Strona główna/Dla mediów/Rzecznik prasowy informuje/Ustalanie przyczyn wypadku zbiorowego w KWK Krupiński

Ustalanie przyczyn wypadku zbiorowego w KWK Krupiński

15 Czerwca 2011

Omówienie wstępnych wyników prac i badań specjalistycznych było wiodącym tematem dzisiejszego, drugiego już posiedzenia Komisji powołanej decyzją prezesa WUG z 6 maja 2011 r. dla zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego, zaistniałych 5 maja br. w JSW SA KWK Krupiński w Suszcu.

Przypomnijmy wydarzenia z 5 maja 2011 r. Tego dnia o godz. 19.48 doszło do zapalenia metanu w zrobie eksploatowanej ściany N-12 w pokładzie. 329/1, 329/1-2 na poziomie 820 metrów. Jak ustalono w dochodzeniu w rejonie zagrożenia pracowało 35 osób. Większość wydostała się o własnych siłach. Pod ziemią uwięzionych pożarem zostało pięciu górników. Niestety, jednego z nich nie udało się uratować. W akcji ratowniczej śmierć ponosili dwaj ratownicy górniczy. Na skutek wypadku poszkodowanych zostało także 11 innych osób, w tym 9 ciężko. Wszyscy ranni zakończyli już hospitalizacje szpitalne.

Nadzór nad akcją ratowniczą sprawował Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku i WUG. Pierwsze posiedzenie Komisji powołanej przez prezesa WUG odbyło się na terenie KWK Krupiński w dniu 12 maja br. Ustalono wówczas, że konieczne jest przeprowadzenie czterech ekspertyz:

- sposobu przewietrzania wyrobiska i oceny zagrożenia pożarowego;

- zagrożenia metanowego i zabezpieczeń gazometrycznych;

- przebiegu i oceny akcji ratowniczej;

- badania odzieży pracowników zatrudnionych w rejonie pożaru.

W ramach prowadzonej akcji gaśniczej rejon, w którym doszło do zapalenia metanu został otamowany. Eksperci nie mieli możliwości przeprowadzenia wizji lokalnej i pobrania próbek z miejsca wypadku. Będzie to możliwe za kilka miesięcy, gdy warunki pozwolą na bezpieczne wprowadzenie ludzi do zamkniętego obecnie rejonu. Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji przedstawione zostały wyniki dotychczasowych badań, przesłuchań i dochodzeń. Komisja, pracująca pod przewodnictwem Wojciecha Magiery, wiceprezesa WUG, zapoznała się rozmieszczeniem osób w czasie zdarzenia oraz określeniem urazów, których doznali poszkodowani w wypadku górnicy i ratownicy. Ponadto zaprezentowano zakres robót wykonanych w rejonie zdarzenia po 12 maja br oraz wyniki monitoringu składu atmosfery w otamowanym rejonie.

do góry