Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/"RUDNA" : Trzech górników nie żyje, 11 jest rannych

"RUDNA" : Trzech górników nie żyje, 11 jest rannych

31 Grudnia 2010

Trzech pracowników O/ZG "Rudna" KGHM Polska Miedź SA straciło życie na skutek wczorajszego samoistnego wstrząsu górotworu. 11 górników zostało lekko rannych, w tym dwóch wymagało hospitalizacji szpitalnej.

Wstrząs wystąpił o godz. 9.56 w caliźnie rejonu projektowanego skrzyżowania komory K-18 z pasmem P-26. Jego energii ustalono na 1,5x 108 J (w skali Richtera ok. 3). W wyrobisku eksploatacyjnym oddziału G-22 pracowało wówczas 27 osób. Natychmiast podjęta akcja ratownicza doprowadziła do wycofania z zagrożonego rejonu 27 osób. Pięciu górników poszukiwano przebierając urobek utrudniający dojście do zasypanych. O godz. 15.17 wydobyto ostatniego z poszkodowanych i zakończono akcję ratowniczą. Decyzją dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego wstrzymano ruch w O/ ZG "Rudna" w części dotyczącej pola XVII/1 do czasu przeprowadzenia oględzin miejsca wypadku zbiorowego i oceny skutków wstrząsu. Dzisiaj rano pod ziemię zjechali inspektorzy nadzoru górniczego.

Wczoraj, w chwili zakończenia akcji ratowniczej Piotr Litwa, Prezes WUG podjął decyzję o powołaniu specjalnej komisji, która ustali przyczyny i okoliczności wypadku zbiorowego w 0/ZG "Rudna" w Polkowicach. Wczorajszy wstrząs był odczuwany nie tylko pod ziemią, ale także na powierzchni, nawet w odległości 20 km od kopalni. To było szóste tego typu zdarzenie w kopalniach KGHM Polska Miedź w 2010 r., na skutek których życie straciło sześciu górników (łącznie z wczorajszym wypadkiem), a 37 pracowników zostało rannych.

- Ze względu na dużą skalę zniszczeń i wielkość rejonu objętego skutkami wstrząsu przedstawiciele nadzoru górniczego, przedsiębiorcy i Państwowej Inspekcji Pracy prowadzą oględziny miejsca wczorajszego wypadku w kopalni Rudna w dwóch grupach. Spodziewamy się, że w poniedziałek będzie gotowy protokół z oględzin. Sprawdzany jest stan wyrobisk i stropu, wielkość zawału oraz, które maszyny można wycofać bezpiecznie z tego rejonu. Ustalaniu podlegać będą również kwestia zgodności prowadzonych roboty z projektem technicznym, który miał pozytywną opinię Komisji do Spraw Zagrożeń Naturalnych działającej przy WUG – mówi Mirosław Koziura, prezes WUG.

Wydobycie w oddziale G-22 nie będzie wznowione, aż do uzyskania pewności, że nie ma zagrożenia wystąpienia podobnego wstrząsu. W O/ZG "Rudna" prawdopodobnie dniach 10-13 stycznia 2011 r. odbędzie się pierwsze posiedzenie specjalnej Komisji do zbadania przyczyn i okoliczności tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego zaistniałych 30 grudnia 2010 r. Komisja będzie pracowała w 11-osobowym składzie, pod przewodnictwem Mirosława Koziury, wiceprezesa WUG. Prezes WUG powołał do niej ekspertów z Akademii Górnicz-Hutniczej, Głównego Instytutu Górnictwa i Politechniki Śląskiej.

do góry