16.10.2007
Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-21/gg-12/2007
Katowice, dnia 24.10.2007 r.
I N F O R M A C J A Nr 21/2007 śm./EW
w sprawie wypadku zbiorowego, w tym jeden śmiertelny i jeden lekki, zaistniałego w dniu 16.10.2007 r. około godz. 2055 w Zakładach Górniczo – Hutniczych „Bolesław” S.A. w Bukownie, w Kopalni „Olkusz-Pomorzany”, któremu ulegli:
Wypadek zbiorowy zaistniał w chodniku badawczym 1 w rejonie skrzyżowania chodnika badawczego 1 z komorą eksploatacyjną KE-40, w oddziale O/III w bloku hektarowym 768/818 na poziomie +190 m n.p.m. Złoże rud Zn-Pb w tym rejonie to złoże niezagrożone tąpaniami, niemetanowe, niezagrożone wyrzutami gazów i skał oraz niezagrożone wybuchem pyłu węglowego. Zostało zaliczone do III stopnia zagrożenia wodnego. Oddział O/III prowadził roboty przygotowawcze i eksploatacyjne systemem komorowo-filarowym z podsadzką hydrauliczną. Urabianie prowadzone było przy pomocy materiału wybuchowego. Chodnik badawczy 1 w rejonie skrzyżowanie z komorą eksploatacyjną KE-40 wykonany w obudowie kotwowej stalowej wklejanej typu „Olkusz „20A”, w siatce kotwienia 1,0 m x 1,0 m, o długości kotew 1,6 m. Chodnik posiadał max. szerokość 5,9 m i wysokość do 5,4 m.
W dniu 16.10.2007 r. na zmianie II rozpoczynającej się od godz. 1400 sztygar zmianowy wyznaczył trzech górników strzałowych do wykonywania robót strzałowych: w przecince eksploatacyjnej 1 wykonywanej z chodnika badawczego 27 (PE-1), w przecince eksploatacyjnej 2 wykonywanej z chodnika badawczego 27 (PE-2) oraz chodniku badawczym 27 wykonywanym z chodnika badawczego 18 (chodnik 27). W czasie wiercenia otworów pod obudowę kotwową w PE-2 uległ awarii samojezdny wóz wiertniczy typu MONOMATIC. W związku z awarią sztygar polecił wykonywać roboty strzałowe w komorze eksploatacyjnej KE-40 wykonywanej z chodnika badawczego 27 (KE-40) zamiast w PE-2. Roboty strzałowe w KE-40 prowadzone były na zbicie do chodnika badawczego 1. Przodki KE-40 oraz w PE-1 oddalone były od siebie o około 15 m. Po załadowaniu środkami strzałowymi, z użyciem samojezdnego wozu strzałowego SWS, ww. przodków przez strzałowego, który uległ wypadkowi, przystąpiono do ich odpalenia. Górnik strzałowy rozwinął linię strzałową typu PSY 2 x 1,5 mm2 długości około 50 m zamiast min. 80 m jak ustalono w metryce strzałowej, z PE-1 do chodnika badawczego 1 w rejon wyznaczonego na stropie przebicia z KE-40. Wstępnie ustalono, że górnik strzałowy samowolnie zmienił stanowisko strzałowe ustalone w metryce strzałowej, które wyznaczone zostało w chodniku badawczym 20. W chodniku badawczym 1 w rejonie wyznaczonego przebicia znajdował się również wóz strzałowy SWS wraz z przebywającym w kabinie operatorem. Około godziny 2055 nastąpiło równoczesne odpalenie otworów strzałowych w PE-1 oraz w KE-40. W wyniku odpalenia otworów strzałowych w KE-40 nastąpiło jej przebicie do chodnika badawczego 1 w miejscu gdzie przebywał górnik strzałowy i operator SWS. Górnik strzałowy został przysypany odstrzelonym urobkiem natomiast operator przebywający w kabinie został uderzony odłamkami skalnymi. O wypadku poinformował sztygara inny górnik strzałowy, który w tym czasie przebywał w chodniku badawczym 1 około 50 m od miejsca zdarzenia. Natychmiast zorganizowano akcję uwalniania przysypanego górnika strzałowego oraz transport na powierzchnię rannego operatora. W akcji ratowniczej brały udział dwa zastępy ratownicze własne oraz dwa zastępy ratownicze z OSRG w Jaworznie.
Górnik strzałowy został uwolniony spod urobku o godzinie 123. Lekarz będący na miejscu wypadku stwierdził zgon poszkodowanego w wyniku doznanych obrażeń.
Przyczyną wypadku zbiorowego było uderzenie górnika strzałowego i górnika operatora bryłami skalnymi przemieszczającymi się z KE-40 do chodnika badawczego 1 na skutek odpalenia materiału wybuchowego z niedozwolonego miejsca.
Przyczyna ta wynikła z niewłaściwej organizacji i nadzoru robót strzałowych.
W związku z zaistniałym wypadkiem zbiorowym Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie nakazał:
-
Zabezpieczyć dojścia do rejonu zaistniałego wypadku zbiorowego w bloku 818 oraz do nie odstrzelonego chodnika badawczego nr 27 w bloku 819 w sposób ustalony przez KRZG.
-
Przebieranie odstrzelonego urobku, celem odnalezienia zapalarki, dziennika strzałowego oraz pozostałego sprzętu strzałowego w KE-40 oraz w przecince eksploatacyjnej z chodnika badawczego 27 prowadzić w sposób ustalony przez KRZG pod nadzorem OUG w Krakowie.
-
Zabezpieczyć i przekazać do badań przez upoważnioną jednostkę naukowo-badawczą:
-
materiał wybuchowy typu ERGODYN 30E,
-
zapalniki elektryczne typu ERGODET 25MS 0,2AWZI 4mFe,
-
zapalniki elektryczne typu NITRODET LP 0,2A 4mFe,
-
ubranie robocze górnika strzałowego, który uległ wypadkowi śmiertelnemu
-
samojezdny pojazd oponowy typu SWS-4B nr kopalniany 3
na okoliczność ich zgodności z właściwymi certyfikatami i właściwymi dokumentacjami techniczno-ruchowymi oraz prawidłowości ich stosowania w zakładzie górniczym. -
-
Przedstawienia w terminie bezzwłocznym do wiadomości Okręgowego Urzędu Górniczego w Krakowie sprawozdania i wyników z wykonanych czynności sprawdzających określonych w punkcie 3 niniejszej decyzji.
-
Z przyczynami i okolicznościami zaistniałego wypadku zbiorowego zapoznać załogę zakładu górniczego.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Krakowie.