24 09 2024
Wyższy Urząd Górniczy
Departament
Warunków Pracy i Szkolenia Katowice, dnia 8 października 2024 r.
INFORMACJA Nr 48/2024/EW
w sprawie wypadku zbiorowego (cztery wypadki powodujące czasową niezdolność do pracy), zaistniałego w dniu 24 września 2024 r. o godzinie 830, w następstwie wstrząsu górotworu o energii 1x106J, w PGG S.A. Oddział KWK Mysłowice - Wesoła w Mysłowicach.
Wypadek zaistniał w rejonie ściany 516 w pokładzie 501 w partii A zachód na poziomie 665 m. Pokład 501 o grubości około 3,8 m zaliczony został do IV kategorii zagrożenia metanowego, II stopnia zagrożenia tąpaniami, klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego oraz I i II stopnia zagrożenia wodnego. Ściana 516 prowadzona była pomiędzy Pochylnią 516, a Pochylnią 516a systemem poprzecznym z zawałem stropu i przewietrzana była systemem na „U”. Pochylnie te likwidowano za postępem ściany. W wyrobiskach przyścianowych tj. w Pochylni 516a od linii zawału ściany do 80 m przed frontem ściany, natomiast w Pochylni 516 do 215 m wyznaczono strefy szczególnego zagrożenia tąpaniami. W Pochylni 516, którą odprowadzano powietrze ze ściany 516, zabudowano rurociąg odmetanowania, do którego podłączone były otwory metanowe.
Do dnia 24 września 2024 r. ścianą 516 uzyskano średni postęp około 935m, a do linii zakończenia jej biegu pozostało około 480 m. W tym dniu na zmianie rozpoczynającej się o godzinie 600 sztygar oddziałowy oddziału G-4 skierował w rejon tej ściany 14 pracowników do prac związanych z przygotowaniem do urabiania, w tym 2 górników do Pochylni 516 w celu zabudowy wzmocnienia obudowy w strefie szczególnego zagrożenia tąpaniami. Na tej zmianie do Pochylni 516, skierowano także 2 pracowników Zakładu Odmetanowania Kopalń „ZOK II” Sp. z o.o. w celu demontażu uzbrojenia otworów metanowych znajdujących się około 19 m od ściany 516. O godzinie 830 nastąpił samoistny wstrząs górotworu o energii 1x106J, którego epicentrum zlokalizowano 25 m przed frontem ściany 516 i około 20 m na wschód od Pochylni 516 w pokładzie 510. W wyniku wstrząsu 2 pracowników oddziału G-4 oraz 2 pracowników firmy ,,ZOK II” przebywających w Pochylni 516 doznało obrażeń. Poszkodowani pracownicy o własnych siłach wyszli z Pochylni 516 i wyjechali na powierzchnię. Poszkodowanych pracowników przetransportowano do Górnośląskiego Centrum Medycznego w Ochojcu, Szpitala Murcki Sp. z o.o. w Katowicach i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez Sp. z o. o. w Tychach.
W związku z zaistniałym wypadkiem nie prowadzono akcji ratowniczej.
Według wstępnych ustaleń:
- przyczyną wstrząsu było samoistne wyładowanie energii sprężystej, skumulowanej w górotworze,
- przyczyną wypadku było oddziaływanie skutków wstrząsu o energii 1x106J na czterech pracowników zatrudnionych w Pochylni 516 w pokładzie 501 partia A zachód poziom 665 m.
W związku z zaistniałym zdarzeniem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach wydał decyzje, w których:
- Wstrzymał ruch zakładu górniczego w części dotyczącej eksploatacji 501, partia A zachód na poziomie 665 m, do czasu:
- przeprowadzenia oględzin rejonu ściany 516, w pokładzie 501, w partii A zachód, na poziomie 665 m.
- ustalenia, przez kierownika ruchu zakładu górniczego, warunków dalszego prowadzenia robót górniczych związanych z eksploatacją pokładu 501 ścianą 516, na podstawie wyników weryfikacji rozwiązań ujętych w projekcie technicznym oraz analizy innych możliwych do zastosowania rozwiązań organizacyjno-technicznych, w szczególności w zakresie:
- metod oceny stanu zagrożenia tąpaniami, środków profilaktyki do zwalczania zagrożenia tąpaniami,
- długości wyznaczonych stref szczególnego zagrożenia tąpaniami,
- maksymalnego dobowego postępu frontu ściany,
- ilości zmian w ciągu doby, na których prowadzane będą roboty eksploatacyjne w ścianie 516,
- maksymalnego ograniczenia ilości pracowników kierowanych do rejonu ściany oraz mogących przebywać wyznaczonych w strefach szczególnego zagrożenia tąpaniami,
- korelacji robót prowadzanych w ścianie i wyrobiskach przyścianowych z pracami wykonywanymi przy otworach odmetanowania oraz rurociągu metanowym.
- Nakazał:
- Bezzwłocznie uzyskać opinię jednostki naukowo-badawczej, w zakresie akceptowalnego poziomu stanu zagrożeń i możliwości bezpiecznego wykonywania robót podczas dalszej eksploatacji pokładu 501 ścianą 516, prowadzonej w oparciu o ustalenia, wynikające z wyników weryfikacji rozwiązań ujętych w projekcie technicznym eksploatacji pokładu 501 ścianą 516 oraz analizy innych możliwych do zastosowania rozwiązań organizacyjno-technicznych.
- Do czasu uzyskania opinii, o której mowa w pkt. 1. sentencji niniejszej decyzji, roboty górnicze w rejonie ściany 516 prowadzić w oparciu o ustalenia, dotyczące koniecznych do zastosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa, w szczególności w zakresie:
- stosowanych metod oceny stanu zagrożenia tąpaniami oraz środków profilaktyki do zwalczania zagrożenia tąpaniami,
- długości wyznaczonych stref szczególnego zagrożenia tąpaniami,
- odgraniczenia maksymalnego dobowego postępu frontu ściany do 2,5 m,- ilości zmian w ciągu doby oraz na których prowadzane będą roboty eksploatacyjne w ścianie 516,
- maksymalnego ograniczenia ilości pracowników kierowanych do rejonu ściany oraz mogących przebywać wyznaczonych w strefach szczególnego zagrożenia tąpaniami,
- korelacji robót prowadzanych w ścianie i wyrobiskach przyścianowych z pracami wykonywanymi przy otworach odmetanowania rurociągu metanowym,zaopiniowane pozytywnie przez zespół ds. zagrożeń naturalnych w składzie poszerzonym o specjalistów ds. ruchu zakładu górniczego, w dziedzinach adekwatnych do występujących zagrożeń oraz zatwierdzone przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.