16 12 2024

Wyższy Urząd Górniczy
          Departament
Warunków Pracy i Szkolenia                          Katowice, dnia  23  grudnia 2024 r.

INFORMACJA Nr 61/2024/EW

o wypadku zbiorowym (dwa wypadki powodujące czasową niezdolność do pracy), spowodowanym opadem brył skalnych ze stropu, do którego doszło w dniu 16 grudnia 2024 r. około godz. 1040, w polu eksploatacyjnym LU-XXI/1 oddziału G-1, w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG ”Lubin”

Do wypadku zbiorowego (dwa wypadki powodującą czasową niezdolność do pracy), spowodowanego opadem brył skalnych doszło na skrzyżowaniu chodnika S-313 z pasem P 23 (dalej ,,skrzyżowanie”), w parceli likwidacyjnej pasa P-23, pomiędzy przecinkami 30. i 31. (dalej ,,parcela”), w polu eksploatacyjnym LU-XXI/1 (dalej ,,pole”) oddziału górniczego G-1, na głębokości około 610 m.

W polu zlokalizowanym w południowej części obszaru górniczego „Lubin-Małomice”, złoże rudy miedzi, o zróżnicowanej miąższości 0,6÷9,3 m (średnio 4,3 m), zapada pod kątem 4,5° w kierunku NNE. Wyrobiska w rejonie skrzyżowania wykonane zostały, w części złożowej cechsztynu. W chodniku S-313 przy pasie P-23 występują, licząc od spągu: piaskowce szare o miąższości około 3,5 m oraz łupki ilaste i dolomityczno-ilaste o miąższości około 0,7 m. Strop bezpośredni zbudowany jest z dolomitów ilastych i smugowanych o miąższości około 2,5 m. Powyżej zalegają dolomity wapniste o miąższości około 5,0 m, a dalej wapienie szare i ciemnoszare. Sumaryczna miąższość skał węglanowych wynosi około 80 m. W rejonie parceli przebiegają trzy uskoki o kierunku WNW-ESE i zrzutach 0,4÷2,5 m na NE. W stropie bezpośrednim występują pierwotne spękania pionowe oraz nachylone, wypełnione substancją ilastą oraz minerałami węglanowymi i siarczanowymi, o dominującym kierunku NNE-SSW.

Eksploatacja złoża w polu prowadzona była systemem komorowo-filarowym z pełną podsadzką hydrauliczną (D-P). Pole zaliczone zostało do pierwszego stopnia zagrożenia tąpaniami, do pierwszego stopnia zagrożenia wodnego oraz pierwszego stopnia zagrożenia klimatycznego. Ze względu na dobór obudowy skały stropowe zaliczone zostały do klasy III skał stropowych. Wyrobiska pola zabezpieczane były obudową kotwową rozprężną o długości żerdzi 1,8 m, w siatce kotwienia 1,5 m x 1,5 m, wg ustaleń Projektu technicznego obudowy kotwowej dla pola. Obudowę dodatkową skrzyżowania stanowiły kotwy wklejane o długości 2,6 m w siatce kotwienia 2,0 m x 2,0 m oraz stojaki hydrauliczne typu Hydrotech. Dla robót eksploatacyjnych w polu opracowane zostały: Projekt techniczny eksploatacji oraz Ustalenia do Szczegółowego projektu eksploatacji, które zatwierdzone zostały przez kierownika ruchu zakładu górniczego. 

Roboty likwidacyjne w parceli rozpoczęte zostały 9 grudnia 2024 r. od wybierania złoża przez oddział G-1. W dniu 16 grudnia 2024 r. powstała pustka poeksploatacyjna przekazana została oddziałowi podsadzkowemu GA-1. Na zmianie I zaplanowane zostało podwieszanie rurociągów podsadzkowych do stropu na wlocie do parceli. Do powyższego zadania skierowany został zespół trzech pracowników: operator ładowarki ŁK-1 i dwóch górników. około godz. 1040, podczas montażu trójnika do rurociągu podsadzkowego z podniesionej łyżki ładowarki doszło do opadu brył skalnych ze stropu. Uderzeni opadającymi bryłami skalnymi operator maszyny i górnik pracujący w łyżce ładowarki ulegli wypadkom powodującym czasową niezdolność do pracy. Akcji ratowniczej z udziałem zastępów ratowniczych nie prowadzono. Poszkodowani samodzielnie wycofali się z rejonu zagrożenia i podczas przewożenia pod Szyb L-III przejęci zostali przez lekarza z Górniczego Pogotowia Ratowniczego Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie. Po wydaniu na powierzchnię poszkodowani przewiezieni zostali do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Lubinie.

Przyczyną wypadku zbiorowego był opad brył skalnych ze stropu, które uderzyły operatora ładowarki i górnika.

W związku ze zdarzeniem Dyrektor OUG we Wrocławiu wstrzymał:

  1. Ruch zakładu górniczego KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG ,,Lubin”, w części dotyczącej skrzyżowania chodnika S-313 z pasem P-23 w kierunku zrobów, w polu LU-XXI/1 oddziału górniczego G-1, do czasu przeprowadzenia kontroli stanu wyrobiska dojściowego S-313 z pochylni A-3a oraz wyrobiska S-312 w kierunku pasa P-23 i ich obudowy oraz usunięcia ze skrzyżowania chodnika S-313 z pasem P-23 opadłych ze stropu mas skalnych, zabezpieczenia wyrobiska, uwolnienia i wytransportowania uwięzionej w wyrobisku pod masami skalnymi samojezdnej maszyny górniczej - ładowarki typu ŁK-1 o numerze zakładowym 150, w sposób i na zasadach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
  2. Ruch zakładu górniczego KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG ,,Lubin”, w części dotyczącej prowadzenia robót likwidacyjnych w polu LU-XXI/1 oddziału G 1, do czasu dokonania przez kopalniany zespół właściwy ds. rozpoznawania i zwalczania zagrożenia zawałami analizy sytuacji geologiczno-górniczej oraz stanu zagrożenia zawałami w polu LU-XXI/1 z uwzględnieniem zaistniałego zdarzenia, przyjętych założeń systemu eksploatacji i zweryfikowania przyjętych zasad i rygorów profilaktyki zawałowej, w szczególności w odniesieniu do sposobu zabezpieczenia stropów wyrobisk obudową na poszczególnych etapach likwidacji.
  3. Ruch uwolnionej i wytransportowanej ładowarki typu ŁK-1 o numerze zakładowym 150, do czasu sprawdzenia jej stanu technicznego, usunięcia uszkodzeń zaistniałych w związku z opadem brył skalnych i doprowadzenia jej do stanu zgodnego z dokumentacją techniczno-ruchową oraz uzyskania zezwolenia kierownika ruchu zakładu górniczego na ponowne oddanie do ruchu.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.

do góry