6.02.2013
Wyższy Urząd Górniczy
Departament Warunków Pracy
Katowice, dnia 12.02.2013 r.
INFORMACJA Nr 6/2013/EW
o wypadku ciężkim, zaistniałym w dniu 6 lutego 2013 r., około godziny 1930, w zakładzie górniczym Kopalnia Granitu „Wieśnica” w Rogoźnicy, należącym do przedsiębiorstwa „Berger Surowce” Sp. z o.o., któremu uległ operator pojazdu technologicznego, lat 55, pracujący w zakładzie górniczym „Wieśnica” 6 lat.
Wypadek miał miejsce na zmianie II, podczas próby odblokowania przenośnika głównego samojezdnej stacji kruszącej typu Lokotrack LT140, ulokowanej w wyrobisku wgłębnym na poziomie 230 m n.p.m.
Zakład górniczy Kopalnia Granitu „Wieśnica” prowadził, systemem ścianowym, eksploatację złoża granitu z przeznaczeniem do produkcja kruszyw łamanych.
Na polecenie osoby dozoru ruchu prowadzącej zmianę, do obsługi produkcji i transportu kruszywa z mobilnej stacji kruszącej zostało wyznaczonych trzech operatorów: koparki gąsienicowej, ładowarki kołowej – posiadający jednocześnie uprawnienia operatorów maszyn do produkcji, sortowania i uszlachetniania kruszyw oraz operator pojazdu technologicznego (wozidła).
Około godziny 1920, oczekujący na załadunek operator wozidła zauważył brak strugi produktu ze stacji kruszącej. Operator koparki gąsienicowej, znajdującej się na poziomie roboczym odstrzelonego urobku, również zauważył przerwę w pracy stacji kruszącej. Operator ładowarki, który nabierał w tym czasie kruszywo z pryzmy, zobaczywszy przerwę w pracy stacji kruszącej poinformował drogą radiową operatora koparki, aby zaprzestał podawania materiału na kosz zasypowy. Pierwszym, który podjął próbę przywrócenia działania automatycznie zatrzymanej stacji kruszącej był operator wozidła. Udał się do pulpitu sterowniczego i wyłączył, w celu zabezpieczenia przed samoczynnym włączeniem: przenośnik główny, przenośnik boczny, podajnik wibracyjny oraz rynnę wibracyjną. Silnik wysokoprężny, zasilający pompę główną oraz generator prądu przemiennego pozostały niewyłączone. Następnie, operator wozidła przechodząc po jednej z gąsienic dostał się do wnętrza maszyny w rejon stacji zwrotnej przenośnika głównego. Stojąc na konstrukcji przenośnika głównego, próbował odblokować młotem zaklinowaną taśmę przenośnika. Podczas prób uwolnienia taśmy przenośnika, doszło prawdopodobnie do jej niespodziewanego, wstecznego przemieszczenia, co spowodowało utratę równowagi i przewrócenie operatora. Przebywający w pobliżu operator koparki, który utracił utrzymywany wcześniej kontakt głosowy z operatorem wozidła, przedostał się pomiędzy ścianą kruszarki a konstrukcją rynny wibracyjnej do poszkodowanego, który był chwilowo nieprzytomny. Operator koparki, po nawiązaniu kontaktu z poszkodowanym, powiadomił o wypadku osobę dozoru ruchu prowadzącą zmianę, która z kolei zawiadomiła kierownika kopalni oraz służby ratunkowe.
Do czasu przyjazdu straży pożarnej i pogotowia ratunkowego operatorzy ładowarki i koparki odkręcili boczną osłonę stacji zwrotnej przenośnika głównego i stwierdzili, że tą drogą nie uda się ewakuować poszkodowanego. Przybyła na miejsce zdarzenia straż pożarna ewakuowała poszkodowanego po rozcięciu fartucha tylnego zabezpieczającego stację zwrotną przenośnika głównego. Przybyłe na miejsce wypadku służby pogotowia ratunkowego, po udzieleniu pierwszej pomocy, przewiozły poszkodowanego karetką do śmigłowca, którym przetransportowano go do szpitala klinicznego we Wrocławiu.
Przyczyną wypadku ciężkiego było prawdopodobnie przewrócenie się poszkodowanego, przebywającego we wnętrzu stacji kruszącej, co spowodowało ciężkie obrażenia ciała. Do wypadku przyczyniło się samowolne wejście do wnętrza stacji kruszącej poszkodowanego, nie posiadającego uprawnień do jej obsługi. Nie można wykluczyć gwałtownego szarpnięcia naprężonej taśmy lub innych okoliczności, które będą przedmiotem badań.
Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu o wypadku ciężkim został poinformowany w dniu 06.02.2013 r. o godz. 2250.
W związku z zaistniałym zdarzeniem Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu nakazał wstrzymać ruch zakładu górniczego Kopalnia Granitu „Wieśnica” w części dotyczącej eksploatacji stacji kruszącej Lokotrack LT140 o nr seryjnym s/n 73671 produkcji Metso Minerals do czasu doprowadzenia stanu technicznego urządzenia do zgodności z wymogami dokumentacji techniczno-ruchowej a ponowne uruchomienie w/w urządzenia uzależnił od dopuszczeniu do ruchu na podstawie protokołu i na zasadach ustalonych przez Kierownika Ruchu Zakładu Górniczego.
Informację opracowano na podstawie danych z OUG we Wrocławiu.