20.06.2006

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-9/gem-23/2006

Katowice, dnia 23.06.2006 r.

 

I N F O R M A C J A   Nr 9/2006 śm./EW

 

w sprawie  wypadku śmiertelnego zaistniałego w dniu 20 czerwca 2006r., około godz.020 w Kompanii Węglowej S.A. Kopalni Węgla Kamiennego „Ziemowit” w Lędzinach, któremu uległ górnik oddziału G-V.

 

     Wypadek zaistniał w chodniku 070 w pokładzie 209 na poziomie 650 m, w odległości około 17,0m od skrzyżowania ze ścianą 910. Chodnik 070 wykonano w obudowie V25/9 z opinką stropu i ociosów z siatki zgrzewanej zaczepowej, przy rozstawie odrzwi co 0,75 m, stabilizowanych dziewięcioma rozporami typu WRG. Szerokość chodnika wynosiła 4,8 m a wysokość 3,1 m. W chodniku zabudowano przenośnik zgrzebłowy podścianowy typu Glinik 724 o szerokości trasy 724 mm i długości 33 m. Na trasie przenośnika znajdowała się kruszarka typu KRUK 1000-P(wersja c) w odległości 13,0 m od skrzyżowania ze ścianą, natomiast w odległości około 4,5 m zabudowano wychylną bramkę bezpieczeństwa, wyłączającą ruch kruszarki i przenośnika podścianowego. Trasa  przenośnika na odcinku około 0,5 m przed bramką i dalej do kruszarki oraz na długości 10 m za kruszarką zamknięta była metalowymi osłonami. Przenośnik przeznaczony był do transportu urobku ze ściany 910, w której zabudowany był przenośnik ścianowy typu Glinik 298/800/BP z wysypem bocznym i napędem prostopadłym. Napęd tego przenośnika znajdował się w chodniku 070  wzdłuż trasy przenośnika podścianowego, po jego wschodniej stronie. W odległości około 2,0 m od napędu wykonane było przejście przez trasę przenośnika podścianowego. Przemieszczanie przenośnika podścianowego oraz napędu przenośnika ścianowego prowadzone było urządzeniem przekładkowym typu UPP-2.

     W dniu 19 czerwca 2006 r. na zmianie IV, trwającej od godz.2300 do godz.630, sztygar zmianowy oddziału G-V skierował jedenastoosobowy zespół pracowników do prowadzenia robót eksploatacyjnych w ścianie 910. Z zespołu wydzielił trzyosobową grupę górników, która otrzymała polecenie wykonywania prac we wnęce kombajnowej przy chodniku 070. Około godz.020 pracownicy przybyli w rejon ściany 910. Był to okres wymiany załóg zmian wydobywczych i przenośniki zgrzebłowe podścianowy i ścianowy były w ruchu. Jeden z górników zespołu, wyznaczonego do prac we wnęce ściany, prawdopodobnie w czasie próby przejścia przez trasę przenośnika podścianowego, przewrócił się i został pochwycony przez przenośnik i przemieszczony na odcinku około 15,0m,  pod dolną krawędzią wychylnej bramki bezpieczeństwa. Po zatrzymaniu przenośnika przez pracowników zatrudnionych w tym rejonie i po zdjęciu jednej metalowej osłony uwolniono górnika, jednak w wyniku doznanych obrażeń poszkodowany zmarł.

     Na podstawie dotychczasowych ustaleń, przyczyną wypadku było przechodzenie górnika przez trasę będącego w ruchu przenośnika, jego pochwycenie i przemieszczenie pod pracującą kruszarkę.

      W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach wydaną decyzją nakazał:

 

1.      Wstrzymać eksploatację przenośnika zgrzebłowego podścianowego Glinik 724 wraz z kruszarką typu Kruk 1000-P (wersja c) zabudowanych w chodniku 070 w pokładzie 209 na poziomie 650 m, do czasu doprowadzenia ich stanu technicznego do zgodności z dokumentacją techniczno-ruchową producenta.

 

 

Ponowne uruchomienie przenośnika uwarunkował komisyjnym odbiorem  technicznym i uzyskaniem zezwolenia Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego.

 

2.      Przeprowadzić ponowne szkolenie załogi w zakresie zasad bezpiecznego przemieszczania się   w rejonie tras przenośników.

 

3.      Z przyczynami i okolicznościami zaistniałego wypadku zapoznać zainteresowaną załogę kopalni.

 

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

do góry