03/1999 - cover

Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie Number 03/1999

SMA'S MONTHLY MAGAZINE

Zdzisław Kulczyki, Jan Pytel, Jerzy Picur

Restrukturyzacja górnictwa węgla kamiennego wywołała permanentną weryfikację zasobów ujawniającą się znacznymi ubytkami zasobów bilansowych i przemysłowych. Utrzymywanie się trendu spowoduje wyczerpanie zasobów na poziomach czynnych i w budowie za około 10 lat, a zalegających niżej za dalsze W lat. W konsekwencji tego zdolność produkcyjna kopalń może w 2010 roku być niższa od zapotrzebowania krajowego na ten nośnik energetyczny.

Kazimierz Rułka, Bogusław Ciałkowski

W artykule podano metodykę i wyniki badań nośności statycznej i dynamicznej złącz ze strzemionami typu SD, SDO, KL, i KZ oraz oceniono skuteczność tych złącz w odrzwiach ŁP, poddanych obciążeniom stropowym i ociosowym. Wyniki podano w postaci tabel i wykresów. Uwzględniono odrzwia ze stojakiem środkowym

Jan Dulewski, Leszek Wtorek

Artykuł dotyczy problemów związanych z rekultywacją terenów poprzemysłowych, a zwłaszcza obszarów pogórniczych. Przedstawiono w nim obszerny rys historyczny i stan formalnoprawny działalności rekultywacyjnej w Polsce oraz omówiono podstawowe pojęcia, zakres i metody rekultywacji. Ponadto dokonano analizy działalności rekultywacyjnej w górnictwie w okresie ostatnich pięciu lat.

Jerzy Krywult, Jan Mateja

Analizę bezpieczeństwa geologicznej bariery ochronne podziemnego składowiska odpadów promieniotwórczych lub chemiczno-toksycznych wykonuje się w oparciu m.in. o model geomechaniczny, w którym analiza stanu naprężenia i jego zmiana w czasie na skutek różnych czynników należy do podstawowych czynności. Parametry liczbowe do tegoż modelu powinny być określane na podstawie badań w warunkach naturalnych. W artykule opisano metody pomiaru naprężeń stosowane w złożach soli dla potrzeb ostatecznego składowania odpadów niebezpiecznych oraz dotychczasowe doświadczenia krajowe i zagraniczne w tym zakresie.

Roman Urba, Stanisław Bednarz

Emisja hałasu w środowisku pracy obsługi eksploatowanych w kraju różnych typów urządzeń wiertniczych, podczas wiercenia otworów za ropą naftową i gazem ziemnym, stanowi jeden z czynników trudnych do ograniczenia w fazie projektowania jak i użytkowania. Omówiono procedurę wykonywania pomiarów hałasu oraz przedstawiono ocenę szkodliwości dla zdrowia załóg pracowniczych, porównując uzyskane wyniki pomiarów z wartościami dopuszczalnymi hałasu ustalonymi w normach z tego zakresu.

Jan Gałuszka, Mirosław Szrajer

W dniu 25 sierpnia 7 998 roku kopalnia węgla kamiennego "Krupiński" rozpoczęła próbny etap zatłaczania solanki odprowadzanej z kopalni do piaskowców łaziskich poprzez otwór T-3. W artykule przedstawiono zakres wykonanych do tego celu prac i badań.
do góry