10 10 2024

    Wyższy Urząd Górniczy
            Departament
Warunków Pracy i Szkolenia                            Katowice, dnia   22  października 2024 r.

INFORMACJA Nr 12s/2024/EW

w sprawie wypadku śmiertelnego porażenia prądem elektrycznym, zaistniałego w dniu 10 października 2024 r. o godzinie 1000 w Polskiej Grupie Górniczej S.A. Oddział KWK Piast-Ziemowit Ruch Piast w Bieruniu, któremu uległ cieśla szybowy pracownik Polskiej Grupy Górniczej S.A. Oddział Zakład Górniczych Robót Inwestycyjnych.

Wypadek zaistniał w polu rozdzielczym nr 1 rozdzielni 6kV R-7z, sąsiadującej z rozdzielnią 6kV R-7w, na poziomie +68 m budynku wieży górniczego wyciągu szybowego szybu II. 

Pomieszczenie rozdzielń 6kV R-7z i R-7w miało długość 22 m, szerokość 6,2 m i wysokość 4,6 m. Wejście do tego pomieszczenia wyposażone w drzwi stalowe z zamkiem i kratę stalową,  znajdowało się po stronie północno zachodniej i prowadziło do rozdzielni R-7z. Wzdłuż ściany północno-wschodniej ustawione były pola rozdzielcze rozdzielni 6kV R-7z o wysokości 3,45 m, szerokości 1,44 m i głębokości 1,42 m. W górnej części pomieszczenia rozdzielni R-7z, na wysokości 3,58 m tj. 13 cm nad polami rozdzielczymi, na izolatorach ceramicznych zabudowane były trzy nieosłonięte szyny wykonane z aluminiowych płaskowników zasilających rozdzielnię R-7z napięciem 6kV. Pole rozdzielcze nr 1 ustawione było równolegle tyłem w odległości 0,75 m do ściany północno-wschodniej i bokiem w odległości 0,8 m do ściany północno-zachodniej, w której było wykonane wejście do rozdzielni. Za polem rozdzielczym nr 1 w odległości około 1,5 m od ściany północno zachodniej i w odległości 0,25 m od tylnej ścianki tego pola, znajdował się pionowy murek o wysokości 3,73 m i szerokości 0,72 m, częściowo odsłoniętego kanału rurowego. Rozdzielnia R-7z zasilona była z pola nr 45 rozdzielni 6kV R-2, które wyposażone było między innymi w zabezpieczenie ziemnozwarciowe typu RIgx-10. 

W dniu 10 października 2024 r., na zmianie rozpoczynającej się od godziny 600, zaplanowano prace polegające na wyburzaniu pozostawionego murku częściowo odsłoniętego kanału rurowego za polem rozdzielczym nr 1, w rozdzielni 6kV R-7z. Do ich wykonania sztygar zmianowy kopalnianego oddziału szybowego wyznaczył zespół składający się z dwóch ślusarzy kopalnianego oddziału szybowego oraz górnika i cieśli szybowego Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych. W związku z tym, że prace miały być wykonywane w pobliżu zabudowanych w górnej części pola rozdzielczego nr 1 rozdzielni 6kV R-7z nieosłoniętych i będących pod napięciem 6kV szyn zasilających to pole, sztygar zmianowy kopalnianego oddziału elektrycznego wydał elektromonterowi polecenie wyłączenia napięcia zasilającego te szyny. Według wstępnych ustaleń około godziny 945 pracownicy czteroosobowej brygady szybowej przed wejściem do rozdzielni R-7z gromadzili narzędzia do wyburzania murku częściowo odsłoniętego kanału rurowego za polem rozdzielczym nr 1 rozdzielni 6kV R-7z. Elektromonter wezwany przez pracowników oddziału szybowego poinformował ich, że przed rozpoczęciem rozbierania murku za polem rozdzielczym nr 1 musi wyłączyć zasilanie rozdzielni R-7z. Zamknął on kratę na wejściu do rozdzielni R-7z i poszedł w inny rejon, w celu wyłączenia napięcia. W tym czasie cieśla szybowy wszedł do rozdzielni R-7z za pole nr 1 i po wejściu na drabinę rozpoczął przy użyciu młotka rozbiórkę murka kanału rurowego, w sąsiedztwie będących pod napięciem 6kV nieosłoniętych szyn zasilających rozdzielnię R-7z. Około godziny 1000 cieśla szybowy został porażony prądem elektrycznym o napięciu 6kV, co spowodowało zadziałanie w polu nr 45 rozdzielni 6kV R-2 zabezpieczenia ziemnozwarciowego i wyłączenie napięcia zasilającego rozdzielnię 6kV R-7z. Pozostali pracownicy zespołu oddziału szybowego, usłyszeli krzyk cieśli szybowego. Po wejściu do rozdzielni R-7z za pole rozdzielcze nr 1 pracownicy zauważyli na drabinie cieślę szybowego, który nie dawał oznak życia. Pracownicy przystąpili do udzielania pomocy przedlekarskiej i około godziny 1005 powiadomili dyspozytora ruchu zakładu górniczego o wypadku. Przybyły na miejsce lekarz przejął udzielanie pomocy i o godzinie 1106 stwierdził zgon poszkodowanego. 

Według wstępnych ustaleń, przyczyną wypadku było porażenie cieśli szybowego prądem elektrycznym o napięciu 6kV, podczas wykonywania prac prowadzonych w sąsiedztwie będących pod napięciem 6kV, nieosłoniętych szyn zasilających rozdzielnię R-7z. 

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach wydał decyzję, w której nakazał wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej:

  1. eksploatacji instalacji elektrycznej, zasilanej z pola rozdzielczego nr 1 oraz pozostałych pól rozdzielczych rozdzielni 6kV R-7z, zabudowanej w budynku wieży górniczego wyciągu szybowego szybu II,
  2. prac prowadzonych w pobliżu będących pod napięciem podzespołów wyposażenia pól rozdzielczych rozdzielni 6kV R-7z, zabudowanej w budynku wieży górniczego wyciągu szybowego szybu II.

Ponadto określił warunki wznowienia eksploatacji instalacji elektrycznej i prowadzenia prac poprzez przeprowadzenie odbioru w zakresie rozwiązań technicznych przewidzianych dla dalszej bezpiecznej eksploatacji pól rozdzielczych 6kV rozdzielni R-7z i określenie warunków dalszego bezpiecznego prowadzenia prac, w pobliżu będących pod napięciem podzespołów wyposażenia pól rozdzielczych rozdzielni 6kV R-7z, zabudowanej w budynku wieży górniczego wyciągu szybowego szybu II.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.

do góry