Pięć najbezpieczniej pracujących oddziałów wydobywczych
22 Listopada 2010
Dzisiaj zakończyła pracę Kapituła Konkursu "Bezpieczny Oddział", który jest organizowany po raz pierwszy przez działającą przy WUG Fundację "Bezpieczne Górnictwo im prof. Wacława Cybulskiego". Po długiej dyskusji wytypowano pięciu laureatów czyli oddziałów wydobywczych kopalń węgla, rud miedzi i gazu ziemnego.
- Niektóre oddziały są nieliczne, a inne maja blisko 100 osobową załogę. Trudno w matematyczny sposób wymierzyć i porównać efekty ich pracy. Braliśmy pod uwagę liczbę wypadków, warunki w jakich pracują oraz wyniki przeprowadzanych kontroli. Oddziały wydobywcze, które w naszym przekonaniu zasługują na wyróżnienie nie miały w mijającym roku żadnych kar i co najistotniejsze kończą kolejny rok bez śmiertelnych lub ciężkich wypadków przy pracy, a liczba lekkich urazów jest malejąca. Uhonorowane zostaną równorzędnymi statuetkami – podkreśla doc. dr hab. inż. Krzysztof Cybulski, prezes Zarządu Fundacji "Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego".
W ocenie dziesięcioosobowej Kapituły - która pracowała pod przewodnictwem Józefa Koczwary, dyrektora Departamentu Energomechanicznego WUG, na prestiżowy tytuł "Bezpieczny Oddział" zasłużyły pracownicy następujących oddziałów wydobywczych:
- G-1 z KWK "Bobrek- Centrum" (KW S.A.);
- G-3 z KWK "Krupiński" (JSW S.A.)
- G- 61 z O/ZG "Polkowice-Sieroszowice" (KGHM Polska Miedź S.A.)
- Kopalni Gazu Ziemnego "Tarnów II" (PGNiG S.A.)
- G-1 wydobywający węgiel techniką strugową w LW "Bogdanka".
Kierownikom wyróżnionych oddziałów wydobywczych dyplomy uznania i honorowe statuetki zostaną wręczone podczas uroczystości barbórkowej WUG, która odbędzie się 3 grudnia br. Konkurs na bezpiecznie pracujący oddział został zorganizowany z inicjatywy prezesa WUG – dr inż. Piotra Litwy.
- Staramy się poprawić społeczny wizerunek szeroko rozumianego górnictwa. Jest to przecież branża nie tylko ciężkiej i niebezpiecznej pracy, ale także nowoczesności i zmagania się z zagrożeniami niespotykanymi w innych sektorach gospodarki. We współczesnym górnictwie sprzymierzeńcami człowieka są niezawodne maszyny i urządzenia, bezpieczne systemy zarządzania i rozwiązania. Chcemy to pokazywać i promować, a także motywować coraz to szersze grupy zawodowe do współzawodnictwa w trosce o własne bezpieczeństwo podczas pracy. Nigdy nie zgodzimy się na prymat wyników ekonomicznych nad zdrowiem i życiem górników. Dlatego zależy nam na docenianiu wysiłku szeregowych pracowników - wyjaśnia cel konkursu Piotr Liwa.
Doroczny Konkurs "Bezpieczna Kopalnia", organizowany przez Szkołę Eksploatacji Podziemnej, nagradza menedżerów i dyrektorów. W tym roku po raz pierwszy Fundacja "Bezpieczne Górnictwo im prof. Wacława Cybulskiego" zaczęła honorować "Dzielnych Górników" za wzorowe zachowanie w ekstremalnie trudnych sytuacjach (trzy razy przyznano już takie wyróżnienia, którymi uhonorowano 18 osób). Statuetki dla "Bezpiecznych Oddziałów" są kontynuacją idei promowania bezpiecznych zachowań na każdym stanowisku pracy w górnictwie.
- Musimy znaleźć jakieś przełomowe, spektakularne rozwiązanie, żeby poprawić wskaźniki bezpieczeństwa i wykluczyć ryzykowne zachowania z praktyki górniczej – podkreśla prezes WUG.