21.11.2006
Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-24/gg-09/2006
Katowice, dnia 23.11.2006 r.
I N F O R M A C J A Nr 24z/2006śm/EW
W dniu 21 listopada 2006 r. o godzinie 1630 w rejonie likwidowanej ściany 1 w pokładzie 506 na poziomie 1030m w Kompanii Węglowej S.A. Oddział KWK „Halemba” w Rudzie Śląskiej miało miejsce zapalenie i wybuch metanu oraz wypadek zbiorowy.
Pokład 506 w parceli ściany 1 zaliczony został do IV (najwyższej) kategorii zagrożenia metanowego, III (najwyższego) stopnia zagrożenia tąpaniami, klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego i I stopnia zagrożenia wodnego.
W strefie zagrożenia przebywało 31 pracowników zatrudnionych przy wykonywaniu robót związanych z likwidacją wyposażenia ściany.
W wyniku niezwłocznie podjętej akcji ratowniczej przez zastępy własne kopalni oraz jednostki ratownictwa górniczego w pierwszej fazie prowadzenia akcji wyprowadzono ośmiu pracowników. Około godziny 1900 odnaleziono pierwszego z poszkodowanych, który nie dawał oznak życia. Do godziny 2200 odnaleziono sześciu nieżyjących górników w dowierzchni 3. W czasie prowadzenia akcji po stwierdzeniu mieszaniny wybuchowej w rejonie ściany ok. godziny 2400 ratownicy zostali wycofani z zagrożonego rejonu do bazy ratowniczej.
Od tego momentu prace zostały ukierunkowane przede wszystkim na przywróceniu do stanu pierwotnego sposobu przewietrzania ściany. Systematycznie prowadzono także zdalne pomiary składu atmosfery za pomocą trzech linii chromatograficznych.
Po stwierdzeniu pomiarami niewybuchowej mieszaniny gazów w atmosferze kopalnianej w zagrożonym rejonie w dniu 22.11.2006 r. około godziny 2330 wznowiono penetrację wyrobisk oraz poszukiwanie pozostałych zaginionych górników.
W wyniku penetracji znaleziono 17 zaginionych pracowników, którzy nie dawali oznak życia. Trzech zlokalizowano w rejonie sekcji nr 100 obudowy zmechanizowanej, dwunastu w rejonie sekcji nr 196, jednego na skrzyżowaniu dowierzchni 3 z przekopem 2 i jednego na skrzyżowaniu chodnika badawczego z dowierzchnią 2.
Akcja ratownicza prowadzona była w bardzo trudnych warunkach przede wszystkim z powodu wysokiej koncentracji metanu.
Akcję nadzorowali pracownicy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach i Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach.
W związku z zaistniałym zdarzeniem, Prezes Wyższego Urzędu Górniczego decyzją z dnia 21.11.2006 r. powołał Komisję dla zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia i wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego.