16 11 2017
Wyższy Urząd Górniczy
Departament
Warunków Pracy i Szkolenia
Katowice, dnia 30 listopada 2017 r.
INFORMACJA Nr 65/2017/EW
w sprawie wypadku ciężkiego, zaistniałego w dniu 16.11.2017 r. około godziny 640 w odkrywkowym zakładzie górniczym Kopalnia Kruszywa „Zakole B” należącym do Krakowskich Zakładów Eksploatacji Kruszywa S. A. w Krakowie, któremu uległ maszynista urządzeń krusząco-sortujących, operator zespołu przenośników taśmowych, lat 40, pracujący w górnictwie 9 lat.
Eksploatacja kruszywa naturalnego w Kopalnia Kruszywa „Zakole B” prowadzona jest jednym piętrem spod lustra wody z użyciem pogłębiarki ssąco – refulującej. Wydobyty urobek transportowany jest rurociągiem tłocznym ułożonym na pływakach na ląd skąd zespołem przenośników taśmowych lądowych transportowany jest do stacjonarnego zakładu przeróbczego, będącego obiektem budowlanym zakładu górniczego. W dniu 16.11.2017r. na zmianie I rozpoczynającej się o godzinie 600 osoba dozoru ruchu górniczego skierowała do obsługi zakładu przeróbczego trzech pracowników. Jeden z pracowników uruchamiał poszczególne urządzenia z pulpitu sterowniczego znajdującego się w pomieszczeniu sterowni, natomiast zadaniem pozostałych dwóch pracowników była obserwacja uruchamianych urządzeń. Uruchamiane były kolejno: przenośniki taśmowe typu PTG 800 nr 5, nr 4 i nr 3 oraz odwadniacz kołowy. W trakcie wykonywania rozruchu urządzeń zakładu przeróbczego, pracownik obsługujący pulpit sterowniczy stwierdził, że przenośnik taśmowy nr 3 pomimo załączenia nie uruchomił się. Pracownik obsługi, który udał się do unieruchomionego przenośnika nr 3, włożył prawą dłoń z założoną rękawicą za osłonę przekładni i chwycił paski klinowe. Wówczas nastąpił obrót koła pasowego silnika, wciągający cztery palce prawej ręki pracownika pomiędzy paski klinowe, a obrzeże koła napędowego silnika, powodując ich obcięcie.
Prawdopodobną przyczyną wypadku było: pochwycenie dłoni poszkodowanego przez pasy klinowe przekładni pasowej napędu przenośnika taśmowego na skutek wykonywania czynności przy ruchomych elementach przenośnika.
W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor OUG w Krakowie na podstawie art. 171 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze wydał decyzję wstrzymującą ruch zakładu górniczego w części dotyczącej eksploatacji przenośnika taśmowego typu PTG 800 nr. 3 zabudowanego w ciągu technologicznym linii produkcji kruszyw do czasu:
- doprowadzenia przekładni pasowej napędu bębna taśmy do stanu zgodnego z dokumentacją techniczno – ruchową,
- zamontowania osłony przekładni pasowej w sposób uniemożliwiający dostęp do części ruchomych,
- wydania przez KRZG pisemnego zezwolenia na oddanie przenośnika do ruchu w zakładzie górniczym na podstawie protokołu komisyjnego odbioru technicznego.
W celu zapobieżenia podobnym wypadkom w przyszłości Dyrektor OUG w Krakowie skierował pismo do przedsiębiorcy, o podjęcie stosownych i skutecznych działań mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa pracy, w tym:
- ponowne przeprowadzenie szkoleń pracowników w zakresie bezpiecznego wykonywania pracy przy obsłudze przenośników taśmowych oraz omówienie przyczyn i okoliczności zaistniałego wypadku,
- ponowne zapoznanie pracowników z Dokumentem Bezpieczeństwa oraz ustaleniami zawartymi w instrukcji obsługi i bezpiecznej pracy przenośników taśmowych,
- przeprowadzenie dodatkowych kontroli urządzeń przeróbczych zakładu górniczego w aspekcie zgodności ich stanu technicznego i wyposażenia z dokumentacją techniczno – ruchową,
- przeanalizowanie obowiązujących w zakładzie górniczym instrukcji i regulaminów ze szczególnym uwzględnieniem bezpiecznego wykonywania prac przy urządzeniach transportu poziomego w warunkach niskich temperatur.
Ponadto zwrócił uwagę na konieczność podjęcia działań zmierzających do eliminacji tolerowania przez pracowników niebezpiecznych zachowań na terenie zakładu górniczego.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Krakowie.