28.06.2006
Wyższy Urząd Górniczy Departament Warunków Pracy OWP-13/gem-24/2006 |
Katowice, dnia 5.07.2006 r. |
I N F O R M A C J A Nr 13/2006 śm/EW
w sprawie wypadku śmiertelnego porażenia prądem elektrycznym, któremu uległ w dniu 28.06.2006 r. około godziny 1149 w Kompanii Węglowej S.A.- Oddział KWK „Knurów” w Knurowie, samodzielny elektromonter, lat 47.
Wypadek zaistniał w polu nr 22 rozdzielni głównej 6 kV RG-2 zlokalizowanej przy szybach „Foch”. Rozdzielnia główna 6 kV RG-2 jest rozdzielnią 39 polową, wolnostojącą, celkową, z dwoma systemami szyn zbiorczych. Szyny zbiorcze systemów I i II są oddzielone przegrodą niepalną. System I jest niesekcjonowany, natomiast system II podzielony jest na dwie sekcje za pomocą odłącznika zabudowanego w polu rozdzielczym nr 8. W polach rozdzielczych nr 7 i 9 zabudowane jest sprzęgło podłużno-poprzeczne. Pola rozdzielcze ustawione są w trzech rzędach. W normalnych warunkach pracy system I rozdzielni głównej 6 kV RG-2 zasilany jest z transformatora 110/6 kV nr 1 stacji transformatorowo-rozdzielczej 110/6 kV „Górnicza” wiązką sześciu kabli typu YAKYy 3x240 mm2 do pola nr 1, a system II z transformatora 110/6 kV nr 2 ww. stacji wiązką sześciu kabli typu YAKYy 3x240 mm2 do pola nr 39, sprzęgło podłużno-poprzeczne jest wyłączone, natomiast odłącznik sprzęgła podłużnego w polu rozdzielczym nr 8 jest zamknięty. Pole rozdzielcze nr 22, wyposażone w wyłącznik mocy typu WMGP-10/6/3,5, odłączniki systemowe typu OW III 10/6 oraz odłącznik kablowy typu OW III 10/6 UD-1, jest polem odpływowym do sześciopolowej rozdzielni 6 kV RPZ-4 maszyny wyciągowej szybu „Foch II”. Oświetlenie podstawowe rozdzielni wykonane jest za pomocą opraw oświetleniowych żarowych 220 V zawieszonych na wieszakach wykonanych z rurek stalowych, zamocowanych do ścianek działowych pól rozdzielczych na wysokości około 2,3 m od posadzki.
W dniu 28.06.2006 r. na zmianie A, rozdzielnia główna 6 kV RG-2 zasilana była w układzie normalnym, pole rozdzielcze nr 22 było pod napięciem od strony systemu I, nie było obciążone. W tym dniu, na zmianie A, w rejonie szybów „Foch”, zatrudnionych było pięciu elektromonterów oddziału ME5. Trzech elektromonterów zatrudnionych było przy obsłudze urządzeń elektrycznych zakładu przeróbki mechanicznej węgla, dwóch przy obsłudze pozostałych urządzeń elektrycznych na powierzchni rejonu szybów „Foch”.
