WIEDEŃ: XVIII Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich
19 Września 2012We wtorek (18 września br.) zakończyło się XVIII Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich. Gospodarzem tegorocznych obrad była Austria. Debatowano na temat zagospodarowania przestrzennego oraz zasad ochrony złóż kopalin. W obradach brali udział przedstawiciele urzędów górniczych z 13 państw, po raz pierwszy z Portugalii. WUG reprezentował wiceprezes Mirosław Koziura.
- Różne są uregulowania własnościowe, geologiczne, hydrologiczne w poszczególnych państwach europejskich. Mają one konsekwencje praktyczne w rozstrzygnięciach prawnych i zasadach ochrony zasobów kopalin. W Polsce wykorzystanie złóż determinuje polityka koncesyjna rządu i plany zagospodarowania przestrzennego danej gminy . Nadzór górniczy nie opiniuje decyzji koncesyjnych, ani planów przestrzennego zagospodarowania. My jesteśmy od nadzorowania przestrzegania postanowień koncesyjnych. Nasz referat i wnioski, dotyczące planowania przestrzennego na szczeblu krajowym oraz współpracy transgranicznej i przygranicznej w zakresie zagospodarowania przestrzennego, wzbudziły duże zainteresowanie uczestników wiedeńskich obrad. Zadawano nam wiele szczegółowych pytań – mówi Mirosław Koziura, wiceprezes WUG.
Zgodnie z tradycją Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich zakończyło się przyjęciem memorandum. Stwierdzono w nim m.in., że sektor górniczy przyczynia się do rozwoju gospodarczego Europy. Bezpośrednio i pośrednio wpływa na wzrost zatrudnienia. Dostęp do złóż jest istotnym czynnikiem funkcjonowania europejskiej gospodarki i jej konkurencyjności. Uczestnicy wiedeńskiego spotkania zachęcają rządy do tworzenia krajowej polityki gospodarowania złożami, co zapewni dostępność i racjonalne wykorzystanie surowców. W podpisanym memorandum podkreślono konieczność godzenia konkurujących ze sobą potrzeb przemysłu wydobywczego oraz infrastruktury.
- Polskie uregulowania prawne i procedury są cenione między innymi z tego powodu, że mamy najbardziej różnorodne górnictwo w Europie. Znamy problemy górnictwa odkrywkowego, otworowego i podziemnego we wszystkich możliwych aspektach. Stąd polskie doświadczenia i rozwiązania są dla innych państw nie tylko interesujące, ale wręcz inspirujące do wprowadzania podobnych zasad – podkreśla wiceprezes Koziura.
Uczestnicy wiedeńskich obrad postanowili, że IX Spotkanie Szefów Urzędów Górniczych Krajów Europejskich odbędzie się w Serbii i będzie poświęcone doświadczeniom w przekształceniach własnościowych kopalń. Za dwa lata gospodarzem spotkania będzie Irlandia. W 2014 r. tematem obrad będą wnioski z największych katastrof górniczych.