Rzecznik prasowy informuje
Lista aktualności Znaleziono wiadomości: 211.
Apel Wyższego Urzędu Górniczego
Szanowni Państwo, zbliża się Barbórka i najbardziej rodzinne święta w roku - Boże Narodzenie. Ważne, by był to dla wszystkich czas radosny i szczęśliwy, a to w dużej mierze zależy od nas, całego środowiska górniczego. Wspólnie zadbajmy, by żadna tragedia górnicza i jej konsekwencje nie zepsuły świątecznej, radosnej atmosfery.
Górnicze zagrożenia naturalne tematem międzynarodowego forum
W dniach 13-15 listopada w Jaworzu odbyła się XXXI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu „Górnicze Zagrożenia Naturalne 2024”. Wydarzenie zorganizował Główny Instytut Górnictwa - Państwowy Instytut Badawczy. Prezes WUG dr inż. Piotr Litwa objął je patronatem honorowym oraz przyjął zaproszenie do udziału w komitecie honorowym jako jego przewodniczący.
Warsztaty poświęcone bezpieczeństwu prac na wysokości w górnictwie
7 listopada br. w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu już po raz piąty odbyły się warsztaty ratownicze - tym razem pod hasłem „Bezpieczeństwo prac na wysokości w zakładach górniczych”.
28. Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich
W dniach 14-16 października br. we Freibergu (Niemcy, Saksonia) odbyło się 28. Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich. Stronę polską reprezentowali Prezes Wyższego Urzędu Górniczego dr inż. Piotr Litwa oraz dr Małgorzata Waksmańska, dyrektor Departamentu Prawnego WUG.
Współpraca na rzecz górnictwa i geologii - porozumienie z PIG-PIB
W środę, 2 października br., w gmachu Muzeum Geologicznego w Warszawie odbyła się konferencja „Klimat inwestycyjny dla sektora mineralnego” oraz uroczyste podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Państwowym Instytutem Geologicznym a Wyższym Urzędem Górniczym.
W magazynie gazu Kosakowo testowano scenariusz awarii
W dniu 27 września br., na zaproszenie Zarządu Gas Storage Poland sp. z o.o., przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego i OUG w Gdańsku wzięli udział w ćwiczeniach wewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego (WPOR). Odbyły się one na terenie Kawernowego Podziemnego Magazynu Gazu (KPMG) Kosakowo.
Zagrożenie tąpaniami w KWK ROW Ruch Rydułtowy
W związku z lipcowym tąpnięciem i wstrząsami, do których doszło w zakładzie górniczym Oddział KWK ROW Ruch Rydułtowy niezależni eksperci z dziedziny zagrożenia tąpaniami wykonali opracowania naukowe, dotyczące analizy geomechanicznych przyczyn wystąpienia tych wstrząsów, jak również weryfikacji lokalizacji oraz analizy mechanizmów ich ognisk.
Ponad 13 milionów naliczonych w związku z nielegalnym wydobyciem
Wyższy Urząd Górniczy podsumował efekty postępowań prowadzonych w I półroczu br. przez dyrektorów okręgowych urzędów górniczych w sprawach ustalania opłat podwyższonych w związku ze stwierdzaniem przypadków nielegalnej eksploatacji.
Działania organów nadzoru górniczego w związku z powodzią
W związku z trwającą sytuacją powodziową w części kraju, organy nadzoru górniczego monitorują stan zagrożenia w odkrywkowych zakładach górniczych, zlokalizowanych w województwach śląskim, opolskim i dolnośląskim.
Szkoła Górnictwa Odkrywkowego pod patronatem Prezesa WUG
Dzisiaj w Wiśle rusza XI edycja Szkoły Górnictwa Odkrywkowego. Głównym organizatorem tego cyklicznego wydarzenia jest Katedra Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami Akademii Górniczo-Hutniczej.