19 07 2024
Wyższy Urząd Górniczy
Departament
Warunków Pracy i Szkolenia Katowice, dnia 9 października 2024 r.
INFORMACJA Nr 34/2024/EW
o wypadku powodującym czasową niezdolność do pracy powyżej 60 dni, spowodowanym opadem brył skalnych, do którego doszło w dniu 19 lipca 2024 r. około godziny 305 w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG ”Polkowice-Sieroszowice”, któremu uległ operator samojezdnych maszyn górniczych, lat 32, pracujący w górnictwie 9 lat.
Do wypadku powodującego czasową niezdolność do pracy powyżej 60 dni doszło w komorze K-24 z pasa P-45, w polu eksploatacyjnym SI-XVI/6 (dalej ,,pole”) oddziału G-62, na głębokości 1135 m p.p.t. Eksploatacja w polu prowadzona była systemem eksploatacji komorowo-filarowym z ugięciem stropu i ruchowym filarem zamykającym (J-UGR-PS). Pole zaliczone zostało do drugiego stopnia zagrożenia tąpaniami, pierwszego stopnia zagrożenia wodnego oraz drugiego stopnia zagrożenia klimatycznego. Ze względu na dobór obudowy skały stropu zostały zaliczone do klasy III skał stropowych. Średnia wytrzymałość na ściskanie wynosiła: dla skał stropowych około 122,2 MPa, furty złożowej 100,3 MPa, a dla skał spągowych około 27,4 MPa. Wyrobiska pola zabezpieczane były obudową kotwową wklejaną na całej długości, o długości żerdzi 1,8 m, w siatce kotwienia 1,5 m x 1,5 m, wg ustaleń Projektu technicznego obudowy kotwowej dla pola. Dla robót eksploatacyjnych w polu opracowane zostały Projekt techniczny eksploatacji oraz Szczegółowy projekt eksploatacji, które zostały zatwierdzone przez kierownika ruchu zakładu górniczego (dalej ,,KRZG”). Rozcinka calizny na filary w wymiarach 8 x 12 m, z usytuowaniem dłuższej osi prostopadle do linii projektowanych pasów, prowadzona była wyrobiskami o szerokości około 7 m przy stropie i wysokości zgodnej z ustaloną furtą eksploatacyjną wynoszącą ok. 2,3÷2,5 m. Zgodnie ze Szczegółowym projektem eksploatacji komora K-24 wykonana została z pasa P-45 w kierunku północno-zachodnim.
W dniu 19 lipca 2024 r. na zmianie IV WSP, rozpoczynającej się o godzinie 000, operator wiertnicy SWW Atlas Copco Boomer M1L, wiercił otwory strzałowe w przodkach pola SI-XVI/6. Po wywierceniu otworów strzałowych w komorze K-24 z pasa P-45 przystąpił do ręcznego udrażniania odwierconych otworów przy pomocy gracy strzałowej. Około godziny 320 nastąpił opad brył skalnych ze stropu oraz czoła przodka. Opadające bryły skalne uderzyły operatora m.in. w prawą nogę oraz kręgosłup. Poszkodowany samodzielnie wycofał się z rejonu zagrożenia - wyjechał maszyną na skrzyżowanie komory K-24 z pasem P-43. Poinformowany o zdarzeniu dyspozytor górniczy wezwał lekarza z ratownikami Górniczego Pogotowia Ratowniczego (dalej ,,GPR”) z Jednostki Ratownictwa Górniczo-Hutniczego w Sobinie. Akcji ratowniczej z udziałem zastępów ratowniczych nie prowadzono. Działania ratownicze ograniczyły się do udzielenia poszkodowanemu pierwszej pomocy przez lekarza i sanitariuszy z GPR oraz przetransportowania go pod szyb i na powierzchnię. Poszkodowanego przewieziono karetką pogotowia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Miejskiego w Głogowie celem dalszej diagnostyki.
Przyczyną wypadku było uderzenie, przewrócenie na spąg i przysypanie operatora bryłami dolomitu, które odspoiły się i opadły do wyrobiska ze stropu oraz przystropowej części czoła przodka.
Do wypadku przyczyniły się:
- osłabienie skał stropu i czoła przodka poprzez oddziaływanie udaru wiertarki wiertnicy oraz nawodnienie płuczką w trakcie wiercenia otworów strzałowych,
- ręczne udrażnianie gracą strzałową otworów strzałowych przez operatora wiertnicy, bez uprzedniego dokonania wymaganej kontrolnej obrywki czoła przodka.
W związku z wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu wstrzymał ruch zakładu górniczego KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” w Kaźmierzowie, w części dotyczącej komory K-24 od pasa P-45 do czoła przodka w polu SI‑XVI/6 oddziału górniczego G-62, do czasu wykonania inwentaryzacji mierniczej miejsca wypadku; przeprowadzenia kontroli stanu tego wyrobiska i jego obudowy, wraz w wykonaniem niezbędnej obrywki stropu i ociosów oraz doprowadzeniem go do stanu zgodnego z ustaleniami projektu technicznego; usunięcia opadłych brył skalnych, w sposób i na zasadach ustalonych przez KRZG.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.