31.10.2006

Wyższy Urząd Górniczy

Departament Warunków Pracy

OWP-22/gem-24/2006



Katowice, dnia 7.11.2006 r.

 



I N F O R M A C J A Nr 22/2006 śm.

w sprawie wypadku śmiertelnego, zaistniałego dniu 31.10.2006 r. około godziny 1215
w Południowym Koncernie Węglowym S.A. Zakład Górniczy „Sobieski” w Jaworznie, któremu uległ elektromonter, pracownik Przedsiębiorstwa Robót Górniczych Chrzanów Sp. z o.o. w Chrzanowie
.



Wypadek zaistniał w przecince nr 17 w pokładzie 207 na poziomie 500 m, wykonywanej przez Przedsiębiorstwo Robót Górniczych Chrzanów Sp. z o.o. w Chrzanowie. Pokład 207 o grubości do 5,5 m, nietąpiący i niemetanowy zaliczono do I i II stopnia zagrożenia wodnego oraz klasy A zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Wyrobisko o długości 55 m, wysokości około 3,8 m i szerokości 4,7 m, drążone było z diagonali XVIa za pomocą kombajnu chodnikowego typu AM 50z-w. Obudowę stanowiły odrzwia typu ŁP10/V32/A zabudowane na długości 6m oraz odrzwia typu ŁP8/V32/A w pierwszym stopniu podwyższenia, zabudowane na długości 49 m. Przecinka przewietrzana była wentylacją odrębną ssącą z wentylatorem typu WLE-803, z odpylaczem mokrym typu OM-1000 i lutniociągiem metalowym o średnicy 800 mm. Urobek odstawiano przenośnikiem zgrzebłowym typu SKAT E180W. Kombajn chodnikowy zasilany był napięciem 500 V, poprzez wyłącznik typu OW-0206E/II/U ze stacji transformatorowej typu IT3Sd/C-400/6/05 o numerze kopalnianym 108P zainstalowanej w chodniku transportowym II. Wyłącznik kombajnu ustawiono w przecince nr 17, w odległości około 21m od skrzyżowania z diagonalą XVIa, na którym zainstalowano rozdzielnicę skrzynkową typu S, z odpływami do zasilania wyłączników: kombajnu typu AM 50z-w i przenośnika zgrzebłowego typu SKAT E180W. W pobliżu rozdzielnicy typu S i stacji transformatorowej o numerze kopalnianym 108P, zainstalowano aparaty telefoniczne.

W dniu 30.10.2006 r. na zmianie rannej - na polecenie sztygara zmianowego urządzeń elektrycznych Przedsiębiorstwa Robót Górniczych Chrzanów - trzech elektromonterów z przodowym, lokalizowało miejsce zaniżonego stanu izolacji instalacji elektrycznej zasilającej urządzenia przodkowe w przecince nr 17. Upoważnienie kierownika ruchu zakładu ZG Sobieski, do obsługi urządzeń i instalacji elektrycznych posiadał tylko przodowy elektromonterów. Prace wykonywano bez obecności osoby dozoru ruchu elektrycznego oraz bez przyrządu pomiarowego niezbędnego do stwierdzenia stanu izolacji kabli i przewodów elektroenergetycznych. Jeden z elektromonterów w stacji transformatorowej obsługiwał wyłącznik mocy 500 V, natomiast przodowy wyjął bezpieczniki w rozdzielnicy skrzynkowej typu S na odpływie do wyłącznika kombajnu. Następnie przodowy z drugim elektromonterem, w komorze przyłączowej (dopływowej) wyłącznika wypięli żyły przewodu zasilającego. Nie stwierdzili przyczyny obniżonego stanu izolacji przewodu zasilającego i postanowili z powrotem przywrócić stan zasilania wyłącznika kombajnu. Przodowy przebywając w rejonie rozdzielnicy skrzynkowej, po uzyskaniu zgody od elektromontera podłączającego żyły przewodu w wyłączniku kombajnu, wydał drugiemu elektromonterowi polecenie załączenia wyłącznika mocy w stacji transformatorowej. Około godziny 1215 elektromonter załączył wyłącznik mocy i podał napięcie do wyłącznika kombajnu, w czasie podłączania przez drugiego elektromontera, żył przewodu zasilającego w komorze przyłączowej tego wyłącznika i został porażony prądem elektrycznym. Przechodzący obok dwaj górnicy uwolnili poszkodowanego spod napięcia przy pomocy kilofa, udzielając pierwszej pomocy, a lekarz stwierdził: poparzenie lewej dłoni wraz z miejscowym zwęgleniem skóry, zatrzymanie akcji serca, brak tętna i oddechu i zgon o godzinie 1520.

Przyczyną wypadku porażenia prądem elektrycznym elektromontera wykonującego połączenie przewodu oponowego zasilającego wyłącznik stycznikowy kombajnu chodnikowego, było załączenie stacji transformatorowej i podanie napięcia 500 V do instalacji elektroenergetycznej.

Do wypadku doszło w wyniku niewłaściwej organizacji pracy, braku przygotowania miejsca pracy oraz nie zapewnienia stanu beznapięciowego w instalacji elektroenergetycznej.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach wydaną decyzją nakazał:


1. Wstrzymać eksploatację instalacji elektrycznej, zasilającej urządzenia w drążonej przecince 17 w pokładzie 207, do czasu:

- doprowadzenia jej do stanu zgodnego z projektem technicznym,

- usunięcia przyczyn zaniżonego stanu izolacji,

- sprawdzenia zabezpieczeń upływowych i zwarciowych w stacji transformatorowej, z której zasilane są urządzenia,

- przedstawienia wyników badań instalacji i zabezpieczeń elektroenergetycznych, przeprowadzonych przez rzeczoznawcę w zakresie urządzeń elektrycznych,

- dokonania ponownego komisyjnego odbioru technicznego i uzyskania zezwolenia kierownika ruchu zakładu górniczego na oddanie jej do ruchu.


2. Ponownie przeszkolić elektromonterów i osoby dozoru ruchu elektrycznego, w tym podmiotów gospodarczych, wykonujących prace w ruchu zakładu górniczego w zakresie organizacji bezpiecznego wykonywania prac przy urządzeniach i instalacjach elektroenergetycznych..

3. Zapoznać zainteresowanych pracowników, zatrudnionych w ruchu zakładu górniczego z przyczynami i okolicznościami zaistniałego wypadku.


Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Katowicach.


Otrzymują:

Zakłady górnicze podziemne

OUG 1 - 10

Biuro w Wałbrzychu

UGBKUE

do góry