25.06.2010

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 29.06.2010 r.

I N F O R M A C J A Nr 40/2010/EW

w sprawie wypadku ciężkiego - urazu gałki ocznej, zaistniałego w dniu 25 czerwca 2010 r. o godzinie 2150 w Kompanii Węglowej S.A. Oddział KWK „Knurów – Szczygłowice”, Ruch Szczygłowice w Knurowie, któremu uległ cieśla górniczy, lat 22, pracujący w górnictwie 2 lata.

Wypadek zaistniał w chodniku 35 w pokładzie 407/3, przy skrzyżowaniu z przecznicą VI na poziomie 650 m. Pokład 407/3 niezagrożony tąpaniami, zaliczony został do I kategorii zagrożenia metanowego, I stopnia zagrożenia wodnego i klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Chodnik 35 o nachyleniu 20, wysokości 3,3 m i szerokości 5,3 m, wykonany był w obudowie łukowej podatnej ŁP9/29/A, z rozstawem odrzwi co 0,75 m, stabilizowanej 9 rozporami dwustronnego działania typu WRG. W osi wyrobiska obudowa chodnikowa wzmocniona była podciągiem stalowym z obudowy prostej o profilu V. Na spągu, w odległości około 2,9m od ociosu północnego, ułożona była trasa linowej kolei spągowej typu KSZ–650/100. Napęd kolei spągowej typu GR–8500, wraz ze stacją napinającą, zabudowany był w przecznicy VI. Stanowisko operatora linowej kolei spągowej znajdowało się w przecznicy VI, w odległości 2,4 m na południe od chodnika 35, i było wygrodzone siatkami zgrzewanymi, przymocowanymi do stojaków drewnianych.

W dniu 25.06.2010 r. na zmianie „C”, rozpoczynającej się o godz. 1800, trzyosobowy zespół pracowników oddziału GZ – Sz/1 był zatrudniony do transportu sekcji obudowy zmechanizowanej, do zbrojonej ściany VIII w pokładzie 407/3, przy użyciu linowej kolei spągowej. W skład tego zespołu wchodził górnik przodowy oraz dwóch górników o kwalifikacjach cieśli górniczych. Po zatransportowaniu kolejnej sekcji obudowy w rejon ściany, sztygar zmianowy oddziału GZ – Sz/1 polecił pracownikom, zatrudnionym do transportu sekcji, wykonać prace porządkowe w rejonie skrzyżowania przecznicy VI z chodnikiem 35 tj. w rejonie stacji nadawczo – odbiorczej linowej kolei spągowej. Około godz. 2150 cieśla górniczy, bez jakiejkolwiek potrzeby, otworzył kulowy zawór odcinający typu Georyt ZOC – 10B PN53MPa, zabudowany do kolektora rurociągu zasilanego emulsją olejowo – wodną o ciśnieniu 22 MPa. Zawór ten nie był wykorzystywany do prac związanych z przeładunkiem lub transportem sekcji obudowy. Otwarcie zaworu kulowego spowodowało rozwinięcie węża Ø 10 mm o długości 7,0 m, zamocowanego do zaworu, i uderzenie poszkodowanego w lewe oko końcówką wtykową typu STECKO z mufką typu DN10. Podczas otwierania zaworu kulowego cieśla górniczy (poszkodowany) nie miał założonych okularów ochronnych. Wskutek uderzenia cieśla górniczy doznał urazu oka lewego – rany gałki ocznej, powiek (z objęciem brzegu powieki górnej), krwotoku śródgałkowego oraz częściowego oderwania tęczówki od źrenicy.

Przyczyną wypadku było uderzenie cieśli górniczego w lewe oko, końcówką wtykową węża ciśnieniowego typu STECKO o średnicy 10 mm z mufką typu DN10, po otwarciu zaworu odcinającego, zabudowanego do kolektora rurociągu zasilanego emulsją olejowo – wodną.

W związku z zaistniałym wypadkiem, Dyrektor OUG w Gliwicach nakazał zdemontować niewykorzystywany kulowy zawór odcinający typu Georyt ZOC – 10B PN53MPa wraz z wężem ciśnieniowym o średnicy 10 mm, zabudowany do kolektora rurociągu zasilanego emulsją olejowo – wodną, w chodniku 35 w pokładzie 407/3, przy skrzyżowaniu z przecznicą VI na poziomie 650 m.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Gliwicach.

do góry