3.08.2012

Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy

Katowice, dnia 8.08.2012 r.

I N F O R M A C J A Nr 52/2012/EW

w sprawie wypadku ciężkiego, zaistniałego w dniu 3 sierpnia 2012 r. o godzinie 1110  w Kompanii Węglowej S.A. Oddział KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch Knurów w Knurowie, któremu uległ pracownik przedsiębiorstwa „GEO-WIERT” S.C. w Kaczycach, lat 24, staż pracy w górnictwie 5 miesięcy.

Wypadek miał miejsce w pochylni I w pokładzie 504g.w. z C7W na poziomie 650 m, w oddziale GRP3-K. Pokład 504g.w. niemetanowy, zaliczony został do III stopnia zagrożenia tąpaniami, I stopnia zagrożenia wodnego oraz klasy B zagrożenia wybuchem pyłu węglowego.

Wyrobisko o nachyleniu od 14° do 17°, drążone było przy użyciu kombajnu chodnikowego typu AM-50z-w w obudowie typu ŁP10/V32/4/A z rozstawem odrzwi 0,75 m, stabilizowanych rozporami dwustronnego działania i opinką z siatek stalowych zgrzewanych, typu zaczepowego. Wyrobisko przewietrzane było wentylacją lutniową kombinowaną z zasadniczym lutniociągiem tłoczącym wykonanym z lutni elastycznych o średnicy 1000 mm, połączonych z wentylatorem typu WLE-1005B. Przestrzeń między odrzwiami obudowy, a wyłomem wyrobiska była wypełniana spoiwem mineralno – cementowym wraz z postępem przodka. W tym celu za odrzwiami obudowy układano worki z tkaniny technicznej, które wypełniano spoiwem typu „Adibet W15”, tłoczonym agregatem pompująco-mieszającym typu PuMa M, zabudowanym 33m od przodka. Roboty te wykonywali pracownicy firmy „GEO-WIERT” S.C.

W dniu 3.08.2012 r. na zmianie „A”, sztygar zmianowy firmy „GEO-WIERT” S.C. skierował 2 osobowy zespół pracowników do pochylni I w pokładzie 504 g.w do obsługi agregatu pompująco-mieszającego typu PuMa M.

Około godziny 1110 pracownicy firmy „GEO-WIERT” S.C. przystąpili do czyszczenia będącego w ruchu agregatu pompująco-mieszającego, przy którym zdemontowana była siatka zabezpieczająca kosz zasypowy. Jeden z pracowników firmy obsługiwał agregat i mył kosz zasypowy agregatu wodą z węża gumowego. Z niewyjaśnionych przyczyn pracownik włożył prawą rękę do niezabezpieczonego kosza zasypowego, gdzie obracające się mieszadło pochwyciło i amputowało jego prawe przedramię. Po udzieleniu pierwszej pomocy przez pracowników i sztygara zmianowego oddziału GRP3-K, poszkodowanego wytransportowano na noszach pod szyb Paweł, gdzie pomocy udzielił mu lekarz. Poszkodowany został przewieziony karetką do Szpitala Miejskiego w Knurowie. W wydanej opinii lekarz stwierdził: „amputacja urazowa prawego przedramienia”.

Przyczyną wypadku było pochwycenie prawej dłoni pracownika przez obracające się mieszadło, które amputowało prawe przedramię.

W związku z zaistniałym wypadkiem Dyrektor OUG w Gliwicach wydał decyzję, w której wstrzymał ruch zakładu górniczego, w części dotyczącej eksploatacji agregatu pompująco-mieszającego typu PuMa M zabudowanego w pochylni I w pokładzie 504g.w. na poziomie 650 m, do czasu:

  • doprowadzenia agregatu do zgodności z instrukcją obsługi oraz dokonania ponownego odbioru technicznego przez komisję powołaną przez Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego oraz uzyskania stosownego zezwolenia na oddanie do ruchu,
  • uzyskania szerokości przejścia 0,7 m i wysokości 1,8 m przy ociosie południowym wyrobisk.

Informację opracowano na podstawie danych z OUG w Gliwicach.

do góry