Kongres Węglowy: Czas trudnych decyzji
24 Lutego 2014Jak powinno zmieniać się polskie górnictwo węgla kamiennego, żeby zachować szanse rozwojowe? Na tak postawione pytanie odpowiadali dzisiaj uczestnicy Kongresu Węglowego w Katowicach, zorganizowanego przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej. Konferencja odbywała się pod patronatem honorowym m.in. Ministerstwa Gospodarki i prezesa WUG.
Rozpoczynając obrady Piotr Litwa, prezes WUG odczytał list Sławomira Brodzińskiego, głównego geologa kraju, wystosowany do uczestników katowickiej konferencji.
Prezes WUG w kontekście zadań kontrolnych i nadzorczych nad szeroko rozumianym górnictwem wskazywał, że przemysł wydobywczy musi się wpisywać w zrównoważony rozwój kraju i regionu. Ponadto podkreślał, że obowiązujące przepisy prawne, wbrew potocznym opiniom, sprzyjają przeobrażeniom w rodzimym górnictwie, które musi sprostać światowej konkurencji zainteresowanej eksploatacją polskich kopalin. Wskazywał, że LW Bogdanka czy PG Silesia doskonale sobie radzą w obecnych uregulowaniach prawnych, co nie znaczy, że przepisy są zadekretowane raz na zawsze. One muszą być stale dostosowywane do zmieniających się uwarunkowań geologicznych, gospodarczych, organizacyjnych i technologicznych. Wszyscy przedsiębiorcy oczekują na przykład na nowe rozstrzygnięcia dotyczące czasu pracy w kopalniach.
- Górnictwo węglowe nie zmieni się za pomocą kosmicznego sprzętu i informatyzacji. Sytuacja ekonomiczna kopalń na Górnym Śląsku w ostatnich latach pogorszyła nie dlatego, że do Polski zaczęto sprowadzać węgiel zagraniczny. Inwestycje w KW Bogdanka i PG Bełchatów doprowadziły do znaczącego wzrostu produkcji, czyli pojawiła się silna konkurencja wewnętrzną. To jest jednocześnie sygnał, w jakim kierunku muszą się przekształcać wszystkie polskie zakłady górnicze, żeby przetrwać. Proste struktury organizacyjne i technologiczne, mobilne zarządzanie załogami jest docelowym modelem, który prawdopodobnie będą też wprowadzać na polskim rynku zagraniczni inwestorzy. – mówił Prezes Litwa, zabierając głos w dyskusji.
W kongresie uczestniczyli przedstawiciele zarządów spółek węglowych, ośrodków naukowych , związków zawodowych i stowarzyszeń pracodawców. Konferencję prowadzono w kilku panelach dyskusyjnych (sektor górniczy, rządowy, ochrona środowiska). Moderatorami dyskusji byli: redaktorzy Łukasz Korycki oraz Krzysztof Grad.