11/1998 - cover

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Number 11/1998

SMA'S MONTHLY MAGAZINE

Andrzej Zorychta, Andrzej Surma, Zbigniew Rak

Jak wskazują dotychczasowe doświadczenia z utrzymaniem wyrobisk w obudowie kotwiowej, pomiar rozwarstwień stropu stanowi podstawowy wskaźnik jakości współpracy tej obudowy. Właściwie zinterpretowane wyniki pomiarów mogą przynieść niezwykle istotne informacje, które mogą posłużyć za równo do bieżącej oceny sytuacji jak i do podejmowania decyzji o ewentualnej zmianie metryki kotwienia czy dodatkowego wzmocnienia obudowy. Artykuł uwzględnia wpływ czoła ściany na rozwój rozwarstwienia stropu e wyrobisku chodnikowym.

Andrzej Frycz, Łucjan Sobik, Józef Sułkowski

W artykule omówiono przebieg akcji przeciwpożarowe! prowadzonej w "Jankowic" w warunkach zagrożenia metanowego metoda, aktywną przy zastosowaniu podsadzki hydraulicznej samozestalaiącej Pożar rozwinął się gwałtownie powodując szybki wzrost temperatury gazów pożarowych uniemożliwiając wykonanie tam izolacyjnych wylotowych. Zdecydowano się wiec na podsadzenie wyrobisk objętych ogniem podsadzką hydrauliczną podawaną od strony wylotu gazów pożarowych, przy braku tamy wylotowej. Jednocześnie zastosowano szereg czujników mających informować o przebiegu podsadzania > stężeniach gazów pożarowych. Dzięki temu w trakcie gaszenia pożaru uniknięto zbędnego narażania zatrudnionych ratowników Akcja przeciwpożarowa zakończyła się pełnym sukcesem, pożar ugaszono bez potrzeby utworzenia pola pożarowego

Alfred Biliński, Tadeusz Kostyk

Autorzy publikacji podejmują ważny dla bezpieczeństwa górniczej pracy temat. Opierając się o praktyczne doświadczenia, w tym materiały obserwacyjne z wyrobisk ścianowych posiadanych przez GIG - formułują zasady współpracy obudowy zmechanizowanej z górotworem w wyrobiskach ścianowych zagrożonych tąpaniami.

Erwin Kozioł, Krzysztof Brzozoń

Artykuł przedstawia dotychczasowe dokonania w zakresie rozpoznania możliwości pozyskania metanu z pokładów węgla Rybnickiego Okręgu Węglowego. Ponadto omawia problematykę ujęcia i zagospodarowania oraz perspektywy odgazowania złóż węgla kamiennego otworami wiertniczymi wykonanymi z powierzchni.

Bogusław Napierała, Marek Krawczyk

W artykule przedstawiono możliwości zastosowania niwelatorów laserowych do prowadzenia maszyn podstawowych na poziomach eksploatacyjnych w odkrywkowych zakładach górniczych węgla brunatnego. Występujące od dawna problemy z utrzymaniem zaostrzonych rygorów w zakresie kształtowania płaszczyzn poziomów roboczych, spróbowano zmniejszyć przy użyciu techniki laserowej. Sformułowano pierwsze wnioski wynikające z zastosowania opisanej metody w Kopalni Węgla Brunatnego "Bełchatów".

Czesław Woźnica, Zbigniew Grzonka

Opracowanie zawiera omówienie zagrożenia metanowego dla wyrobisk chodnikowych drążonych w pokładach silnie nasyconych metanem. Podano m.in. metody i sposoby zwalczania zagrożenia metanowego w czasie drążenia wyrobisk, technologie aktywnego zwalczania zagrożenia metanowego w pokładach zagrożonych wyrzutem metanu i skał. Przedstawiono również wnioski jakie wynikły z doświadczeń kopalń Rybnickiego Okręgu Węglowego w zakresie zwalczania zagrożenia metanowego oraz zagospodarowania metanu jako kopaliny towarzyszącej pokładom węgla.

Grzegorz Paździorek, Zbigniew Głodny

Artykuł stanowi kontynuację podjętej przez autorów ogólnej problematyki związanej z funkcjonowaniem struktur Unii Europejskiej. Po prezentacji unijnych aktów prawnych (w numerze 6/98) oraz najważniejszych instytucji UE (w numerze 8/98), przyszła kolej na omówienie jednego z trudniejszych i bardziej.

Ireneusz Grzybek, Piotr Trzcionka

W artykule, na tle organizacji i właściwości rzeczowej The Coal Authority (Wielka Brytania), scharakteryzowano krótko doświadczenia brytyjskie związane z archiwizacją, publicznym udostępnianiem i wykorzystywaniem danych mierniczo-geologicznych z opuszczonych pól górniczych, wyciągając z nich wnioski przydatne w praktyce polskiej.
do góry