Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie: Przyczyny (..)

Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie: Przyczyny ryzykownych zachowań

25 Maja 2011

Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie: Przyczyny ryzykownych zachowań

Przy pomocy psychologów i socjologów trzeba ustalić przyczyny ryzykownych zachowań górników. To jeden z wniosków, który znalazł się w uchwale dzisiejszego – już XXVIII - posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. Ponad 70 procent wypadków jest spowodowanych czynnikiem ludzkim, czyli błędem pracownika. W WUG przygotowano pytania ankietowe, które zmierzają do ustalenia powodów niebezpiecznych zachowań górników. Kompania Węglowa SA podjęła się koordynacji tego projektu, który będzie prowadzony we wszystkich spółkach węglowych przy współpracy naukowców Głównego Instytutu Górnictwa i Uniwersytetu Śląskiego.

Komisja, która została powołana przez Prezesa WUG, wnioskowała dzisiaj o poprawę jakości szkoleń górników i ratowników. W ocenie ekspertów nie chodzi przy tym o wydłużanie czasu zajęć szkoleniowych i wprowadzanie środków audiowizualnych lecz o trenowanie konkretnych umiejętności (np. obsługi urządzeń, przebywania w szkodliwej atmosferze) w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.

Metan jest jednym z największych zagrożeń polskiego górnictwa węgla kamiennego. W ocenie Komisji konieczne jest wprowadzenie nowych metody odmetanowania kopalń. Odmetanowanie wyprzedzające eksploatację powinno uzupełniać dotychczas stosowane odmetanowanie podczas prowadzenia wydobycia. Takie rozwiązanie zwiększy efektywność ujmowanego metanu. Pracodawcy górniczy i naukowcy byli zgodni, że potrzebne są badania służące wdrożeniu nowych metod odmetanowania w trakcie i przed rozpoczęciem eksploatacji złoża.

KBPwG spotyka się dwa razy do roku. Pracuje w 32-osobowym składzie - naukowcy, przedstawiciele resortu gospodarki oraz ochrony środowiska, reprezentanci przedsiębiorców górniczych, związków zawodowych i stowarzyszeń – pod przewodnictwem prof. Józefa Dubińskiego. Komisja jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa WUG. Podczas dzisiejszego posiedzenia Mirosław Koziura, wiceprezes WUG, wręczył nominacje nowo powołanym członkom Komisji.

Wojciech Magiera, wiceprezes WUG i szef Grupy Roboczej ds. Górnictwa Węgla Kamiennego, przedstawił zebranym na dzisiejszych obradach raporty o wypadkach w 2011 r. w kontekście stażu pracy i wieku poszkodowanych oraz przyczynach tych zdarzeń. Grupa Robocza została utworzona w ub.r. spośród członków Komisji. Przedstawiciele spółek węglowych podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji zaprezentowali swoje oceny, wnioski i doświadczenia z funkcjonowania Systemów Zarządzania Bezpieczeństwem w zakresie szkoleń i badań okresowych. Ten punkt w porządku obrad był realizacją wniosku z poprzedniego posiedzenia KBPwG.

do góry