31.10.2013
Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
OWP-17/owp-413/2013
Katowice, dnia 14.11.2013 r.
I N F O R M A C J A Nr 17/2013 śm./EW
w sprawie wypadku śmiertelnego zaistniałego w dniu 31.10.2013 r. ok. godziny 6:00, w zakładzie górniczym Kopalnia Bazaltu „Krzeniów”, należącym do przedsiębiorcy Przedsiębiorstwo Górniczo – Produkcyjne BAZALT w Wilkowie Spółka Akcyjna w Wilkowie, pracownika, firmy obcej „JAREXS Plus” Sp. z o.o., lat 50, zatrudnionego na stanowisku młodszego wartownika.
Zgon pracownika nastąpił na terenie wyrobiska górniczego, na poboczu drogi technologicznej w polu nr 3, w części zachodniej zakładu górniczego.
W nocy z dnia 30 na 31 października 2013 r., pracownik firmy „JAREXS Plus” Sp. z o.o. dozorował mienie kopalni na terenie wyrobiska górniczego, wykonując okresowe obchody wyrobiska, potwierdzając przez specjalnego pilota obecność na punktach kontrolnych umiejscowionych w trzech miejscach na różnych poziomach wyrobiska. Na podstawie „zestawienia zdarzeń z urządzeń” ustalono, że ostatni punkt kontrolny podczas pełnionej służby pracownik „odbił” o godz. 05:39. Pomiędzy godz. 22 i 5 rano w wyrobisku wykonywano odwiercanie otworów strzałowych przez pracownika firmy MAXAM Polska Sp. z o.o.
W godz. 5:30 – 5:45 kierownik kopalni dokonał rozdziału prac dla dziewięciu pracowników. Siedmiu maszynistów pojazdów technologicznych udało się wozidłami w rejon załadunku urobku, natomiast dwóch maszynistów koparek zostało przewiezionych na wyznaczone miejsca samochodem kopalnianym Land Rover, którym kierował sztygar zmianowy – osoba wyższego dozoru ruchu specjalności górniczej. Po rozwiezieniu maszynistów na stanowiska pracy, ok. godz. 6:00 osoba dozoru ruchu powróciła do biura.
Około godziny 6:10 przyjechał do biura kierowca pojazdu technologicznego nr 6, który poinformował, że pracownik ochrony mienia leży na drodze w wyrobisku górniczym. Sztygar zmianowy wraz z operatorem wiertnicy i kierowcą pojazdu technologicznego udali się na miejsce zdarzenia, gdzie stwierdzili, że poszkodowany nie daje oznak życia. Przystąpiono do udzielania poszkodowanemu pierwszej pomocy przedmedycznej i powiadomiono pogotowie ratunkowe, które przyjechało około godziny 6:45. Ratownicy medyczni o godz. 7:08 stwierdzili zgon.
Podczas oględzin miejsca zgonu pracownika, nie stwierdzono czynników, które mogłyby się przyczynić do jego zgonu, a w szczególności porażenia prądem elektrycznym.
Wstępna przyczyna zgonu:
Według wstępnych ustaleń lekarza pogotowia przyczyną zgonu był uraz.
Z uwagi na dobro dochodzenia, w tym również wykluczenie udziału osób trzecich, miejsce gdzie znaleziono ciało, zostało zabezpieczone do dyspozycji prokuratora.
Z uwagi na przejęcie istotnych dokumentów i dowodów zdarzenia przez prokuratora, Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu nie wydał decyzji. Podjął czynności związane z badaniem przyczyn i okoliczności wypadku w oparciu o dostępne dokumenty i dowody w sprawie.
W miejscu znalezienia ciała nie było kamieni ani brył skalnych. Nie było warunków utrudniających swobodne poruszanie się pieszego (szerokość drogi w miejscu znalezienia ciała ok. 20 m). Obok ciała znajdował się plecak z osobistymi rzeczami. Poszkodowany nie był ubrany w kamizelkę odblaskową.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.