Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
|
Katowice, dnia 10.01.2006 r. |
I N F O R M A C J A Nr 1/2006 śm./EW
w sprawie wypadku śmiertelnego, zaistniałego w dniu 6.01.2006r. o godzinie 257,w KHW S.A. KWK „Wujek” w Katowicach, któremu uległ górnik oddziału KG-2, lat 42, pracujący w górnictwie 24 lata.
Wypadek zaistniał w dowierzchni 10 w pokładzie 405, na poziomie 680 m. Pokład 405, nietąpiący, zaliczony jest do II kategorii zagrożenia metanowego, klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego i I stopnia zagrożenia wodnego. Dowierzchnia 10 o długości około 540 m wykonana jest w obudowie łukowej ŁP9/V25 o rozstawie odrzwi co 1,0 m, z opinką z siatki zaczepowej. W wyrobisku zabudowany jest przenośnik taśmowy typu Mifama 1000 oraz napęd przenośnika zgrzebłowego typu „Kobra” wraz z układem do przekładki typu „Żaba”. Powyższe urządzenia będą służyć do odstawy urobku ze ściany X, będącej w okresie zbrojenia. Prace w rejonie wykonywał oddział zbrojeniowo-likwidacyjny GZL, przy współudziale pracowników z oddziału wydobywczego KG-2 i maszynowego
MD-1.
W dniu 5.01.2006 r. na zmianie nocnej, sztygarzy zmianowi oddziału zbrojeniowo-likwidacyjnego i KG-2 skierowali do dowierzchni 10 dwa trzyosobowe zespoły pracowników. Zadaniem górników z oddziału GZL było przesuwanie napędu przenośnika typu „Kobra”, a górników z oddziału KG-2 skracanie trasy przenośnika taśmowego typu Mifama. Około godziny 230 przodowy zespołu z oddziału wydobywczego zdecydował o potrzebie przeciągnięcia taśmy przenośnikowej przez stację zwrotną, zabudowaną na urządzeniu do przekładki typu „Żaba”. W realizacji tej czynności przeszkadzał przesyp przenośnika zgrzebłowego, przechylony w kierunku spągu, wyposażony w ślizg do prowadzenia taśmy. W związku z tym przodowy polecił podnieść przesyp za pomocą wciągnika ręcznego typu WR-2,5 i ślusarz podwiesił wciągnik do łańcucha, zawieszonego na łuku obudowy – pomiędzy strzemionami - przy pomocy zaczepu Ø 18 typu S. Po podniesieniu przesypu, górnicy umieścili pod nim łańcuch gospodarczy, pomocny przy przeciąganiu taśmy. W tym czasie zaczep typu S nagle ześlizgnął się po krawędzi łuku obudowy i zatrzymał się na dolnym strzemieniu. Przesyp opadł w dół i przygniótł głowę jednego z górników do siłownika układu przekładkowego. W wyniku doznanych obrażeń górnik zmarł.
Przyczyną wypadku było wykonywanie pracy pod nieprawidłowo zawieszonym i nie zabezpieczonym przesypem.
W związku z wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach nakazał:
- Wstrzymać wprowadzanie taśmy przenośnikowej do stacji zwrotnej, zamocowanej do układu przekładkowego typu „Żaba”, pod napędem przenośnika zgrzebłowego typu „Kobra”, zabudowanych w dowierzchni 10 w pokładzie 405, do czasu:
- opracowania szczegółowej instrukcji wykonywania prac, przy uwzględnieniu istniejących warunków technicznych i górniczo-geologicznych,
- zabezpieczenia stropu wyrobiska przed opadaniem skał.
- Zapoznać pracowników zakładu z przyczynami i okolicznościami zaistniałego wypadku.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.
|