27 05 2024

Wyższy Urząd Górniczy
            Departament
Warunków Pracy i Szkolenia                                    Katowice, dnia  5 grudnia 2024 r.

INFORMACJA Nr 23/2024/EW

w sprawie wypadku ciężkiego, zaistniałego w dniu 27 maja 2024 r. około godziny 855 w Ścianie nr 125 w pokładzie 327, w Przedsiębiorstwie Górniczym „SILESIA” Sp. z o. o. Kopalnia Węgla Kamiennego „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach, któremu uległ górnik przodowy.

Wypadek zaistniał w Ścianie nr 125 eksploatowanej w pokładzie 327, w Partii zachodniej, poniżej poziomu VI (556 m). Pokład 327, o grubości do 2,4 m i nachyleniu od 8o do 15o, nieskłonny do tąpań, zaliczony został między innymi do IV kategorii zagrożenia metanowego, klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego oraz I stopnia zagrożenia wodnego. Ściana nr 125 zlokalizowana pomiędzy Chodnikiem 125a i Chodnikiem 125, prowadzona była systemem podłużnym z zawałem stropu i przewietrzana sposobem na „U”. W Chodniku 125a, którym doprowadzano powietrze do ściany, zabudowany był między innymi przenośnik podścianowy typu PPZ-850 NOWOMAG z kruszarką urobku oraz przenośniki taśmowe odstawy urobku. Ścianę nr 125 o wysokości do 2,4 m, długości około 253 m i nachyleniu około 12o, wyposażono w przenośnik ścianowy typu PSZ-850 NOWOMAG, kombajn typu Eickhoff SL-300 oraz sekcje obudowy zmechanizowanej typu Fazos-12/25-2x4020, FRS-12/34-2x3378 w ilości 169 sztuk. Sekcje obudowy zmechanizowanej oznaczono kolejnymi numerami począwszy od Chodnika 125a. 

Do dnia 25 maja 2024 r. uzyskano ścianą postęp około 123 m, a do linii jej zakończenia pozostało około 538 m. W dniu tym w Ścianie nr 125, od strony Chodnika 125a, wykonano wydłużenie przenośnika ścianowego o 0,5 m, po czym trasę przenośnika w tym rejonie pozostawiono w pozycji nieprzełożonej do ociosu ściany. 

W dniu 27 maja 2024r., na zmianie rozpoczynającej się o godzinie 600, sztygar oddziałowy oddziału G1 skierował 11 pracowników w tym górnika przodowego do Ściany nr 125, w celu wykonania prac przygotowawczych do przebudowy napędu wysypowego przenośnika ścianowego, a następnie prowadzenia wydobycia. 

W trakcie prac przygotowawczych, w Chodniku 125a przed frontem ściany, pracownicy zdemontowali strzemiona na połączeniu łuku stropnicowego z łukiem ociosowym kolejnych odrzwi obudowy i odcięli część łuku stropnicowego, wystającą poniżej linii stropu ściany. Około godziny 855 na polecenie górnika przodowego ściany, kombajnista uruchomił posuw kombajnu w kierunku Chodnika 125a, dojechał do pozostawionego łuku ociosowego i rozpoczął jego wypchanie do chodnika lewym organem urabiającym.

W tym czasie górnik przodowy prawdopodobnie siedział na nadstawce przenośnika ścianowego w rejonie sekcji obudowy zmechanizowanej nr 2 w pozycji nachylonej i od strony spągu obserwował wypychanie łuku ociosowego, a kombajnista obserwował lewy organ kombajnu. W trakcie tych czynności górnik przodowy został dociśnięty przemieszczającym się układakiem kablowym kombajnu do nadstawki przyłącznej wysypowej przenośnika ścianowego. Kombajnista usłyszał krzyk górnika przodowego i zatrzymał posuw kombajnu, po czym odjechał nim w stronę Chodnika 125 w celu uwolnienia poszkodowanego. Pracownicy ułożyli przytomnego poszkodowanego na noszach i przenieśli do Chodnika 125a, skąd rozpoczęto jego transport kolejką szynową podwieszaną w kierunku Szybu nr 1. Dyspozytor ruchu zakładu górniczego powiadomiony o zaistniałym wypadku skierował pod ziemię lekarza, który zbadał poszkodowanego podczas transportu w rejonie skrzyżowania Przekopu na poziomie VI z Zajezdnią lokomotyw spalinowych. Poszkodowany został wytransportowany na powierzchnię, a następnie do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 w Sosnowcu.

W związku z zaistniałym wypadkiem nie prowadzono akcji ratowniczej.

Przyczyną wypadku górnika przodowego było jego dociśnięcie przemieszczającym się układakiem kablowym kombajnu do nadstawi przyłącznej wysypowej przenośnika ścianowego.

Przyczyna ta była następstwem :

  1. przebywania górnika przodowego na nadstawce przyłącznej wysypowej przenośnika ścianowego podczas ruchu kombajnu,
  2. uruchomienie kombajnu bez sprawdzenia czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ludzi nie ostrzegając górnika przodowego,
  3. używanie kombajnu ścianowego do nieprzewidzianych technologią prac polegających na wypychaniu luku ociosowego obudowy chodnikowej organem urabiającym.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach wydał decyzję, w której nakazał:

  1. Dostarczyć Dyrektorowi Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach kompletną dokumentację zaistniałego wypadku sporządzoną przez zespół powypadkowy powołany przez pracodawcę, niezwłocznie po jej zatwierdzeniu przez kierownika ruchu zakładu górniczego,
  2. Bezzwłocznie zapoznać z okolicznościami wypadku zainteresowanych pracowników zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG Katowicach.

do góry