08.11.2006

Wyższy Urząd Górniczy

Departament Warunków Pracy

OWP-23/gem-14/2006


Katowice, dnia 14.11.2006 r.



I N F O R M A C J A Nr 23/2006śm./EW

w sprawie wypadku śmiertelnego, zaistniałego w dniu 8.11.2006 r. o godz. 22,45 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. w Zakładzie Górniczym „Pniówek”, któremu uległ ślusarz lat 49, pracujący w górnictwie 24 lata.


Wypadek zaistniał w szybie wdechowym „Ludwik” o głębokości 921 m i średnicy 8,0 m. wyposażonym w dwa skipowe górnicze wyciągi szybowe. W trakcie robót konserwacyjno – rewizyjnych klap i zsuwni wysypu zbiornika odmiarowego, wykonywanych przez dwu osobową brygadę ze stopy skipu nr 4 górniczego wyciągu szybowego przedziału południowego, maszynista wyciągowy z nieustalonych dotychczas przyczyn uruchomił wyciąg szybowy. Niespodziewany ruch skipu nr 4 do góry spowodował utratę równowagi przodowego brygady, stojącego na skraju krawędzi podestu stopy skipu i upadek na dno zsuwni wysypu zbiornika odmiarowego nr 4. Przodowy brygady po dnie zsuwni zsunął się do szybu i z wysokości 33 m spadł na ruszt zbiornika przepadu, ponosząc śmierć na miejscu.

Przyczyną wypadku był upadek poszkodowanego z wysokości.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych w Katowicach wydał decyzje, w której nakazał:

Wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej górniczego wyciągu szybowego przedziału południowego szybu „ Ludwik”.
Wznowienie ruchu górniczego wyciągu szybowego przedziału południowego szybu „Ludwik” w oparciu o zezwolenie Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego po:
- przeprowadzeniu badania, przy pozytywnych wynikach poprawności funkcjonowania układu hamulcowego, sterowania, regulacji, zabezpieczeń maszyny wyciągowej przez rzeczoznawcę ds. ruchu zakładu górniczego i urządzenia sygnalizacji oraz łączności szybowej przez niezależną jednostkę specjalistyczną,

- przeprowadzeniu badania, przy pozytywnych wynikach poprawności funkcjonowania układu sygnalizacji i sterowania urządzeń załadowczych urobku przedziału południowego zabudowanych na podszybiu szybu „Ludwik” na poz. 853 m przez niezależną jednostkę specjalistyczną.

Z okolicznościami i przyczynami zaistniałego wypadku zapoznać pracowników i osoby dozoru ruchu działu energomechanicznego obsługujących i nadzorujących ruch górniczych wyciągów szybowych.
Zakazać przeprowadzania kontroli górniczych wyciągów szybowych szybu „Ludwik” pracownikom oddziału MSz, którym nie została dostarczona za pokwitowaniem odbioru instrukcja nr 15/2006 przeprowadzania kontroli stanu technicznego górniczego wyciągu szybowego szybu „Ludwik” przedział północny i południowy.
Informację opracowano na podstawie danych z UGBKUE w Katowicach.

do góry