08.08.2008
Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
Katowice, dnia 13.08.2008 r.
INFORMACJA Nr 52/2008/EW
w sprawie wypadku ciężkiego, zaistniałego w dniu 08.08.2007 r. o godz. 1130 w Kompanii Węglowej S.A. Oddział Kopalnia Węgla Kamiennego „Bielszowice” w Rudzie Śląskiej, któremu uległ górnik przodowy.
Wypadek zaistniał w wytycznej zachodniej równoległej na poziomie 700 m. Wytyczna zachodnia równoległa o nachyleniu 00, objęta została granicami pola IV kategorii zagrożenia metanowego i zaliczona do klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego oraz I stopnia zagrożenia wodnego. Wyrobisko wykonano w obudowie typu ŁP7/V25/A z rozstawem co 0,75 m, a opinkę z okładzin żelbetowych. W lipcu 2008 roku, w związku z postępującą korozją odrzwi, w wytycznej zachodniej równoległej rozpoczęto wymianę obudowy na odrzwia typu ŁP9/V29/4A stawiane co 0,9 m i stabilizowane 8 rzędami rozpór stalowych typu WRG. Opinkę odrzwi na łukach ociosowych stanowiły siatki zgrzewane typu zaczepowego, a na stropnicach okładziny żelbetonowe układane ażurowo rębem.
W dniu 08.08.2008 r., na zmianie rannej w wytycznej zachodniej równoległej zatrudnionych było 4 pracowników oddziału wentylacyjno-likwidacyjnego do przebudowy wyrobiska. Pracownicy zabudowali po stronie północnej drugi, brakujący łuk ociosowy i rozpoczęli wykonywanie opinki, począwszy od spągu wyrobiska. Około godz. 1130, kiedy górnik przodowy wykonywał wykładkę, z północnego ociosu wyrobiska odspoiła się bryła kamienia o wymiarach 0,7 m x 0,5 m x 0,4 m i opadając z wysokości około 2,0 m uderzyła go w plecy. W wyniku uderzenia górnik został przewrócony i dociśnięty bryłą kamienia do spągu, doznając złamania miednicy.
Przyczyną wypadku ciężkiego było uderzenie i dociśnięcie górnika do spągu opadającą bryłą kamienia.
W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach nakazał:
-
Wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej wykonywania robót związanych z prowadzeniem przebudowy wytycznej zachodniej równoległej na poziomie 700m, do czasu:
a)zabezpieczenia odsłoniętego ociosu,
b)prawidłowego wzmocnienia odrzwi obudowy,
c)uzupełnienia technologii o niezbędne rysunki dotyczące wykonywania obudowy tymczasowej wyrobiska. -
Z przyczynami i okolicznościami wypadku zapoznać pracowników zakładu górniczego.
-
Ocenić stan techniczny obudowy w wytycznej zachodniej równoległej na poziomie 700 m oraz w zależności od uzyskanych wyników podjęć niezbędne działania dla utrzymania jej prawidłowej stabilności i podporności, według szczegółowych ustaleń kierownika działu robót górniczych.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Gliwicach.