Staszic: Najtrudniejsza ściana metanowa
25 Lipca 2011
Komisja do spraw Atmosfery Kopalnianej i Zagrożeń Aerologicznych w Podziemnych Zakładach Górniczych, działająca przy Wyższym Urzędzie Górniczym, nie wydała 22 lipca br wiążącej opinii o eksploatacji pokładu 510 ścianą 8b-S w KWK "Murcki-Staszic", należącej do KHW S.A. Do problemów obecnie najbardziej zagrożonego rejonu eksploatacyjnego w kopalniach węgla kamiennego Komisja powróci na kolejnym posiedzeniu, którego termin już wyznaczono na 19 sierpnia br.
Przez kilka najbliższych tygodni (do 19 sierpnia) kierownictwo kopalni powinno wypełnić kilka istotnych zaleceń Komisji. Zdaniem ekspertów konieczna jest m.in. poprawa efektywności odmetanowania i zmiana organizacji robót. Ściana została uruchomiona 24 stycznia br. i od początku przysparzała wielu kłopotów. IV kategoria zagrożenia metanowego, III stopień zagrożenia tąpaniami, sąsiedztwo pola pożarowego oraz eksploatacja poniżej poziomu udostępnienia. Te czynniki zadecydowały, że Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach zakwalifikował ją do rejonów szczególnego nadzoru.
- Pamiętając o katastrofach i niebezpiecznych zdarzeniach związanych z niekontrolowanym wypływem metanu do wyrobisk w innych kopalniach tej spółki w imieniu kierownictwa Wyższego Urzędu Górniczego proszę o dogłębną analizę sytuacji – mówił Marek Jarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa WUG, apelując do ekspertów uczestniczących 22 lipca br. w obradach Komisji.
Podczas przeprowadzanych w ostatnich miesiącach trzech kontroli inspektor nie miał szans dojść do ściany, ponieważ wstrzymywano roboty i wycofywano górników z powodu wysokiego poziomu zagrożenia metanowego. W dotychczasowym okresie eksploatacji ścianą 8b-S doszło do około 2400 przekroczeń dopuszczalnych zawartości metanu na około 28000 minut.
Komisja zapoznała się z zamierzeniami kierownictwa kopalni w zakresie profilaktyki metanowej. Zalecono usprawnienie w najbliższych tygodniach wentylacji w tym rejonie oraz zwiększenie skuteczności odmetanowania. Ponadto rejon ściany ma być w całości objęty strefą zabezpieczającą przed możliwością przemieszczania się wybuchu pyłu węglowego. Wydobycie będzie możliwe, ale o postępie zmniejszonym do 2,5 metrów bieżących na dobę i przy obniżeniu dopuszczalnego stężenia metanu do 1,2 proc. w wylotowym pędzie powietrza. Po wykonaniu badań dotyczących spągowego wydzielania się metanu Komisja podejmie kolejną debatę nad przyszłością tej ściany.
- Nadzór górniczy będzie kontynuował w tym rejonie wzmożone kontrole. Nie może być jakiegokolwiek przyzwolenia na ryzyko w polach metanowych - mówi Marek Jarczyk, zastępca dyrektora Departamentu Górnictwa WUG.
Rejony szczególnego nadzoru są wyznaczane przez dyrektorów OUG i kontrolowane co najmniej raz na dwa miesiące. Jest ich 8-10, zależnie od zagrożeń i postępu robót górniczych