18 12 2024
Wyższy Urząd Górniczy
Departament
Warunków Pracy i Szkolenia Katowice, dnia 8 stycznia 2025 r.
INFORMACJA Nr 62/2024/EW
w sprawie wypadku zbiorowego (dwa wypadki powodujące czasową niezdolność do pracy), zaistniałego w dniu 18 grudnia 2024 r. o godzinie 610, w Polskiej Grupie Górniczej S.A. Oddział KWK Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic w Katowicach.
Wypadek zbiorowy zaistniał w przodku drążonej Upadowej 14b-bis/510/S, w przystropowej warstwie pokładu 510 w polu S, na poziomie 900 m.
Pokład 510 o grubości od 9,0 m do 10,8 m i nachyleniu około 60, zaliczony został do IV kategorii zagrożenia metanowego, II stopnia zagrożenia tąpaniami, klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego oraz I stopnia zagrożenia wodnego. W stropie pokładu 510 zalega warstwa łupku ilastego o grubości od 2,7 m do 16,9 m, następnie warstwy piaskowców o grubości od 10 m do 32 m, a w spągu zalega iłowiec o grubości od 0,4 m do 3,0 m. Wyrobisko drążone było kombajnem chodnikowym typu R-130 w obudowie typu ŁP12/V32/4/A o szerokości 6,1 m i wysokości 4,2 m, w rozstawie co 0,8 m. Odrzwia obudowy stabilizowano rozporami stalowymi dwustronnego działania, a opinkę stropu i ciosów stanowiły siatki okładzinowe stalowe zgrzewane. Wyrobisko przewietrzane było wentylacją odrębną kombinowaną z zasadniczym lutniociągiem tłoczącym.
Do dnia 18 grudnia 2024 r., przodek Upadowej 14b-bis/510/S uzyskał postęp 366m, a do wydrążenia pozostało około 1169 m.
W dniu 17 grudnia 2024 r., na zmianie rozpoczynającej się o godzinie 2400, w celu kontynuacji drążenia Upadowej 14b-bis/510/S, sztygar zmianowy górniczego oddziału GRP-3, skierował do wyrobiska między innymi 5 osobową brygadę górników tego oddziału. O godzinie 602, w rejonie Upadowej 14b-bis/510/S, wystąpił samoistny wstrząs górotworu o energii 4x103J, którego epicentrum zlokalizowano w odległości około 30m na południowy zachód od czoła przodka. W wyniku tego wstrząsu nastąpiło nadmierne otwarcie stropu w czole przodka do głębokości około 2,2 m i ociosów do 1,0 m. Około godziny 610 górnicy, w przodku drążonego wyrobiska, nie zabezpieczyli nadmiernie odsłoniętego stropu oraz ociosów, lecz przystąpili do wykonania opinki z siatek stalowych zgrzewanych dla zabudowy kolejnych odrzwi obudowy. Jeden z górników znajdował się na pomoście roboczym kombajnu i zakładał siatki na łuku stropnicowym, a pozostałych dwóch górników stojąc na spągu zakładało siatki na łukach ociosowych. W tym czasie, nastąpiło odspojenie się brył węgla ze stropu i ociosów, które uderzyły dwóch górników stojących na spągu, powodując u nich obrażenia. Poszkodowani pracownicy o własnych siłach w asyście pozostałych pracowników wycofali się z rejonu wykonywanych prac. Po wyjeździe na powierzchnię w punkcie opatrunkowym lekarz udzielił pracownikom pierwszej pomocy medycznej. Następnie poszkodowani zostali przewiezieni do Szpitala Murcki Sp. z o.o. w Katowicach. Po udzieleniu pomocy specjalistycznej skierowani zostali do dalszego leczenia, w rejonowych ośrodkach opieki zdrowotnej.
Według wstępnych ustaleń przyczyną wypadku był opad brył węgla z nadmiernie odsłoniętego i niezabezpieczonego stropu oraz ociosów wyrobiska, które uderzyły pracowników.
W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach nakazał:
- Wstrzymać ruch zakładu górniczego, w części dotyczącej drążenia Upadowej 14b-bis/510/S w przystropowej warstwie pokładu 510, w polu S na poziomie 900m, do czasu:
- zabezpieczenia stropu i ociosów w czole przodka i wykonania obudowy ostatecznej w związku z nadmiernym otwarciem, zgodnie z ustaleniami określonymi w projekcie technicznym drążenia przodka: „Upadowa 14b-bis/510/S w pokładzie 510/III, w polu S, na poziomie 900 m w Kopalni Węgla Kamiennego Staszic-Wujek Ruch Murcki-Staszic”,
- wypełnienia przestrzeni między wyłomem a obudową chodnikową wyrobiska, po stronie ociosu północnego i południowego na odcinku strefy manewrowej kombajnu, tj. na długości 20 m od czoła przodka,
- zabudowania lutni wirowej na końcu lutniociągu tłoczącego wentylacji odrębnej kombinowanej,
- zweryfikowania projektu technicznego drążenia w zakresie skutecznego zabezpieczenia stropu i ociosów wyrobiska w przypadku występowania pogorszonych warunków górniczo-geologicznych powodujących w szczególności nadmiernego otwarcia ociosów w czole przodka oraz wyprzedzającej profilaktyki w tym zakresie zapewniającym bezpieczne prowadzenie robót górniczych.
- Podjąć działania organizacyjno-techniczne mające na celu wypełnienie przestrzeni między wyłomem a obudową chodnikową występujących lokalnie na całej długości wyrobiska w oparciu o ustalenia kierownika ruchu zakładu górniczego.
- Przeprowadzić, prewencyjnie, dodatkowe szkolenie pracowników zatrudnionych w drążonych wyrobiskach w ruchu zakładu górniczego, w zakresie wykonywana chodnikowej obudowy ostatecznej.
- Zapoznać załogę zatrudnioną w ruchu zakładu górniczego z okolicznościami wypadku zbiorowego.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.