21.06.2008
Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
Katowice, dnia 25.06.2008 r.
I N F O R M A C J A Nr 37/2008/EW
o wypadku ciężkim, zaistniałym w dniu 21.06.2008 r., o godzinie 1045, w KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. Oddział Zakłady Górnicze „Rudna” w Polkowicach, któremu uległ ślusarz-mechanik, lat 43, pracujący w górnictwie 24 lata.
W dniu 21.06.2008 r., w KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. O/ZG „Rudna”, w Polkowicach, w rejonie Rudna Główna, o godz. 1045, w komorze materiałowej oddziału taśmowego T-1 (skrzyżowanie przecinki P4 z komorą K-1) w odległości 1000 m od szybu R-I, na zmianie I Wielozmianowego Systemu Pracy (WSP), doszło do wypadku ciężkiego, któremu uległ ślusarz-mechanik, pracownik własny oddziału T-1.
Dwuosobowa brygada oddziału taśmowego T-1, składająca się z operatora maszyn i urządzeń górniczych oraz ślusarza-mechanika – przodowego zespołu, na polecenie sztygara zmianowego, prowadziła rozładunek i układanie blach (arkusze o wymiarach 1,5 m x 3 m o grubościach: 10 mm – 5 szt., 12 mm – 3 szt. i 16mm – 1 szt.). Blachy przywieziono w łyżce ładowarki ŁK-1 z punktu rozładowczego przy szybie R-I. W komorze materiałowej operator rozładował blachy, opierając je dłuższą krawędzią częściowo o konstrukcję bębna linowego, a częściowo o spąg wyrobiska. Spąg, w miejscu postawienia blach miał dwukierunkowy upad - od bębna linowego do miejsca, w którym brygada podczepiała pojedyncze arkusze do ładowarki za pomocą chwytaka mocowanego łańcuchem do prawej bocznej krawędzi łyżki ładowarki. Brygada przystąpiła do przewożenia blach z miejsca tymczasowego ich składowania do specjalnego stojaka (regał) przeznaczonego do przechowywania blach, oddalonego od miejsca tymczasowego składowania o około 20 m. Wykonywane czynności polegały na:
-
zatrzymaniu ładowarki około 5 m przed miejscem tymczasowego ustawienia blach,
-
przejściu operatora z kabiny maszyny do pakietu ustawionych blach,
-
odchyleniu pojedynczej blachy przez operatora ŁK i pomocnika,
-
założeniu przez operatora chwytaka z łańcuchem na krawędź blachy,
-
oparciu blachy o pozostały pakiet blach,
-
przejściu operatora z powrotem do kabiny maszyny i podjechaniu bokiem łyżki do chwytaka,
-
zamocowaniu łańcucha chwytaka do otworu technologicznego w łyżce ładowarki,
-
uniesieniu blachy do góry i przewiezieniu jej do regału,
-
włożeniu blachy do regału i odpięciu łańcucha chwytaka od łyżki,
-
powrocie ładowarki do składowanych tymczasowo blach,
-
odczepieniu chwytaka od ustawionego w regale arkusza i przeniesieniu go do wykonania następnego cyklu transportowego,
-
powtórzeniu cyklu.
Wyżej przedstawiony sposób transportu był podyktowany koniecznością posegregowania blach w regale wg. ich grubości. W trakcie odchylania drugiego arkusza blachy w celu zamocowania chwytaka, pakiet blach utracił stabilność i nastąpiło niekontrolowane przemieszczenie płyt w stronę pracowników. Pomocnik przodowego zespołu, znajdujący się po prawej stronie pakietu odskoczył w prawo, natomiast przodowy – stojący w części środkowej – usiłował się cofnąć. Spadający pakiet blach uderzył przodowego w lewą nogę i przycisnął go do spągu. Pomocnik przodowego, widząc przygniecionego kolegę podniósł ładowarką cały pakiet do góry, co umożliwiło poszkodowanemu samodzielne wydostanie się. Następnie pomocnik przodowego pobiegł po sztygara zmianowego znajdującego około 50 m od miejsca zdarzenia. Po powrocie na miejsce wypadku, wspólnie udzielili poszkodowanemu pierwszej pomocy i powiadomili dyspozytora kopalni o zdarzeniu.
Pojazdem z noszami przetransportowano poszkodowanego pod szyb, gdzie oczekiwał już lekarz-ratownik. Poszkodowanego wywieziono na zrąb szybu R-I i około godz. 1125 przetransportowano karetką pogotowia do szpitala miejskiego w Lubinie. Po zabiegu operacyjnym, zakończonym około godz. 1600 lekarz prowadzący operację stwierdził następujące skutki urazu „zmiażdżenie uda i podudzia lewego z urazową amputacją podudzia lewego, złamanie obojczyka lewego, złamanie kości piętowej prawej”.
Przyczyną wypadku była utrata stateczności pakietu blach w miejscu ich tymczasowego składowania, które upadając docisnęły nogi poszkodowanego do spągu.
W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu wydał decyzję, w której nakazał:
-
Wstrzymać ruch ładowarki typu ŁK-1 nr kopalniany 146, do czasu usunięcia usterek.
-
Wstrzymać ruch w komorze materiałowej oddziału T-1 do czasu uzupełnienia obudowy kotwiowej i wyprofilowania nachyleń ociosów.
-
Wstrzymać prace transportowe w komorze materiałowej oddziału T-1, związane z transportem materiałów długich i wielkogabarytowych, transportowanych przy pomocy zawiesi mocowanych do łyżek ładowarek, do czasu przeanalizowania i weryfikacji funkcjonujących instrukcji lub technologii w tym zakresie oraz kontroli stanu technicznego stosowanych zawiesi.
-
Przeprowadzić kontrolę wszystkich zawiesi stosowanych w kopalni przy transporcie materiałów długich i wielkogabarytowych.
-
Powiadomić Dyrektora OUG we Wrocławiu o wynikach powyższych działań.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.