30.07.2012
Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-16/gg-105/2012
Katowice, dnia 2.08.2012 r.
I N F O R M A C J A Nr 16/2012śm./EW
w sprawie wypadku śmiertelnego, zaistniałego w dniu 30 lipca 2012r. o godzinie 915 w Spółce Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu Oddział w Czeladzi Zakład „Centralny Zakład Odwadniania Kopalń” w Czeladzi Ruch II – rejon „Pstrowski” w Zabrzu, któremu uległ pracownik Przedsiębiorstwa Usług Inżynieryjno
- Technicznych Spółka z o. o. w Sosnowcu, lat 51, pracujący w górnictwie 27 lat.
Wypadek zaistniał w oddziale Górniczo - Wentylacyjnym (GWG-II) w przekopie równoległym na poziomie 825m w odległości około 23,7m od skrzyżowania z chodnikiem wodnym II.
W dniu 20.04.2012r. w ramach prac prowadzonych na zasadach akcji ratowniczej, otwarto tamę izolacyjną w przekopie równoległym przy chodniku wodnym II na poziomie 825m i przewietrzono oraz spenetrowano wyrobiska o sumarycznej długości około 160m. Prace te wykonano w związku z planowaną budową przepompowni Pp-10 bis w otwartej pochylni odstawczej w pokładzie 620. Przekop równoległy na poziomie 825m wykonany był w obudowie łukowej podatnej wielkości 7 i 8 typu KS/KO21, z rozstawem odrzwi co 1,0m, stabilizowanej rozporami drewnianymi. Opinkę stropu i ociosu stanowiły okładziny żelbetowe układane ażurowo. Na odcinku od 12m do 20m od chodnika wodnego II, obudowa łukowa pokryta była powłoką betonową częściowo na całym obwodzie. W związku z planowaną budową przepompowni Pp-10 bis, w przekopie równoległym usuwano, przy pomocy pompy PZS-125, osady zalegające na spągu. Do dnia 30.07.2012r., przesuwając sukcesywnie po spągu pompę, wyczyszczono z zalegających osadów odcinek przekopu równoległego na długości około 24m.
W dniu 30.07.2012r. na zmianie „A”, nadsztygar górniczy oddziału górniczo - wentylacyjnego GWG-II zakładu „CZOK” Ruch II - Rejon „Pstrowski”, skierował w rejon przekopu równoległego na poziomie 825m, zespół 4 pracowników, w tym przodowego z w firmy „PUIT” Spółka z o. o. w Sosnowcu. Zadaniem zespołu było przemieszczenie pompy typu PZS-125 ( o wadze ok. 500 kg) i dalsze usuwanie osadów z przekopu równoległego. Do przemieszczenia pompy po spągu, pracownicy stosowali ciągarkę grzechotkową typu CGZ-15.
O godzinie 915 górnik przodowy po zamocowaniu ciągarki za pomocą ogniwa łańcucha typu „C” do łuku ociosowego na wysokości około 1,2m od spągu, przystąpił do przeciągania pompy. Podczas tej czynności nastąpiło przemieszczenie odrzwi, do których zamocowana była ciągarka, co wywołało opad skał, w wyniku którego złamana została stropnica sąsiednich skorodowanych, odrzwi obudowy, a opadające skały przysypały i przygniotły przodowego do spągu.
Pracownicy zatrudnieni w rejonie przekopu rozpoczęli akcję uwalniania przysypanego górnika, którą kontynuowały wezwane dyżurujące zastępy ratownicze z OSRG w Zabrzu i CSRG w Bytomiu. Przybyły na miejsce lekarz o godz. 1120 stwierdził u górnika brak oddechu, a po jego uwolnieniu spod gruzowiska, o godz. 1141 zgon poszkodowanego. W wydanej opinii lekarz stwierdził, że przyczyną zgonu był uraz wielonarządowy, ostra niewydolność krążeniowo-oddechowa i nagłe zatrzymanie krążenia.
Przyczyną wypadku śmiertelnego było przysypanie górnika przodowego opadającymi bryłami skalnymi ze stropu i ociosów.
Opad nastąpił w wyniku przemieszczenia odrzwi obudowy, do których przymocowano wciągarkę CGZ-15 wykorzystywaną do transportu pompy oraz złamania stropnic sąsiednich skorodowanych odrzwi obudowy.
Po zaistniałym wypadku Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach wstrzymał ruch zakładu górniczego, w części dotyczącej ruchu załogi na odcinku przekopu równoległego poziom 825m, na którym miał miejsce opad skał stropowych i ociosowych spowodowany utratą stabilności i podporności obudowy wyrobiska, do czasu przywrócenia stanu bezpiecznego i funkcjonalnego wyrobiska oraz nakazał usunąć skutki opadu skał stropowych i ociosowych w przekopie równoległym poziom 825m, w oparciu o technologię zatwierdzoną przez kierownika ruchu zakładu górniczego, uwzględniającą między innymi:
-
wykonywanie robót przez wyspecjalizowanych pracowników,
-
stałego i bezpośredniego nadzoru przez osoby dozoru ruchu górniczego,
-
przeprowadzenie inwentaryzacji i zabezpieczenie do ewentualnych badań elementów obudowy chodnikowej, która uległa uszkodzeniu.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Gliwicach.