W dniu 28 czerwca, na zmianie A, sztygar oddziałowy oddziału ME5 telefonicznie polecił dwóm elektromonterom przeprowadzić kontrolę urządzeń elektrycznych w stacji transformatorowo-rozdzielczej 110/6 kV „Górnicza”, rozdzielni głównej 6 kV RG-2 oraz sprawowanie nadzoru nad pracą urządzeń elektroenergetycznych na powierzchni w rejonie szybów „Foch”. Przodowym zespołu został wyznaczony elektromonter. Około godziny 1045 w rejon szybów „Foch” przybył sztygar oddziałowy oddziału ME5, który wraz z dwoma elektromonterami nadzorującymi pracę urządzeń elektroenergetycznych w tym rejonie, udał się do rozdzielni 6 kV RG-2. Po dokonaniu oględzin rozdzielni wydał elektromonterom ustne polecenie rozpoznania możliwości i sposobu zabudowy brakujących opraw oświetleniowych w rejonie pól rozdzielczych nr 21 i 22 oraz wymiany uszkodzonych części oprawy oświetleniowej przy polu rozdzielczym nr 32, a następnie udał się w rejon szybów głównych. Elektromonterzy przystąpili do wykonania polecenia. Przodowy (poszkodowany) przystąpił do rozpoznania możliwości zabudowy opraw oświetleniowych przy polach nr 21 i 22, a drugi elektromonter przystąpił do naprawy oprawy oświetleniowej przy polu nr 32. O godzinie 1149 nastąpiło zwarcie elektryczne w torach prądowych 6 kV pola rozdzielczego nr 22 i porażenie prądem elektrycznym elektromontera, wykonującego czynności w rejonie tego pola. W wyniku zwarcia rozdzielnia została zadymiona. W tym czasie elektromonter, który naprawiał oprawę oświetleniową przy polu nr 32 znajdował się przy biurku zlokalizowanym przy wejściu do rozdzielni. Po usłyszeniu odgłosu zwarcia i zobaczeniu ognia pomiędzy 2 i 3 rzędem pól rozdzielczych wybiegł na korytarz. Po paru sekundach powrócił i zobaczył drabinę drewnianą opartą o obudowę pola rozdzielczego nr 22 oraz elektromontera przodowego leżącego na dywaniku dielektrycznym, opartego plecami o drzwi wnęki przekaźnikowej pola nr 4 (naprzeciw pola rozdzielczego nr 23). Ponieważ zadymienie pomieszczenia rozdzielni uniemożliwiało udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu, elektromonter podjął próbę wyciągnięcia poszkodowanego na korytarz. W związku z tym, że przeniesienie poszkodowanego nie udało się, telefonicznie wezwał pomoc i powiadomił o wypadku. Z pomocą przybyłych do rozdzielni, po chwili, dwóch elektromonterów z zakładu przeróbki mechanicznej węgla, wyniósł poszkodowanego na korytarz, gdzie przystąpiono do prowadzenia akcji reanimacyjnej. Przybyły na miejsce o godzinie 1245 lekarz, stwierdził zgon poszkodowanego na skutek porażenia prądem elektrycznym.
Ustalenie stanu faktycznego i przyczyn wypadku prowadzi Urząd Górniczy do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych w Katowicach.
W dniu 28.06.2006 r., o godzinie 1534 przeprowadzono, za pomocą alkometru, pomiar zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu u elektromontera współpracującego z poszkodowanym – pomiar wykazał 0,00mg/l.
W związku z zaistniałym wypadkiem śmiertelnym porażenia prądem elektrycznym Dyrektor Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych wydał decyzję w której nakazał:
1. Wstrzymać ruch zakładu górniczego w części dotyczącej rozdzielni głównej 6 kV RG-2.
A. Wznowienie ruchu urządzeń rozdzielni głównej 6kV RG-2 za wyjątkiem pola rozdzielczego nr 22 może nastąpić po:
a) usunięciu skutków awarii ( zwarcia) tj. zanieczyszczenia szyn zbiorczych rozdzielni według wcześniej opracowanej i zatwierdzonej przez kierownika ruchu zakładu górniczego technologii prac,
b) dokonaniu odbioru technicznego urządzeń rozdzielni przez komisję powołaną przez kierownika ruchu zakładu górniczego,
c) wydaniu zezwolenia na ruch urządzeń rozdzielni przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
B. Wznowienie ruchu urządzeń rozdzielni głównej 6kV RG-2 w części dotyczącej eksploatacji pola rozdzielczego nr 22 może nastąpić po:
a) doprowadzeniu wyposażenia tego pola do zgodności z dokumentacją stanowiącą
integralną część decyzji na oddanie do ruchu,
b) dokonaniu odbioru technicznego urządzeń pola rozdzielczego nr 22 przez komisję powołaną przez kierownika ruchu zakładu górniczego,
d) wydaniu zezwolenia na ruch urządzeń rozdzielni 6 kV RG-2 przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
2. Przeprowadzić przez niezależną specjalistyczną jednostkę naukowo-badawczą badanie stanu technicznego, prawidłowości doboru i skuteczności działania zabezpieczeń elektroenergetycznych zabudowanych w polach rozdzielczych rozdzielni głównej 6 kV RG-2.
3. Z okolicznościami i przyczynami zaistniałego wypadku i awarii zapoznać pracowników
wyznaczonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego.
Ponadto Dyrektor Urzędu Górniczego do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych zalecił kierownikowi ruchu zakładu górniczego wystąpić z wnioskiem do Prokuratury Rejonowej w Gliwicach o przeprowadzenie sekcji zwłok poszkodowanego na okoliczność ustalenia przyczyny śmierci oraz zawartości alkoholu we krwi.
Informację opracowano na podstawie danych z UGBKUE w Katowicach.