12 09 2018

Wyższy Urząd Górniczy                                                           

          Departament

Warunków Pracy i Szkolenia     

 Katowice, dnia  19 września 2018 r.

INFORMACJA Nr 63/2018/EW

w sprawie wypadku ciężkiego, zaistniałego w dniu 12 września 2018 r.  godz. 1205 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej S.A. KWK „Borynia-Zofiówka-Jastrzębie” Ruch Borynia w Jastrzębiu-Zdroju, któremu uległ pracownik Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „EKOP” Sp. z o.o. – zatrudniony przy obsłudze wyciągu (dźwigu) towarowego, lat 63.

Wypadek zaistniał w budynku nadszybia szybu II na poziomie zrębu szybu (poz. 0 m), przy wyciągu (dźwigu) towarowym.

Budynek nadszybia szybu II o wymiarach 120,00 m x 18,00 m x 25,00 m jest budynkiem o trzech kondygnacjach, wykonanym w konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej. Po stronie północnej budynku, w odległości 19 m od szybu II, przy ścianie zewnętrznej na poziomie zrębu, zlokalizowany jest wyciąg (dźwig) towarowy o udźwigu Q = 4,0 Mg, służący do transportu materiałów w wozach kopalnianych między poziomem zrębu szybu II (poz. 0 m), a poziomem +14 m, tj. poziomem obiegu wozów na nadszybiu. Wyciąg znajduje się w ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego i eksploatowany jest w oparciu o pozytywną decyzję tego organu. Konstrukcję trzonu wyciągu stanowią kształtowniki stalowe. Wyciąg posadowiony jest na samodzielnym żelbetowym fundamencie bez podpiwniczenia na poziomie zrębu, a jego napęd usytuowano na pomoście na poz. + 19,11 m. Wyciąg porusza się z prędkością 0,5 m/s. Wyposażono go w klatkę (kabinę) o wymiarach podestu 1,38 m x 3,42 m, przeciwciężar o masie 3,5 Mg i linę nośną Ø 32 mm. Do ograniczenia ruchu wozów w klatce zastosowano drążek z dwoma rolkami, przemieszczany po szynach klatki przez wtaczane wozy. Stanowisko sterowania wyciągu usytuowano na poziomie +14 m. Na podstawie umowy nr 307/PI/01 z dnia 9 stycznia 2002 r. dźwig obsługiwany jest przez pracowników Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „EKOP” Sp. z o.o. w Jastrzębiu-Zdroju.

W dniu 12 września 2018 r. na zmianie A, rozpoczynającej się od godz. 600, prowadzono transport materiałów wyciągiem towarowym pomiędzy poziomem + 14 m a poziomem 0 m. Wyciąg obsługiwało dwóch pracowników Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „EKOP” Sp. z o.o.: operator na poziomie + 14 m i drugi pracownik (poszkodowany) na poziomie 0 m. Około godziny 1200, podczas ruchu wyciągu z załadowanym wozem z poziomu +14 m na poziom 0 m, wypadł z klatki na dno wyciągu (na poz. 0 m) drążek ograniczający ruch wozów w klatce. Po dojechaniu klatki na dolny poziom, pracownik obsługujący wyciąg na tym poziomie wypchnął załadowany wóz i następnie nadał sygnał dźwiękowy do operatora na poziomie +14 m, zezwalający mu na uruchomienie wyciągu. Podczas ruchu klatki do góry przystąpił do wyciągania drążka z dna wyciągu. W tym celu, położył się na posadzce i wsunął rękę pod osiatkowanie konstrukcji wyciągu. W czasie, gdy ręka poszkodowanego znajdowała się za osiatkowaniem, poruszający się w dół przeciwciężar zmiażdżył mu lewe przedramię.

Po udzieleniu pierwszej pomocy w kopalnianym punkcie opatrunkowym poszkodowanego przetransportowano karetką pogotowia ratunkowego do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu –Zdroju.

W wyniku wypadku, u poszkodowanego stwierdzono „Uraz zmiażdżeniowy lewego przedramienia. Otwarte uszkodzenie brzuśców i kości przedramienia lewego”.

Przyczyną wypadku było dociśnięcie przedramienia poszkodowanego do dna wyciągu towarowego przez przemieszczający się w dół przeciwciężar.

Ruch wyciągu (dźwigu) towarowego został wstrzymany do czasu uzyskania pozytywnej decyzji na eksploatację wydanej przez Urząd Dozoru Technicznego.

Informację opracowano na podstawie danych z SUG w Katowicach.

do góry