin” w Lubinie w części dotyczącej:
- eksploatacji przenośnika taśmowego Legmet E-1200 o numerze C-2202 produkcji ZM Legmet zabudowanego w chodniku C-2202 do czasu usunięcia jego uszkodzeń powstałych podczas pożaru i doprowadzenia go do stanu zgodności z dokumentacją techniczno-ruchową oraz dokonania jego odbioru technicznego przez komisję powołaną przez kierownika ruchu zakładu górniczego z przeprowadzeniem udokumentowanych prób ruchowych obejmujących sprawdzenie sprawności systemów zabezpieczeń i uzyskania wymaganego zezwolenia na oddanie przenośnika do ruchu,
- chodnika C-2202 od przecinki P-29 do przecinki P-28 do czasu doprowadzenia wyrobiska do stanu bezpiecznego i funkcjonalnego.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.