26.06.2007

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-10/gem-20/2007

Katowice, dnia 2.07.2007 r.


I N F O R M A C J A Nr 10/2007śm./EW

w sprawie wypadku śmiertelnego zaistniałego w dniu 26.06.2007 r.,
ok. godz. 1746 , w Południowym Koncernie Węglowym S.A. Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, któremu uległ górnik oddziału GT, lat 47, zatrudniony w górnictwie 25 lat.

Wypadek zaistniał w pochylni I w pokł. 207 na poz. 500 m, w zwrotni pętlicy przenośnika taśmowego typu Gwarek 1200. Pochylnia I o nachyleniu 120, wysokości 3,5 m, szerokości 4,5 m, wykonana była w obudowie ŁP9/V29/A z odrzwiami budowanymi w rozstawie co 0,75 m. Opinkę stropu i ociosów stanowiły okładziny betonowe. W osi wyrobiska zabudowany był przenośnik taśmowy typu Gwarek 1200 nr kopalniany E-1, o długości trasy 550 m, będący w demontażu. Na wysięgniku oraz w odległości 56 m od niego, w kierunku stacji zwrotnej zabudowane były wyłączniki awaryjne o nr kopalnianych 1 i 2. Wyłącznik awaryjny nr 3 zabudowany był w rejonie skrzyżowania z przecinką nr 1, tj. w odległości 33 m od wyłącznika nr 2. Wzdłuż przenośnika po stronie północno-wschodniej rozciągnięta była linka wyłączników awaryjnych, na całej długości jego trasy. Przejście dla załogi, o szerokości 1,55 m, wyznaczono po stronie ociosu północno-wschodniego.

W dniu 26 czerwca 2007 r. na zmianie II, trwającej od godziny 1230 do godziny 2000, sztygar zmianowy oddziału taśmowego skierował dwóch górników do demontażu osłon górnych trasy pętlicy przenośnika taśmowego Gwarek 1200 nr kopalniany E-1, którzy posiadali kwalifikacje i upoważnienia do obsługi przenośników taśmowych. Górnik przodowy tego zespołu, odkręcając śruby osłony górnej pętlicy przenośnika, stał na taśmie dolnej w odległości około 12 m od zwrotni pętlicy, pomimo braku zabezpieczenia stanu wyłączenia napędu wyłącznika oraz zastosowania niedozwolonych zmian w układzie sterowania, umożliwiających uruchomienie przenośnika po odblokowaniu wyłącznika awaryjnego zatrzymania. Około godziny 1746 , z nieustalonych do tej pory przyczyn, został odblokowany wyłącznik awaryjny nr 1 i po emisji sygnału ostrzegawczego, przenośnik został uruchomiony. Te działania spowodowały, że górnik stracił równowagę i został wciągnięty do zwrotni pętlicy, doznając śmiertelnych obrażeń.

Na podstawie dotychczasowych ustaleń przyczyną wypadku pochwycenia pracownika do zwrotni pętlicy przenośnika taśmowego, było wykonywanie czynności związanych z demontażem osłon, pomimo braku zabezpieczenia stanu wyłączenia oraz zastosowanie niedozwolonych zmian w układzie sterowania.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, nakazał:

  1. Wstrzymać eksploatację przenośnika taśmowego typu Gwarek 1200 nr kop. E-1 z uwagi na niewłaściwy stan techniczny, niezgodny z Dokumentacją Techniczno-Ruchową.
  2. Wstrzymać prace demontażowe przenośnika taśmowego typu Gwarek 1200 nr kop. E-1 do czasu ustalenia i wyznaczenia warunków bezpiecznego wykonania tych prac, w tym transportu zdemontowanych elementów i podzespołów przenośnika, z zapewnieniem skutecznego nadzoru i kontroli.
  3. Przedłożyć w tut. Urzędzie wyniki badań układu sterowania i zasilania przenośnika taśmowego typu Gwarek 1200 nr kop. E-1, przeprowadzonych przez stosowną jednostkę specjalistyczną.
  4. Ponownie przeszkolić pracowników zatrudnionych przy pracach demontażowych maszyn i urządzeń w zakresie:
    • właściwej organizacji robót,
    • bezpiecznego wykonywania prac,
    • użytkowania maszyn i urządzeń na warunkach określonych w DTR,
    • kierowania i nadzorowania tych prac.
  5. Z okolicznościami wypadku zapoznać zainteresowanych pracowników zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.

do góry