Rozstrzygnięto Konkurs dla uczniów: Bezpieczny Skok z BHP do górnictwa
20 Listopada 201215 finalistów tegorocznej edycji Konkursu "Bezpieczny skok z bhp do górnictwa", organizowanego przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach oraz Wyższy Urząd Górniczy, spotkało się dzisiaj w Ośrodku Szkolenia Zawodowego KWK Wujek w Katowicach. W dwuetapowej rywalizacji (praktycznej pod ziemią na poziomie 370 m oraz teoretycznej) wyłoniono liderów.
Pierwsze miejsce wywalczył Kamil Skowronek z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im Jana Pawła II w Pawłowicach. Druga lokatę uzyskał Dawid Trojanowski z Zespołu Szkół nr 2 w Katowicach. Na trzecim miejscu uplasował się Przemysław Ryłko z Zespołu Szkół Zawodowych w Wodzisławiu Śląskim.
- Naszym zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa pracy w górnictwie oraz społecznego postrzegana przemysłu wydobywczego. Realizujemy to rożnymi metodami, jedną z nich są konkursy dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych – mówił Piotr Litwa, prezes WUG, gratulując młodzieży nagród i wiedzy, którą wykazali podczas konkursowych eliminacji.
W konkursie uczestniczyli uczniowie 21 szkół ponadgimnazjalnych z woj. śląskiego, które kształcą kadry dla górnictwa. W etapie szkolnym wyłoniono po trzech uczestników eliminacji wojewódzkich. Do ścisłego finału zakwalifikowano 15 uczniów.
- Konkurs został zorganizowany po raz drugi. Od ubiegłorocznego różni się częścią praktyczną, która odbywała się w takich wyrobiskach, w jakich szkolą się pracownicy kopalń – podkreślała Beata Marynowska – Okręgowa Inspektor Pracy w Katowicach.
W finałowej rywalizacji każdy uczeń rozwiązywał zagadnienia problemowe, dotyczące m.in.: urządzeń odstawy urobku i transportu materiałów, zagrożeń naturalnych i technicznych w górnictwie. W teoretycznej części finału uczestnicy odpowiadali na 30 pytań testowych dotyczących bhp oraz prawa pracy.
Prezes WUG –Roman Łój zaznaczał, że uczniowie uczestnicząc w konkursach bhp już podczas nauki szkolnej zapewniają sobie lepszy start zawodowy i szybszą adaptację do pracy w kopalni.
Konkurs jest adresowany do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych kształcącej się w zawodach górniczych. Jego celem jest promowanie bhp wśród młodych ludzi - przyszłych pracowników zakładów górniczych. Działalność kontrolna WUG i PIP wykazuje, że młodzi pracownicy są szczególnie narażeni na ryzyko wypadku przy pracy. Elementem prewencji jest promowanie wiedzy bhp już podczas nauki zawodu.