10 02 2017

Wyższy Urząd Górniczy

Departament Górnictwa

Otworowego i Wiertnictwa                                                                  

Katowice, dnia 1 marca 2017 r.

INFORMACJA Nr 8/2017/EW

w sprawie wypadku ciężkiego, zaistniałego w dniu 10 lutego 2017 r. o godzinie 220  w Polskiej Grupie Górniczej Sp. z o.o. Oddział Kopalnia Węgla Kamiennego Ruda w Rudzie Śląskiej Ruch Pokój, któremu uległ górnik oddziału Gliwickiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych Sp. z o.o. w Gliwicach, lat 56, zatrudniony w firmie 2 lata.

Wypadek zaistniał w przodku drążonej dowierzchni 14/6 w pokładzie 414/2 na poziomie 600 m.

Pokład 414/2, w rejonie drążonej dowierzchni 14/6, objęto polem metanowym II kategorii zagrożenia metanowego i zaliczono do I stopnia zagrożenia tąpaniami, I i II stopnia zagrożenia wodnego oraz kategorii B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego.

Drążenie dowierzchni 14/6 w pokładzie 414/2 prowadzone było przy pomocy kombajnu chodnikowego typu AM-50-Bumech/Z1. Wyrobisko wykonane było w obudowie typu ŁP10/V32/4/A HŁ CORR, stawianej co 0,8 m. Odrzwia obudowy stabilizowane były rozporami dwustronnego działania typu HS RMN V32/34/36. Opinkę stropu i ociosów stanowiły siatki stalowe typu łańcuchowo-węzłowego. Wyrobisko przewietrzane było wentylacją lutniową kombinowaną, z zasadniczym lutniociągiem tłoczącym z lutni elastycznych o średnicy 1200 mm, połączonych z wentylatorem typu WL SIGMA 900-B, zabudowanym w chodniku badawczym dolnym 414 w pokładzie 414/2. Kombajn wyposażono w urządzenie odpylające typu UO 630 - 1 z pomocniczym lutniociągiem ssącym.

W dniu 10 lutego 2017 r. na zmianie D, rozpoczynającej się o godzinie 030, sztygar zmianowy oddziału Gliwickiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych Sp. z o.o. w Gliwicach (GPRG Sp. z o.o. w Gliwicach), skierował 10 osobowy zespół pracowników do drążenia dowierzchni 14/6 w pokładzie 414/2. W skład zespołu wchodziło: 5 górników, 2 ślusarzy oraz 3 pracowników obsługujących przenośniki taśmowe. Na tej zmianie dokończono urabianie kombajnem czoła przodka oraz zabudowano jedne odrzwia obudowy chodnikowej i założono za nie siatki stalowe. Następnie w obecności sztygara zmianowego oddziału GPRG Sp. z o.o., przystąpiono do przykręcania rozpór stabilizujących odrzwia obudowy. Podczas tych prac jeden z górników znajdował się na pomoście roboczym kombajnu chodnikowego.

O godzinie 220 nastąpiło odspojenie się brył skalnych z czoła przodka. Jedna z nich uderzyła górnika stojącego na pomoście kombajnu chodnikowego, powodując złamanie podudzia nogi lewej. Pozostali górnicy znieśli poszkodowanego z pomostu i po udzieleniu mu pierwszej pomocy, przetransportowali go na noszach do dworca osobowego SO-4 w chodniku badawczym dolnym 414 w pokładzie 414/2. Kolejką podwieszaną spalinową poszkodowanego przewieziono pod szyb „Wanda”, gdzie pomocy udzielił mu lekarz zakładowy. W opinii lekarskiej z dnia 10 lutego 2017 r. stwierdzono: „otwarte złamanie lewego podudzia (wypadek powodujący czasową niezdolność do pracy)”.

W kolejnej opinii lekarskiej z dnia 17 lutego 2017 r., wydanej przez lekarza specjalistę ortopedę - traumatologa w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej, stwierdzono: „ze względu na niewydolność krążeniową podudzia lewego wykonano amputację podudzia lewego”. Przewidywany czas leczenia 6 miesięcy.

Zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę poszkodowanego, po otrzymaniu opinii lekarskiej z dnia 17 lutego 2017 r. zmienił kwalifikację z wypadku powodującego czasową niezdolność do pracy na wypadek ciężki.

Przyczyną wypadku ciężkiego było uderzenie górnika bryłą skalną, odspojoną z czoła przodka.

W związku z zaistniałym wypadkiem, zakwalifikowanym w dniu 10 lutego 2017 r. jako wypadek powodujący czasową niezdolność do pracy, pracownicy Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach nie przeprowadzili oględzin miejsca zdarzenia. Niniejsza informacja opracowana została w oparciu o dokumentacje sporządzone przez służby bhp GPRG Sp. z o.o. w Gliwicach i kopalni oraz kontrolę przeprowadzoną w dniach 21 i 24 lutego 2017 r.  w drążonym wyrobisku, w którym miał miejsce wypadek.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Gliwicach.

do góry