19.04.2012
Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
Katowice, dnia 24.04.2012 r.
I N F O R M A C J A Nr 25/2012/EW
w sprawie wypadku ciężkiego, zaistniałego w dniu 19.04.2012 r. o godzinie 615 w Kompanii Węglowej S.A. Oddział KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch Szczygłowice w Knurowie, któremu uległ pracownik oddziału Zakładu Wierceń, Kotwienia i Usług Górniczych „BPW” Sp. z o.o. w Zabrzu, lat 34, pracujący w górnictwie 1 rok 4 miesiące.
Wypadek miał miejsce w wytycznej nr 3 na poziomie 450 m o nachyleniu 0°, wykonanej w obudowie typu ŁP9/V32/4 z rozstawem odrzwi 1,0m. Obudowa wyrobiska stabilizowana była rozporami dwustronnego działania, a opinkę wykonano z siatek stalowych zgrzewanych, typu zaczepowego. W dniu 19.04.2012 r. na zmianie „C”, rozpoczynającej się o godzinie 030, sztygar zmianowy oddziału ZWK i UG „BPW” Sp. z o.o. skierował 8 osobowy zespół pracowników do wykonywania przebudowy zbiorczej drogi wentylacyjnej pomiędzy poziomem 450 m i 650 m. Przebudowa wykonywana była kombajnem typu AM-50z-W. Urobek z przebudowy transportowany był układem przenośników taśmowych i zgrzebłowych, zabudowanych w przebudowywanym wyrobisku i przecinką łączącą na przenośnik taśmowy w wytycznej nr 3 na poz. 450 m.
Około godziny 540, po skończonych pracach związanych z przebudową wyrobiska, pracownik zatrudniony jako pomoc dołowa w przodku, poinformował sztygara o złym samopoczuciu i poszedł w kierunku wytycznej nr 3 na poz. 450 m. O godzinie 615 pomocnik elektromontera z firmy ZWK i UG :BPW” Sp. z o.o. zauważył błyski światła przy stacji zwrotnej, będącego w ruchu przenośnika taśmowego typu Gwarek B1000, zabudowanego w wytycznej nr 3. Poszedł w kierunku stacji zwrotnej. Po przyjściu na miejsce zauważył pracownika, który leżał na dolnej taśmie z głową skierowaną w stronę stacji zwrotnej i uderzał ciałem o konstrukcję przenośnika. Pomocnik elektromontera zatrzymał przenośnik taśmowy i poinformował telefonicznie sztygara zmianowego firmy ZWK i UG „BPW” Sp. z o.o. o zaistniałym zdarzeniu. Po przyjściu na miejsce sztygara zmianowego, z pracownikami firmy, przystąpiono do wyciągania poszkodowanego. Rozcięto górną taśmę przenośnika taśmowego oraz zdemontowano część konstrukcji przesypu z przenośnika zgrzebłowego typu Skat. Po uwolnieniu i udzieleniu poszkodowanemu pierwszej pomocy, został on wytransportowany na noszach pod szyb I, gdzie pomocy udzielił mu lekarz. Następnie poszkodowany przetransportowany został helikopterem do Szpitala Św. Barbary w Sosnowcu. W wydanej opinii lekarz ze szpitala stwierdził: „mnogie obrażenia ciała, liczne złamania żeber, stłuczenie płuc, uraz czaszkowo-mózgowy, upojenie alkoholowe, złamanie kręgosłupa w odcinku szyjnym I i piersiowym”.
Prawdopodobną przyczyną wypadku były liczne uderzenia górnika, o elementy konstrukcji przenośnika taśmowego, który będąc pod wpływem alkoholu próbował wejść na będącą w ruchu taśmę przenośnika, nie przeznaczonego do jazdy ludzi.
Parametry wentylacyjno – klimatyczne w wytycznej nr 3 na poziomie 450 m, stwierdzone podczas oględzin miejsca wypadku, wynosiły: temperatura powietrza pomierzona termometrem suchym - 20,0°C, termometrem wilgotnym – 17,2°C, intensywność chłodzenia 40,2 katastopni wilgotnych, a ilość powietrza 2310 m3/min.
W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor OUG w Gliwicach wydał decyzję, w której nakazał wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej eksploatacji:
-
Przenośnika taśmowego typu Gwarek B1000 nr 2, zabudowanego w wytycznej nr 3 na poziomie 450 m, do czasu doprowadzenia jego stanu technicznego do zgodności z wymogami dokumentacji techniczno-ruchowej m.in. zabudowy brakujących osłon, wymiany taśm, uzyskania wymaganych odstępów ruchowych, prawidłowej zabudowy czujników oraz wyczyszczenia z nagromadzonego urobku.
-
Przenośnika taśmowego typu Gwarek B1000 nr 2a, zabudowanego w zbiorczej drodze wentylacyjnej pomiędzy poziomami 450 m i 650 m, do czasu uzyskania wymaganych odstępów ruchowych.
-
Przenośnika taśmowego typu PTGm 50/1000/Sz nr 1, zabudowanego w wytycznej nr 3 na poziomie 450 m, do czasu zabudowy kompletnej osłony stacji zwrotnej.
-
Przenośnika zgrzebłowego typu PZ 180/440 nr 1a, zabudowanego w przecince łączącej wytyczną nr 3 ze zbiorczą drogą wentylacyjną, do czasu zabudowy osłony stacji zwrotnej oraz uzyskania wymaganych odstępów ruchowych.
-
Kolejki szynowej podwieszonej typu KSP-16, zabudowanej w przecince łączącej wytyczną nr 3 ze zbiorczą drogą wentylacyjną i w zbiorczej drodze wentylacyjnej, do czasu doprowadzenia jej stanu technicznego do zgodności z wymogami dokumentacji techniczno-ruchowej m.in. wyeliminowania tarcia liny ciągnącej o elementy wygrodzenia napędu tej kolejki oraz zamocowania krążka zwrotnego przy pomocy śrub napinających.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Gliwicach.