KWK MARCEL: Decyzje po wypadku zbiorowym
15 Marca 2012KWK MARCEL: Decyzje po wypadku zbiorowym
14 marca br. dyrektor OUG w Rybniku wydał decyzje wstrzymującą ruch zakładu górniczego KW SA Oddział KWK "Marcel" w Radlinie, w części dotyczącej eksploatacji pokładu 707/2 ścianą M-12, za wyjątkiem prac profilaktycznych, związanych z:
- przywróceniem funkcjonalności pochylni M-2 w pokładzie 707/2,
- zabezpieczeniem rejonu ściany M-12 na okres postoju,
- monitorowaniem zagrożeń wentylacyjno-pożarowych.
Przed wstrząsem wysokoenergetycznym 8 marca br. (na skutek którego jeden górnik poniósł śmierć i dwóch zostało rannych) pokład 707/2 był eksploatowany ścianą M-12. Dalsze warunki prowadzenia w niej robót określi kierownik ruchu zakładu górniczego i przedłoży do oceny Komisji do spraw Zagrożeń Naturalnych w Podziemnych Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny, która działa przy prezesie WUG. Eksperci wypowiedzą się o możliwości dalszej eksploatacji pokładu ścianą M-12 lub jej likwidacji.
Tego samego dnia (14 bm.) dyrektor OUG w Rybniku podjął decyzję dotyczącą trzech innych wyrobisk, które były w strefie oddziaływania wstrząsu. Nakazał prace, związanych z przywróceniem funkcjonalności przekopu M-18 z pokładu 703/1-2-/705/1 do pokładu 707/2 oraz pochylni M-5 w pokładzie 707/2, prowadzić w oparciu o technologię, zatwierdzoną przez KRZG, uwzględniającą m.in.:
- monitorowanie, zapobieganie i usuwanie zagrożeń naturalnych, szczególnie metanowego, tąpaniami i pożarowego,
- nadzór i koordynację prac, prowadzonych w wyrobiskach, w których ujawniły się skutki wstrząsu wysokoenergetycznego.
Wstrząs górotworu, który został zarejestrowany 8.03.2012 r., o godzinie 2019, był jednym z najsilniejszych w historii KWK "Marcel" . Jego energia to ok. 3,3 w skali Richtera. Spowodował wypadek zbiorowy, tąpniecie i szereg zniszczeń (m.in. wypiętrzenie spągu, uszkodzenia obudowy i urządzeń). Był odczuwany także na powierzchni. Do 14 marca odnotowano 149 zgłoszeń o odczuciu wstrząsu i zaistniałych uszkodzeniach na powierzchni. Służby kopalniane sprawdzają zasadność sygnalizowanych przez mieszkańców uszkodzeń budynków.
Oględziny po wstrząsie górotworu OUG w Rybniku przeprowadził w poniedziałek 12 marca br. Tego dnia dyrektor OUG podjął decyzje o niezwłocznym wyizolowaniu dwóch wyrobisk przy pomocy tam przeciwybuchowych. Stwierdzono, że utrzymywanie wyrobisk w pokładzie 703/1-2-705/1 stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu zakładu górniczego i zatrudnionych pracowników, uwzględniając występowanie niebezpiecznych stężeń metanu u tlenku węgla.
ości