Jaworzno: Sędziowie trenują przed międzynarodowymi zawodami
18 Września 2013Dzisiaj odbyło się ostatnie spotkanie 19 sędziów (6 z WUG i 13 z Okręgowych Urzędów Górniczych), którzy będą uczestniczyć w rozpoczynających się jutro – 19 września br. - Centralnych Zawodach Drużyn Ratowniczych w Jaworznie. Odbywają się pod patronatem honorowym prezesa WUG. Rywalizować będzie dziewięć drużyn, w tym trzy z KW SA, po dwie z JSW SA oraz WUG, po jednej z PKW SA oraz ze Słowacji. W pierwszym dniu zawodów czeka na nich tor przeszkód, ale inny niż w poprzednich latach.
- Musimy być dobrze przygotowani do IX Międzynarodowych Zawodów Zastępów Ratowniczych, które w przyszłym roku gościć będziemy w Polsce. Ich głównym organizatorem jest Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego. Taka jest tradycja, że sędziów zapewniają organizatorzy, czyli to jest zadanie nadzoru górniczego. VIII Międzynarodowe Zawody Zastępów Ratowniczych w 2012 roku odbyły się w Doniecku. Uczestniczyło w nich 26 zastępów z 13 państw. Postanowiono, że w przyszłorocznych rywalizacjach mniej będzie symulowanych akcji, a więcej rzeczywistych. Ratownicy na przykład budować będą tamy, a nie ustawiać ich atrapy. Pozwoli to lepiej ocenić rzeczywistą sprawność ratowniczą zastępów. Zawody w Jaworznie będą próbą generalną tego co nas czeka za rok – mówi Piotr Litwa, prezes WUG.
Formuła tegorocznych Centralnych Zawodów Drużyn Ratowniczych jest inna niż w poprzednich edycji organizowanych przez CSRG SA
- Pierwsza różnica jest taka, że nie będzie miało znaczenia kto najszybciej wykona wszystkie zadania. Trzeba się będzie zmieścić w określonym czasie, ale to jest dodatkowe kryterium. Za przekroczenie limitu godzinowego będą odejmowane punkty, ale ten limit zostanie uśredniony. Wyliczymy go po przejściu toru przeszkód przez wszystkie drużyny. Ustalimy średni czas wykonania wszystkich zadań. Ważną zmianą w porównaniu do zawodów w poprzednich latach będą wyliczenia inżynierskie. Drużyny będą musiały wykazać się nie tylko sprawnością i doświadczeniem, ale także konkretną wiedzą i zdolnością planowania oraz przewidywania konsekwencji swoich działań. Otrzymają zadania wymagające posłużenia się konkretnymi urządzeniami i przyrządami ratowniczymi. Ta nowa formuła zawodów jest zbliżona do amerykańskiej, ponieważ na niej wzorowane są Międzynarodowe Zawody Zastępów Ratowniczych. W Jaworznie rywalizuje 9 drużyn, na międzynarodowych zawodach spodziewamy się 30 – mówi Andrzej Kleszcz z Departamentu Górnictwa WUG, sędzia główny Centralnych Zawodów Drużyn Ratowniczych w Jaworznie.
Nowa formuła tegorocznych zawodów ratowniczych sprawia, że nie będą one atrakcją dla publiczności i wykluczają doping kolegów. Tory przeszkód ulokowane zostaną w specjalnych namiotach. Będą dwa. Każda drużyna otrzyma takie same zadania. O kolejność w rywalizacji zadecyduje losowanie. Drużyny będą czekały na swoją kolej w pomieszczeniach, których nie będą mogły opuszczać. Ich sprawność na torze będzie oceniało po trzech sędziów, którzy wraz z zawodnikami będą wychodzić z namiotów, żeby podsumować wyniki i ustalić swój werdykt. Każdy z sędziów musi uzyskać cenne doświadczenie i obserwacje, które trzeba będzie wykorzystać przy organizacji międzynarodowych zawodów.
W czwartek na drużyny w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Jaworznie czeka tylko tor przeszkód, na którym pierwsi ratownicy stawią się o godz. 7.00. Wyniki z symulowanej akcji ratowniczej zostaną ustalone dopiero wieczorem, gdy wszystkie zastępy zakończą wykonywanie zadań. W piątek odbędą się konkursy mechaników aparatów ratowniczych oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Po zakończeniu wszystkich konkurencji odbędzie się uroczyste wręczenie nagród najlepszym drużynom ratowniczym. Cztery z nich mają już pewne doświadczenie w rywalizacji, która odbędzie się w Jaworznie, ponieważ reprezentowały Polskę na międzynarodowych zawodach.