15.03.2012

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 29.03.2012 r.

I N F O R M A C J A Nr 20/2012/EW

w sprawie wypadku ciężkiego, któremu uległ w dniu 15.03.2012 r. ok. godz. 915 w wyrobisku zakładu górniczego BUDY MSZCZONOWSKIE w Budach Mszczonowskich, gm. Mszczonów, pow. żyrardowski: elektromonter instalacji i urządzeń silnoprądowych, lat 56, pracujący w górnictwie 4 lata.

Wypadek nastąpił w centralnej części wyrobiska zakładu górniczego BUDY MSZCZONOWSKIE eksploatującego iły plioceńskie metodą odkrywkową systemem wielopiętrowym. Na I piętrze prowadzona była eksploatacja złoża koparką wielonaczyniową typu KWK-106. Rano w dniu 15.03.2012 r. operator koparki wielonaczyniowej zgłosił konieczność zaizolowania przetartego kabla zasilającego silnik elektryczny czerpaka koparki KWK-106. Przed godziną 900 na ścianie eksploatacyjnej, wysokości około 3 m, napęd elektryczny koparki został wyłączony przez jej operatora. Na miejsce przybyło dwóch elektromonterów do zaizolowania przetartego kabla zasilającego. Jeden z elektryków wszedł na wał usypowy z iłu, o wysokości 1,5 m nie zebrany przez taśmociąg koparki. Z wału zaizolował kabel w dwóch miejscach. Po zakończeniu izolowania, ze skarpy stoczyła się bryła iłu o nieregularnych kształtach, wielkości ok. 70 x 40 x 40 cm i wadze ok. 300 kg. Potrąciła elektromontera, przewróciła i przygniatając go. W wyniku uderzenia i przygniecenia poszkodowany doznał uszkodzenia miednicy.

Według wstępnych ustaleń przyczyną wypadku było uderzenie pracownika samostaczającą się bryłą iłu.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie nakazał:

  1. Opracować instrukcję bezpiecznego prowadzenia robót konserwacyjnych maszyn na wyrobisku w warunkach zagrożenia związanego z oberwaniem się skał.
  2. Uszczegółowić polecenie służbowe nr 6/2003 o określenie prac wykonywanych podczas robót eksploatacyjnych w warunkach zagrożenia związanego z oberwaniem się skał.
  3. Dokonać przeglądu obowiązujących instrukcji wykonywania pracy dla stanowisk lub miejsc pracy w ruchu zakładu górniczego stanowiskowych oraz Oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pracy w celu ujednolicenia określeń występujących w tych dokumentach.
  4. Ponownie przeszkolić pracowników bezpiecznego prowadzenia robót konserwacyjnych maszyn na wyrobisku w warunkach zagrożenia związanego z oberwaniem się skał.
  5. Zapoznać pracowników z okolicznościami wypadku.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Warszawie.

do góry