28 08 2024

    Wyższy Urząd Górniczy
            Departament
Warunków Pracy i Szkolenia              Katowice, dnia  5  grudnia 2024 r.

INFORMACJA Nr 43/2024/EW

o wypadku powodującym czasową niezdolność do pracy, zaistniałym w dniu 28 sierpnia 2024 r., o godzinie 1713, w Polskiej Grupie Górniczej S.A. Oddział KWK Staszic - Wujek Ruch Murcki-Staszic w Katowicach, któremu uległ górnik oddziału G-4.

Wypadek zaistniał w Upadowej 21/510/S w pokładzie 510 w polu S na poziomie 900 m. Pokład 510 w polu S zaliczono do pierwszego stopnia zagrożenia tąpaniami, czwartej kategorii zagrożenia metanowego i pierwszego stopnia zagrożenia wodnego. Upadowa 21/510/S w pokładzie 510 o wysokości 4,2 m, szerokości 6,5 m i nachyleniu 7o, wykonana była w obudowie typu ŁP14/V32/4/A z rozstawem odrzwi co 0,8 m i przewietrzana przepływowym prądem powietrza. W tym wyrobisku przy ociosie północnym zabudowany był przenośnik taśmowy typu PT-1200 „NOWOMAG” nr 8, z którego urobek podawany był na przenośnik taśmowy nr 7 zabudowany w Chodniku odstawczym przekątnym w pokładzie 510 w polu S. Stanowisko obsługi przenośnika taśmowego nr 8 zabudowane było przy ociosie południowym w rejonie napędu tego przenośnika około 5m od stacji zwrotnej przenośnika taśmowego nr 7. Przenośniki taśmowe nr 8 i nr 7 stanowiły elementy układu transportu urobku ze ściany 21/510/S w pokładzie 510 w polu S na poziomie 900 m.

W dniu 28 sierpnia 2024 r. na zmianie rozpoczynającej się o godzinie 1200, sztygar zmianowy oddziału G-4 skierował 20. górników do rejonu ściany 21/510/S, w tym jednego górnika do obsługi przenośnika taśmowego nr 8 i kolejnego do czyszczeniem spągu w rejonie przesypu z przenośnika taśmowego nr 8 na przenośnik nr 7.  

Około godziny 1710 górnik czyszczący spąg w rejonie stacji zwrotnej przenośnika taśmowego nr 7, zauważył, że nie ma pracownika na stanowisku obsługi przenośnika taśmowego nr 8. W związku z tym poszedł on w rejon pętlicowego zasobnika taśmy przenośnika nr 8, gdzie pomiędzy ociosem północnym a konstrukcją przenośnika zauważył leżącego na spągu górnika. Stwierdził on, że leżący na spągu górnik był przytomny i miał zakrwawioną twarz, a obok leżała stalowa żerdź wiertnicza. Górnik, który odnalazł poszkodowanego powiadomił o zdarzeniu telefonicznie osobę dozoru ruchu i rozpoczął udzielanie pierwszej pomocy poszkodowanemu. O godzinie 1715 zdarzeniu został poinformowany dyspozytor ruchu zakładu górniczego, który skierował do miejsca wypadku zastęp ratowników. Pracownika przewieziono do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. 

Najprawdopodobniejszą przyczyną wypadku było uderzenie w twarz górnika stalową żerdzią wiertniczą używaną do kręcenia śrubą regulującą obracającego się bębna na przednim koźle w pętlicowym zasobniku taśmy przenośnika o numerze 8.

Przyczyna ta była następstwem:

  1. usunięcia osłony będącego w ruchu bębna na przednim koźle w pętlicowym zasobniku taśmy,
  2. najprawdopodobniej używania do kręcenia śrubą regulującą obracającego się bębna nie przeznaczonej do tego stalowej żerdzi wiertniczej.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach:

  1. Wstrzymał eksploatację przenośnika taśmowego typu PT-1200 „NOWOMAG” o numerze kopalnianym 8, zabudowanego w Upadowej 21/510/S określając następujące warunki wznowienia ruchu tej części zakładu górniczego: wykonać przejście przeznaczone dla ludzi pod wysięgnikiem do wysokości minimum 1,5m, uzupełnić brakujące osłony siatkowe wzdłuż zasobnika pętlicy, wyczyścić wysięgnik z nagromadzonego urobku, przeprowadzić, przez komisję powołaną przez kierownika ruchu zakładu górniczego, odbiór techniczny przenośnika, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości prowadzenia taśmy przenośnikowej oraz uzyskać zezwolenie kierownika ruchu zakładu górniczego na oddanie go do ruchu, o sposobie realizacji powyższych postanowień, powiadomić dyrektora OUG w Katowicach
  2. Nakazał:
    • niezwłocznie zabezpieczyć, w sposób ustalony przez kierownika ruchu zakładu górniczego: żerdź stalową o długości 1,35m i średnicy około 22 mm, która w trakcie oględzin miejsca wypadku znajdowała po stronie ociosu północnego w rejonie stacji napinającej zasobnika pętlicy przenośnika taśmowego typu PT-1200 „NOWOMAG” o numerze kopalnianym 8, hełm oraz lampę poszkodowanego pracownika.
    • bezzwłocznie przeprowadzić, prewencyjnie, dodatkowe szkolenie pracowników zatrudnionych do prac związanych z obsługą przenośników taśmowych w ruchu zakładu górniczego, w zakresie ich obsługi i kontroli. 
    • bezzwłocznie zapoznać załogę zatrudnioną w ruchu zakładu górniczego z okolicznościami wypadku.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.

do góry