10.07.2012
Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-14/gem-302/2012
Katowice, dnia 12.07.2012 r.
I N F O R M A C J A Nr 14/2012śm/EW
w sprawie wypadku śmiertelnego, zaistniałego w dniu 10.07.2012r. o. godz. 903 w Kompanii Węglowej S.A. Oddział KWK „Bielszowice” w Rudzie Śląskiej, któremu uległ pracownik Chorzowskiego Przedsiębiorstwa Robót Górniczych Sp. z o.o. w Chorzowie, lat 28, pracujący w górnictwie 7 lat.
Wypadek zaistniał w objeździe wozów pełnych na poziomie 840 m, w rejonie skrzyżowania z chodnikiem wodnym II. Wyrobisko poziome z trakcją elektryczną przewodową, o wysokości 3,8 m i szerokości 5,0 m, wykonane było w obudowie typu KS/KO-21/8. Na spągu ułożone był dwa tory o numerach kopalnianych 5 i 5a, nad którymi na wysokości 2,1 m zawieszone były przewody jezdne. Pod stropem, nad przewodami jezdnymi, zawieszony był częściowo zdemontowany rurociąg o średnicy 100 mm. Ostatnia sześciometrowa rura rurociągu, zawieszona była nad przewodem jezdnym, nad torem 5a, w rejonie skrzyżowania z chodnikiem wodnym II. Na tym torze pozostawione były 4 wozy osobowe.
W dniu 10.07.2012 r, na zmianie „A”, rozpoczynającej się o godzinie 630, sztygar zmianowy firmy CHPRG Sp. z o.o. w Chorzowie skierował, bez zgody dysponenta, trzech pracowników w rejon skrzyżowania objazdu wozów pełnych na poziomie 840 m z chodnikiem wodnym II. Zadaniem zespołu było zdjęcie rury z częściowo zdemontowanego rurociągu o średnicy 100mm. Pracownicy przystąpili do robót pomimo, braku zgody dysponenta i przy braku zabezpieczenia miejsca pracy w wyrobisku przewozowym z elektryczną trakcją przewodową. W celu zdjęcia rury przetoczyli wóz osobowy w rejon skrzyżowania z chodnikiem wodnym II i oparli o wóz prowizoryczną drabinę wykonaną z desek. Około godziny 903 jeden z pracowników wszedł na drabinę i lewą nogę oparł o dach wozu. Podniósł zawieszoną na łańcuchu rurę, której drugi koniec podtrzymywany był przez dwóch pracowników stojących na spągu. Podczas wykonywania tych czynności, pracownik stojący na drabinie spadł na torowisko, prawdopodobnie w wyniku porażenia prądem elektrycznym i uderzył głową o szynę. Po wytransportowaniu nieprzytomnego pracownika na powierzchnię lekarz podjął akację reanimacyjną, którą zakończył o godzinie 955 stwierdzając zgon poszkodowanego. W karcie informacyjnej lekarz wpisał: „zgon po porażeniu prądem i urazie głowy”.
Przyczyną wypadku śmiertelnego było prawdopodobne porażenie prądem oraz uderzenie głową o szynę torowiska w wyniku upadku z drabiny.
W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor OUG w Gliwicach wstrzymał ruch zakładu górniczego, w części dotyczącej eksploatacji układu transportu materiałów, maszyn i urządzeń za pomocą kopalnianej kolei podziemnej z trakcją elektryczną przewodową w objeździe wozów pełnych na poziomie 840 m, do czasu:
-
uruchomienia sygnalizacji optycznej wskaźników położenia zwrotnic ręcznych nr kopalniany 5a i 5b,
-
uruchomienia sygnalizacji ostrzegawczej za pomocą transparentów optycznych ZLi23 „Uwaga! Przewód jezdny”, zabudowanych na wejściu do wyrobiska z trakcją elektryczną przewodową, w rejonie skrzyżowania objazdu wozów pełnych, z chodnikiem wodnym I, z chodnikiem wodnym II, z upadową pod zbiornik szybu V, z komorą pomp głównego odwadniania, z obiegiem skipowym oraz w rejonie stacji postojowej nr kopalniany SP-1a na poziomie 840 m,
-
przetransportowania czterech wozów osobowych pozostawionych na torze nr kopalniany 5a, poza miejscem do tego przeznaczonym,
-
usunięcia zwisającej nad przewodem jezdnym toru 5a rury o średnicy 100 mm.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Gliwicach.