Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla młodzieży

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla młodzieży

25 Listopada 2010

Tato opowiedział, syna narysował

10 listopada br. kapituła Konkursu plastycznego dla młodzieży pt: "Współczesne górnictwo: Górnik i wiertnik pracują bezpiecznie. Kopalnia XXI wieku" oceniła nadesłane prace. Punktowano zgodność z tematem, oryginalność wypowiedzi i walory artystyczne. Przyznano trzy nagrody oraz 13 równorzędnych wyróżnień (jedna z prac była dziełem kilku osób). Laureatami konkursu, który po raz pierwszy był organizowany przez WUG i Fundację im. K. Cybulskiego "Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego, są następujące osoby:

Andrzejczak Łukasz z Kłodawy
Baran Martyna z Kłodawy
Brzoza Karol z Mikołowa
Januszko Patryk z Pszczyny
Jurczak Adrian z Pszczyny
Karasewicz Adam z Katowic
Koźlik Patryk z Pszczyny
Kuźnik Daniel z Żor
Lipska Diana ze Szczebrzeszyna
Mańka Ryszard z Pawłowic
Marcinek Liwia z Kłodawy
Ostachowski Robert z Mysłowic
Pawłowski Łukasz z Kłodawy
Pieczora Piotr z Pisarzowic
Radke Wojciech z Katowic
Stachelek Jakub z Kłodawy.

Konkurs plastyczny dla młodzieży pt: "Współczesne górnictwo: Górnik i wiertnik pracują bezpiecznie. Kopalnia XXI wieku" był adresowany do uczniów, którzy stoją na progu wyboru przyszłego zawodu. Być może wielu z nich zechce związać swoją przyszłość z szeroko rozumianym górnictwem.

- Polskie górnictwo jest jednym z najbardziej różnorodnych nie tylko w Europie. Nadzorujemy około 5 tysięcy zakładów górniczych. W naszym kraju kopaliny wydobywa się w sposób odkrywkowy, otworowy i podziemny. Z powodzeniem eksploatowane są złoża węgla kamiennego, brunatnego, rud miedzi, soli, ropy naftowej i gazu, różnorodnych surowców skalnych. To bogactwo polskiej ziemi rozmija się obecnie ze świadomością społeczną. W mieście, w którym ciągle funkcjonuje kilka kopalń, dzieci w sondażu znanych sobie zawodów nie wymieniały górnika. Dla nas było to dużym zaskoczeniem. Postanowiliśmy zmotywować młodych ludzi do zainteresowania się przemysłem wydobywczym. Dlatego zaprosiliśmy ich do konkursu plastycznego – wyjaśnia prezes WUG.


Komisja Konkursowa pracowała w składzie:
Przewodniczący komisji - dr Andrzej Łabuz z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach,
oraz członkowie:
Agnieszka Bednarczyk z Biura Organizacyjnego WUG,
Janusz Malinga z Departamentu Warunków Pracy WUG,
Jacek Romuk z Fundacji "Bezpieczne Górnictwo im. prof. Wacława Cybulskiego",
Krystyna Szymczyk z Kuratorium Oświaty w Katowicach;
Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy prezesa WUG.


Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 6 grudnia br. o godz. 13.00 w WUG (Katowice, ul. Poniatowskiego 31, sala 304).

do góry