Nowe rozwiązanie w składzie zastępów ratownictwa górniczego
3 Sierpnia 20171 lipca br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Energii w sprawie ratownictwa górniczego zastępujące rozporządzenie wydane przez Ministra Gospodarki. Wprowadza ono szereg zmian w obszarze działania ratowników górniczych. Wśród przepisów tego rozporządzenia pojawiła się zupełnie nowa regulacja, aby w składzie zastępu uwzględnić członka posiadającego uprawnienia ratownika, o których mowa w ustawie z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz.U. z 2016 r. poz. 1868 i 2020 oraz z 2017 r. poz. 60).
Z uwagi na fakt, że zapis ten bywa różnie interpretowany należy podkreślić, że w myśl ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym ratownikiem jest osoba:
- posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;
- zatrudniona lub pełniąca służbę w jednostkach współpracujących z systemem służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub będąca członkiem tych jednostek (art. 15 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym);
- posiadająca ważne zaświadczenie o ukończeniu kursu w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy, zwanego dalej „kursem”, i uzyskaniu tytułu ratownika;
- której stan zdrowia pozwala na udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Nie należy mylić ratownika z ratownikiem medycznym, który to jest uprawniony do wykonywania Medycznych Czynności Ratunkowych (MCR), a ponadto ukończył on 3-letnią szkołę wyższą na kierunku Ratownictwo Medyczne.
Ratownik nie musi posiadać tak szerokich uprawnień jak ratownik medyczny, ale uczestniczy w działaniach ratowniczych i również jego zadaniem jest niesienie pomocy poszkodowanym.
Przyjęte w rozporządzeniu Ministra Energii w sprawie ratownictwa górniczego rozwiązanie ma poprawić organizację i skuteczność pracy górniczych służb ratowniczych.