Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Srebrny Skarbnik dla profesora Dubińskiego

Srebrny Skarbnik dla profesora Dubińskiego

26 Listopada 2010

Dzisiaj (29 listopada), podczas 65 uroczystości barbórkowej Głównego Instytutu Górnictwa niezwykłe wyróżnienie - Srebrnego Skarbnika – zaprezentował dr inż. Piotr Litwa, prezes WUG.

Statuetkę - o wadze 4,5 kg, wykonywaną z czystego srebra według projektu pracownika Kopalni Węgla Kamiennego "Pokój" - otrzymał profesor Józef Dubiński, dyrektor GIG. To honorowe wyróżnienie, przyznawane począwszy od 1997 roku za wybitne osiągnięcia i zasługi na rzecz polskiego górnictwa, bezpiecznego pozyskiwania kopalin, rozpoznawania zagrożeń naturalnych oraz bezpieczeństwa załóg górniczych wręczył prezes WUG.

- To dla nas zaszczyt, że mamy możliwość współpracować z tak wybitnym uczonym. Profesor Dubiński od wielu lat jest naszym ekspertem i doradcą. Przewodniczy Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie. Jego ogromna wiedza i doświadczenie jest wręcz nie do przecenienia w przemianach polskiego górnictwa w branżę nowoczesną o światowej renomie. Swoim autorytetem i osiągnięciami umocnił pozycję polskiego zaplecza naukowo- badawczego na arenie międzynarodowej. Od dwóch kadencji jest prezydentem Światowego Kongresu Górnictwa. Jego specjalnością jest prognozowanie zagrożeń sejsmicznych i tąpań na podstawie realizacji i analizy wstrząsów górniczych. Wielokrotnie wspomagał nas swoją rozległą wiedzą w ustalaniu przyczyn i okoliczności katastrof, do których dochodziło w ostatnich 20 latach w górnictwie. Dla mnie wielką radością będzie wręczenie Statuetki Srebrnego Skarbnika dyrektorowi Głównego Instytutu Górnictwa – mówi Piotr Litwa, prezes WUG.


Prof. dr hab. inż. Józef Dubiński jest 15 laureatem tego honorowego wyróżnienia, przyznawanego przez pięcioosobową Kapitułę powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Dotychczas statuetki "Srebrnego Skarbnika" otrzymali:

1997 rok
1. Prof. dr hab. inż. Jerzy Litwiniszyn
2. Prof. dr hab. inż. Henryk Bystroń
3. Główny Instytut Górnictwa – Kopalnia Doświadczalna "Barbara"

1998 rok
4. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego
5. Instytut Górnictwa Naftowego i Gazownictwa
6. Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

1999 rok
7. Prof. dr hab. inż. Stanisław Knothe

2000 rok
8. Politechnika Śląska w Gliwicach

2001 rok
9. Centrum Elektryfikacji I Automatyzacji Górnictwa EMAG
w Katowicach

2002 rok
10. Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa
w Katowicach

2003 rok
11. Mgr inż. Włodzimierz Etryk

2004 rok
12. Jednostka Ratownictwa Górniczo – Hutniczego KGHM Polska Miedź SA

2005 rok
13. Główny Inspektorat Pracy Państwowej Inspekcji Pracy

2010 rok
14. Prof. dr hab. inż. Zdzisław Kłeczek
15. Prof. dr hab. inż. Józef Dubiński


do góry