23 07.2024
Wyższy Urząd Górniczy
Departament
Warunków Pracy i Szkolenia Katowice, dnia 22 sierpnia 2024 r.
INFORMACJA Nr 35/2024/EW
w sprawie wypadku śmiertelnego porażenia prądem elektrycznym, zaistniałego w dniu 23 lipca 2024 r., o godzinie 1900, w Odkrywkowym Zakładzie Górniczym „SOKOŁÓWEK” w miejscowości Sokołówek, gmina Dąbrówka, powiat wołomiński, województwo mazowieckie, należącym do przedsiębiorcy SORTPOL Sp. z o.o. z Gostynina, któremu uległ elektromonter.
Wypadek miał miejsce w kontenerze, w którym zabudowana była między innymi rozdzielnica 400/230 V RG 1 zasilająca rozdzielnicę 400/230 V RG 2 oraz pływającą koparkę ssąco-tłoczącą. Rozdzielnica 400/230 V RG 1 zasilana była bezpośrednio ze słupowej stacji transformatorowej SN/nn.
Ruch zakładu górniczego prowadzony był na jednej wydłużonej zmianie roboczej, rozpoczynającej się o godz. 800. W dniu 23 lipca 2024 r. w zakładzie górniczym zaplanowano eksploatację kopaliny - kruszywa naturalnego spod lustra wody, jej przeróbkę oraz załadunek na samochody ciężarowe z przeznaczeniem dla odbiorców.
Operator pływającej koparki ssąco-tłoczącej, po dopłynięciu na stanowisko pracy, przystąpił do uruchomienia koparki i stwierdził, że ze względu na brak napięcia zasilania jej rozruch jest niemożliwy. O powyższym operator powiadomił kierownika kopalni - osobę dozoru ruchu zakładu górniczego. W celu usunięcia przyczyn braku zasilania koparki, wezwano elektromontera z firmy zewnętrznej, świadczącej usługi na rzecz zakładu górniczego. Elektromonter przyjechał do zakładu górniczego około godziny 1800. Jako osobę asekurującą elektromontera, kierownik wyznaczył operatora koparki. Elektromonter na podstawie przeprowadzonych pomiarów napięcia stwierdził, że w instalacji zasilającej koparkę jest za niskie napięcie, którego wartość uniemożliwiła rozruch. Po przeprowadzeniu pomiarów elektromonter przystąpił do ustalenia przyczyn, skutkujących obniżeniem napięcia w instalacji podczas rozruchu koparki. Celem sprawdzenia poprawności połączeń elektrycznych w torach prądowych i eliminacji ewentualnych spadków napięć elektromonter przystąpił do kontroli poprawności dokręcenia zacisków śrubowych wyłącznika mocy typu DPX 630 3P Legrand 630A zabudowanego w rozdzielnicy 400/230 V RG 1 poprzez, który zasilana była koparka. Wyłącznik był w pozycji otwartej a na jego zaciskach od strony zasilania ze stacji transformatorowej obecne było napięcie 400/230 V. W chwili wkładania nieizolowanego klucza imbusowego do gniazda śruby zacisku wyłącznika, od strony zasilania, elektromonter został porażony napięciem dotykowym o wartości 230 V. Elektromonter upadł na podłogę kontenera i utracił przytomność. Przybyły na miejsce zdarzenia operator ładowarki wyłączył zasilanie rozdzielnicy 400/230 V RG 2 rozłącznikiem bezpiecznikowym zabudowanym w rozdzielnicy niskiego napięcia słupowej stacji transformatorowej.
Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, poszkodowanemu udzielono na miejscu pierwszej pomocy, a następnie przetransportowano śmigłowcem LPR do szpitala MSWiA w Warszawie.
W dniu 18.08.2024 r. nastąpił zgon poszkodowanego w wypadku.
Według wstępnych ustaleń przyczyną wypadku było porażenie prądem elektrycznym wskutek dotknięcia poprzez nieizolowany klucz zacisku śrubowego wyłącznika, będącego pod napięciem 230 V (napięcie fazowe).
W związku z zaistniałym wypadkiem, Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Warszawie wstrzymał ruch urządzeń i instalacji elektrycznych eksploatowanych w Odkrywkowym Zakładzie Górniczym „SOKOŁÓWEK” oraz określił następujące warunki wznowienia ruchu tych urządzeń: Wykonanie udokumentowanych kontroli stanu technicznego urządzeń i instalacji elektrycznych oraz przeprowadzenie badań skuteczności działania środków ochrony przeciwporażeniowej.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Warszawie.