Innowacje dla bezpieczeństwa

12 Lipca 2012

Monika Gołąb, absolwentka Politechniki Wrocławskiej otrzymała doroczną nagrodę finansową za najlepszą pracę dyplomową, przyznawaną przez Fundację "Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego", działającą już od 15 lat przy WUG. Tematem nagrodzonej pracy magisterskiej jest: "Stres jako czynnik środowiska pracy". Jej autorka była tak wzruszona wyróżnieniem, że nie mogła mówić, gdy odbierała w środę (11 lipca br.) gratulacje i dyplom podczas Zgromadzenia Fundatorów.

Zgromadzenia Fundatorów Fundacji "Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego" odbywają się raz - dwa razy do roku. Podczas wczorajszego posiedzenia przyjęto sprawozdanie z działalności Zarządu Fundacji i zaakceptowano planowane zamierzenia na najbliższe miesiące.

- Stres towarzyszy nam wszędzie, nawet w domu. Zapewnia rozwój i motywuje do działania. Ważne jest, by w środowisku pracy nie przekraczał poziomu, który psychicznie jest trudny do wytrzymania, ponieważ zwiększa ryzyko wypadku – mówił prof. Józef Dubiński, prezydent Zgromadzenia Fundacji, gratulując laureatce nagrody i dobrze napisanej pracy końcowej jej studiów na Wydziale Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii w Politechnice Wrocławskiej.

Wojciech Magiera, wiceprezes WUG przedstawiając ocenę nagrodzonej przez Fundację pracy dyplomowej podkreślał, że zakładom górniczym powinno zależeć na zatrudnianiu najlepszych absolwentów uczelni technicznych.

Wczorajsze zgromadzenie miało nietypowy przebieg nie tylko ze względu na uroczyste wręczenie nagrody za najlepszą pracę dyplomową absolwentów studiów górniczych. Prof. Dubiński, prezydent Zgromadzenia Fundatorów nawiązując do jubileuszu fundacji przypomniał najważniejsze wydarzenia z jej 15 letniej historii oraz zasługi dla górnictwa jej patrona Wacława Cybulskiego. Prof. Krzysztof Cybulski, prezes Zarządu Fundacji przedstawił sprawozdanie z działalności fundacji w 2010 i 2011 roku, a ponadto podziękował za docenienie dorobku swojego ojca oraz ofiarność fundatorów, których składki są fundamentem finansowym wszelkich przedsięwzięć podejmowanych przez Fundację.

- Dotychczas odbyło się sześć edycji wyróżnień "Dzielny Górnik". Tymi nagrodami honorowani są górnicy za niezwykłą odwagę i rozwagę w ekstremalnie trudnych sytuacjach zawodowych, którzy przyczynią się do ratowania życia i zdrowia własnego lub kolegów podczas różnorodnych zagrożeń. Te nagrody świadczą również, że dla górnictwa można się zasłużyć nie tylko podczas akcji powypadkowych lecz wzorową postawą na co dzień. Na przykład 28 czerwca 2011 r. uhonorowano mgr inż. Grzegorza Płaczka z JSW SA za wzorowe zarządzanie w sytuacji kryzysowej oraz Lesława Jarosza z KWB "Turów" SA, który uratował kilkadziesiąt osób podczas powodzi w 2010 r. Dzięki szczodrości Fundatorów możemy nagradzać nie "Dzielnych Górników", najlepszych absolwentów studiów górniczych, najbezpieczniejsze kopalnie i oddziały wydobywcze. Prowadzimy coraz więcej konkursów, w tym między innymi dla młodzieży oraz dziennikarzy promujących dobre praktyki górnicze. W tym roku organizujemy Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny "Górnictwo z Zasadami". W przyszłym roku zaprosimy zakłady górnicze do rywalizacji nowatorskimi rozwiązaniami pod roboczym tytułem "Z innowacją bezpieczniej w górnictwie". Ponadto zorganizujemy konkurs filmowy – mówił prezes Zarządu Fundacji.

Zgromadzenie udzieliło absolutorium zarządowi Fundacji. Podjętą uchwałą przyjęto nowych członków Fundacji. Grona Fundatorów powiększyło się o: Główny Instytut Górnictwa, KGHM CUPRUM sp. z o.o. – Centrum Badawczo-Rozwojowe, Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, Kompanijny Ośrodek Szkolenia sp. z o.o., Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, KWB "ADAMÓW" S.A., Centrum Badań i Dozoru Górnictwa Podziemnego sp. z o.o., Instytut Techniki Górniczej KOMAG.

Zgromadzeni przyjęli do akceptującej wiadomości informację o przygotowaniach do realizacji filmu promującego rolę bezpiecznego górnictwa dla rozwoju gospodarki narodowej, którą przedstawiła Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy prezesa WUG.

do góry