29 03 2017
Wyższy Urząd Górniczy
Departament Górnictwa
Otworowego i Wiertnictwa
Katowice, dnia 4 kwietnia 2017 r.
INFORMACJA Nr 4/2017śm./EW
o wypadku śmiertelnym, zaistniałym w dniu 29 marca 2017 r. o godzinie 856, w zbiorniku retencyjnym U-12, w KGHM Polska Miedź S.A. O/ZG „Polkowice-Sieroszowice” w Kaźmierzowie
Do wypadku śmiertelnego doszło podczas usuwania zatoru w szufladzie nr 4 zbiornika retencyjnego urobku U-12, łączącego w pionie chodniki: zasypowy W‑15e i rozładowczy T‑128, przed upadową H‑11 w granicach KGHM Polska Miedź SA O/ZG „Rudna”. Zbiornik U-12, o pojemności 1200 Mg, służący do czasowego magazynowania urobku z O/ZG „Polkowice-Sieroszowice”, transportowanego do zakładu przeróbczego przy Szybach Głównych O/ZG „Rudna’, przyporządkowany był organizacyjnie O/ZG „Polkowice-Sieroszowice”.
Zbiornik U-12, o przekroju poziomym w kształcie prostokąta o wymiarach ok. 15 x 4 i głębokości ok. 12 m, wykonany został robotami strzałowymi. Nad zbiornikiem, w chodniku zasypowym W-15e, zabudowane były przenośniki taśmowe (o szerokości taśmy 1200 mm) Legmet-226 (L-226) oraz Legmet-228 (L-228). Urobek z przenośnika taśmowego L-226 zsypywany był na przenośnik L-228, z którego, za pomocą przesuwnego zgarniaka, był zrzucany do zbiornika U-12, w cztery kieszenie obsługiwane przez niezależne podajniki szufladowe, dozujące rudę na przenośnik taśmowy Legmet‑225 (L-225). Wewnętrzne ściany zbiornika nie były wzmocnione obudową. Podstawa zbiornika wykonana była w technologii żelbetowej, natomiast leje wysypowe od strony przenośnika L-225 wyłożone były blachą. Nad zbiornikiem, od strony przenośnika L-226, zabudowana była stalowa konstrukcja z przesuwnym zgarniakiem i ażurowym podestem umożliwiającym obserwację wnętrza zbiornika. Rejon zbiornika był oświetlony światłem stałym.
W dniu 29 marca 2017 r. nadsztygar techniki strzałowej usuwał zator, ograniczający częściowo strumień urobku z szuflady nr 4 z użyciem środków pirotechnicznych tzw. Gazogeneratorów, do czego zbiornik został przygotowany poprzez wypuszczenie urobku z kieszeni nr 3 i 4. Po rozszczepieniu brył, ok. godz. 856, nadsztygar wszedł przez szufladę nr 4 do wnętrza zbiornika U-12 w celu skontrolowania wykonanej roboty. Pozostała w kieszeni nr 4 spiętrzona resztka urobku utraciła nagle stateczność, zsunęła się i uwięziła nadsztygara. Przebywający w pobliżu pracownicy niezwłocznie przystąpili do uwalniania pracownika. Następnie akcję przejęli przybyli ratownicy z KSRG i JRGH w Sobinie, którzy uwolnili poszkodowanego, którego zgon lekarz stwierdził o godz.950.
Według wstępnych ustaleń przyczyną wypadku było obsypanie znajdującego się w zbiorniku nadsztygara w kieszeni zbiornika urobkiem.
Przyczyna zgonu zostanie ustalona po przeprowadzeniu zleconych przez prokuratora sądowo-lekarskich oględzin i sekcji zwłok poszkodowanego.
W związku z wypadkiem Dyrektor OUG we Wrocławiu nie wydał decyzji.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.