09.04.2008

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 15.04.2008 r.

I N F O R M A C J A Nr 18/2008/EW

w sprawie wypadku ciężkiego, zaistniałego w dniu 9.04.2008 r., około godziny 1120 w KW S.A. Oddział KWK „Brzeszcze–Silesia” Ruch Brzeszcze w Brzeszczach, któremu uległ górnik KW S.A. Oddziału Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych w Bieruniu, lat 52, pracujący w górnictwie 21 lat.


Wypadek zaistniał w pochylni taśmowej II nr 720 w rejonie skrzyżowania z chodnikiem taśmowym nr 722 w pokładzie 352w na poziomie 740 m. Pokład 352, o miąższości od 1,3 m do 1,4 m, nieskłonny do tąpań, zaliczony został do IV kategorii zagrożenia metanowego, klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego oraz I stopnia zagrożenia wodnego. Pochylnia taśmowa II nr 720 o wysokości 3,5 m i szerokości 5,5 m wykonana została w obudowie typu ŁP10/V29/A, o rozstawie odrzwi co 0,75 m. Wzdłuż ociosu południowego zabudowana była trasa przenośnika taśmowego typu Gwarek 1200. Na wysokości od 2,3 m do 2,4 m od spągu podwieszone były na łańcuchach trzy rurociągi, o średnicy 100 mm, w tym jeden sprężonego powietrza. W rejonie skrzyżowania z chodnikiem taśmowym nr 722, rury rurociągu sprężonego powietrza połączone były ze sobą wężem gumowym o średnicy 80 mm w dwóch miejscach – na długości 15 m i 3,2 m. Łącznik o długości 3,2 m zamocowany był do króćców na rurociągu, za pomocą obejm skręconych śrubami. W kopalni obowiązywały ustalenia, w zakresie współpracy z Zakładem Górniczych Robót Inwestycyjnych, które przewidywały, że za stan techniczny, konserwację i naprawę rurociągów sprężonego powietrza odpowiadają wyznaczone osoby zakładu górniczego.

W dniu 9 kwietnia 2008 r. na zmianie rannej, trwającej od godziny 600 do godziny 1330, nadgórnik oddziału ZGRI, skierował dwóch górników do wymiany uszkodzonego węża gumowego o długości 3,2 m, łączącego odcinki rurociągu sprężonego powietrza. Około godziny 1000 górnicy pod nadzorem nadgórnika przystąpili do wymiany węża. Około godziny 1120 po wymianie węża, w czasie kontroli szczelności połączeń węża z króćcami, nastąpiło niekontrolowane wyrwanie i zabiczowanie węża, w wyniku którego przodowy zespołu został uderzony w głowę końcem węża wraz z metalową obejmą doznając urazu głowy, oczodołu lewego oraz utracił przytomność. W szpitalu stwierdzono złamanie kości czaszki oraz obrzęk mózgu. Pracownik pozostawał w stanie śpiączki farmakologicznej.

Przyczyną wypadku było uderzenie pracownika biczującym końcem węża gumowego o średnicy 80 mm, z zabudowaną obejmą metalową, podczas kontroli szczelności wymienionego węża, łączącego rury rurociągu sprężonego powietrza.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, nakazał:

  1. Wstrzymać ruch zakładu górniczego, w części dotyczącej eksploatacji rurociągu sprężonego powietrza w chodniku taśmowym 722 i w pochylni taśmowej II 720 na poz. 740 m, do czasu wyeliminowania połączeń gumowych, łączących rury rurociągu sprężonego powietrza w rejonie skrzyżowania chodnika taśmowego 722 z pochylnią taśmową II 720 oraz doprowadzić rurociąg do pełnej sprawności technicznej.
  2. Usunąć nieprawidłowości, o których mowa w pkt. 1 oraz prawidłowość działania maszyn i urządzeń wraz z zabezpieczeniami ruchowymi w rejonie skrzyżowania wyrobisk, potwierdzić komisyjnym odbiorem przez komisję w składzie ustalonym przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
  3. Zweryfikować zasady współpracy między osobami kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego, a firmą KW S.A. Oddział Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych, w zakresie organizacji pracy oraz nadzoru, a także w części dotyczącej koordynacji prac, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpiecznego użytkowania, konserwacji i napraw maszyn i urządzeń w ruchu zakładu górniczego.
  4. Ponownie przeszkolić pracowników firmy KW S.A. Oddział Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych oraz zainteresowanych pracowników zakładu górniczego, w zakresie bezpiecznego użytkowania, konserwacji i napraw rurociągów stosowanych w wyrobiskach podziemnych, ze szczególnym uwzględnieniem rurociągów podających media pod wysokim ciśnieniem, w tym również sprężone powietrze.
  5. Z przyczynami i okolicznościami wypadku ciężkiego zapoznać pracowników zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego, w tym również firm usługowych.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.

do góry