28.03.2009
Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-7/gem-26/2009
Departament Warunków Pracy
OWP-7/gem-26/2009
Katowice, dnia 1.04.2009 r.
I N F O R M A C J A Nr 7/2009 śm.
w sprawie wypadku śmiertelnego, który miał miejsce w dniu 28.03.2009 r. około godziny 835 w PKW S.A. ZG Janina w Libiążu, któremu uległ górnik oddziału wydobywczego G-3, lat 43, pracujący w górnictwie 24 lata.
Wypadek miał miejsce w rejonie skrzyżowania chodnika przyscianowego 34-303 ze ścianą 217 w pokładzie 118 na poziomie 350 m. Pokład 118 o miąższości do 3,9 m i nachyleniu do 2o, nieskłonny do tapań, niemetanowy, zaliczony został do II stopnia zagrożenia wodnego oraz klasy A zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Ścianę 217 o długości 127 m i wysokości do 3,6 m eksploatowaną pomiędzy chodnikami 34-371 i 34-303 (odstawczym) systemem poprzecznym z zawałem stropu, wyposażono w obudowę zmechanizowaną typu Fazos 18/37 POz-ZGE, kombajn ścianowy typu typu ELECTRA LS 3300V/W oraz przenośnik ścianowy typu LONGWALL AFC współpracujący z przenośnikiem podścianowym typu GLINIK-800, wraz z kruszarką urobku typu GLINIK-1200. Urobek z przenośnika podścianowego transportowany był na przenosnik tasmowy typu Gwarek 1000.
W dniu 27 marca 2009 r. na zmianie „A”, trwającej od godziny 630 do godziny 1400, ściana była obłożona do wydobycia. Sztygar zmianowy oddziału G-3 skierował do prac w ścianie zespół 15 pracowników, w tym trzyosobową brygadę do prac na wylocie ściany, tj. na skrzyżowaniu ściany z chodnikiem 34-303. Na początku zmiany w ścianie prowadzono transport przenośnikiem ścianowym stojaków drewnianych, tzw. „filarówek” o długości 6 m, które odbierali pracownicy zatrudnieni na wylocie. Do godziny 830 pracownicy zatrudnieni na wylocie odebrali z przenośnika 8 stojaków, które ułożyli w ścianie przy skrzyżowaniu, ponieważ wyjście ze ściany było utrudnione, z uwagi na zawężenie spowodowane niewłaściwym wykonaniem obudowy indywidualnej.
Około godziny 835 pracownik obsługujący przenosnik podścianowy regulował taśmę na stacji zwrotnej. W trakcie tych czynności, z niewyjaśnionych do tej pory przyczyn ruch przenośnika taśmowego został zatrzymany. W celu sprawdzenia przyczyny zatrzymania ruchu przenośnika, pracownik obsługujący przenośnik podścianowy udał się w kierunku pulpitu sterowniczego, zabudowanego w rejonie przesypu. W trakcie kontroli zauważył, w odległości około 30 m na taśmie górnej przenośnika, leżącego nieprzytomnego górnika w pozycji na wznak, z głową skierowaną w kierunku ruchu taśmy. O powyższym poinformował sztygara zmianowego i pracowników zatrudnionych w ścianie. Poszkodowanym był jeden z pracowników trzyosobowej brygady zatrudnionej na skrzyżowaniu ściany z chodnikiem 34-303.
Pierwszej pomocy poszkodowanemu udzielili pracownicy zatrudnieni w ścianie, a następnie przybyły do rejonu lekarz, który stwierdził uraz wielonarządowy, uraz głowy i okolicy obręczy biodrowej. O godzinie 1108, po wytransportowaniu na powierzchnię, pomimo prowadzonej reanimacji, lekarz stwierdził zgon poszkodowanego.
W trakcie oględzin rejonu ściany 217 w pokładzie 118 pracownicy zatrudnieni na zmianie z poszkodowanym udzielali sprzecznych i nieprecyzyjnych wyjaśnień. Wobec powyższego według aktualnej wiedzy nie można określić przyczyn i jednoznacznych okoliczności wypadku.
W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach:
I. nakazał:
-
Wstrzymać ruch zakładu górniczego, w części dotyczącej:
a) dalszej eksploatacji pokładu 118 ścianą 217 na poziomie 350 m, do czasu doprowadzenia obudowy skrzyżowania ściany, z chodnikiem 34 – 303 do stanu zgodnego z projektem technicznym ściany w tym uwzględniając uzyskanie prawidłowego wyjścia ze ściany do wyrobiska przyścianowego,
b) dalszej eksploatacji przenośników: zgrzebłowego podścianowego typu Glinik 800 i odbierającego z niego urobek taśmowego typu Gwarek 1000, do czasu doprowadzenia układu sterowania do stanu umożliwiającego ich eksploatację. -
Przed wznowieniem eksploatacji pokładu 118 ścianą 217 oraz urządzeń odstawczych, przeprowadzić ponowny odbiór rejonu ściany - w tym uwzględniając urządzenia odstawy urobku - przez komisję w składzie ustalonym przez kierownika ruchu zakładu górniczego. Wznowienie powyższych robót uzależnić od uzyskania zgody kierownika ruchu zakładu górniczego
II – zalecił:
-
Podjąć niezbędne działania zmierzające do przeprowadzenia sekcji zwłok poszkodowanego z uwzględnieniem badań na zawartość alkoholu w organizmie.
-
Z okolicznościami wypadku śmiertelnego zapoznać zainteresowanych pracowników zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.